به گزارش تبریزمن، جلسه این هفته شورای اسلامی شهر تبریز با تغییر جمله بندی مصوبه ارسالی در خصوص ضابطه‌مندی هبه و بررسی ایرادات آن و نیز تصویب لایحه دو فوریتی شهرداری تبریز در خصوص در خواست محاسبه‌ی عوارض طبق مصوبه‌ی سال ۹۳ برگزار شد.

در ابتدای جلسه، شهرام دبیری با اشاره به مناسبت های این هفته از جمله، شهادت دکتر بهشتی و یاران ایشان، گرامیداشت قوه قضاییه، روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و نیز روز صنعت و معدن، خبر از انتخاب صادق نجفی، شهردار تبریز به عنوان رئیس اطلس شهرهای جهان اسلام داده و این انتخاب را به وی تبریک گفت.

برخی اعضای شورا، شهرداری را تهدید به عدم همکاری می کنند/ به بازگو کنندگان حقیقت برچسب می زنند/ شهرداری به پروژه های استانی و ملی ورود کند

نطق پیش از دستور جلسه این هفته شورای اسلامی شهر تبریز در اختیار جعفر مدبر و اسماعیل چمنی بود که با موکول شدن سخنرانی مدبر، چمنی به عنوان اولین سخنران جلسه صحبت های خود را آغاز کرد.

نائب رئیس شورای شهر تبریز در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع اعتیاد و مشکلات عدیده ای که این پدیده باعث ایجاد آن ها شده است ابراز امیدواری کرد تا همه ی مسئولین و مقامات ذیربط با ورود به این مسئله برای ریشه کن شدن آن تلاش کنند.

چمنی در ادامه با انتقاد از دخالت اعضای شورای شهر در عزل و نصب های شهرداری و روند اجرایی برخی پروژه ها، اظهار کرد: اعضای شورای شهر فقط و فقط وظیفه نظارت بر عملکرد شهرداری را داشته و شهرداری نیز موظف به اجرای مصوبات شورا می باشد. غیر از این هر گونه دخالت در وظایف طرفین کاملا غیر قانونی بوده و قابل پی گیری است. جای تاسف است که برخی اعضا، شهرداری را تهدید به عدم همکاری در جلسات کرده و خواهان برخی اقدامات غیرقانونی هستند.

وی گفت: از شهردار محترم تبریز تقاضا داریم تا به صورت شفاف این افراد را معرفی کرده و اذهان عمومی را آگاه کنند، افرادی که درخواست شهردار شدن برادر خود را دارند، معرفی کنید! گفتن حقیقت کار هرکسی نیست اما با وجود برچسب ها و انگ هایی که به ما به خاطر گفتن حقیقت زده می شود، ما عقب نشینی نخواهیم کرد و حقایق را خواهیم گفت.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/17/4/1595766.jpg?ts=1432719998552

وی در ادامه با اشاره به کمبود منابع مالی شهرداری، وضعیت اقتصادی نابسمان کل جامعه را عامل این مسئله دانست و ادامه داد: یکی از عواملی که باعث شده است شهرداری دچار مشکلات مالی گردد، سنگین بودن بدنه این مجموعه است. هزینه ای که برای پرداخت حقوق ۱۲ هزار کارمند شهرداری پرداخت می شود بسیار بالا بوده و بخش بزرگی از بودجه آن را در بر می گیرد. البته مجموعه فعلی مقصر این استخدام ها نبوده و مشکل به دوره های قبلی باز می گردد که نزدیکان و آشنایان خود و مقامات وقت را به استخدام شهرداری درآورده و این ارثیه نامناسب را از خود به جا گذاشته اند.

چمنی ادامه داد: پیشنهاد ما به شهرداری این است که از وجود این تعداد بالای نیروی متخصص و با تجربه استفاده کرده و به جای پرداخت هزینه های بالا به پیمانکاران، از کادر خود استفاده کرده و وارد پروژه های استانی و ملی شود. به عنوان مثال در کلانشهری همچون تبریز در حال حاضر با کمبود تعداد هتل ها مواجه هستیم که شهرداری می تواند با ورود به این حوزه برای صدها نفر از کارمندان خود اشتغال ایجاد کرده و نیز بدنه خود را سبک تر کند.

نائب رئیس شورای شهر تبریز در بخش پایانی سخنان خود در نطق پیش از دستور، افزود: یکی از مشکلات و نواقص موجود در تبریز، بحث نبود امکان پیوند اعضا می باشد که در برخی موارد شهروندان مجبورند برای پیوند کلیه و یا سایر اعضا به شهر هایی همچون شیراز سفر کرده و با پرداخت هزینه های بیشتر و متحمل شدن زحمات فراوان، کار خود را انحام دهند. خوشبختانه هم اکنون و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی امکانات و نیروی متخصص لازم برای این امر در شهر تبریز فراهم شده و امیدواریم با پی گیری اعضای شورا و حمایت آنان شاهد فعال شدن پیوند اعضا در شهر باشیم.

چمنی در پایان با اشاره به مشکل اشتغال در استان و کشور، نرخ سود بالای بانکی را عامل دانسته و ابراز امیدواری کرد تا این نرخ سود تک رقمی شود.

اعضای شورا رفتاری در شان ماه مبارک داشته باشند/ انتقاد از همدیگر وظیفه ما نیست

در ادامه جلسه و قبل از طرح لایحه ضابطه‌مندی هبه و بررسی ایرادات آن، دبیری از سایر اعضا درخواست کرد تا در بحث ها و گفتگوهای خود در خصوص لوایح مطرح شده، رفتاری در شان شورا و ماه مبارک رمضان داشته باشند، وی همچنین یادآور شده انتقاد اعضای شورا از همدیگر جزو وظایف آن ها نبوده و بهتر است صحبت های مطرح شده بدون حالت تهاجم و تقابل شد.

مطرح شدن دوباره بحث ضابطه مندی هبه که قبل از این در شورا به تصویب رسیده بود، به دلیل وجود برخی ایرادات نگارشی بود که از طرف فرمانداری مطرح شده و درخواست بازنگری آن ارسال شده است.

این موضوع از نظر اکثریت اعضا باید توسط مشاور حقوقی بررسی شده و حل می شد، در ادامه نیز علی شیاری با انتقاد از طولانی شدن بررسی این مسئله، دست هایی را در فرمانداری مانع رسیدگی و پیشبرد امور شهری دانست که با واکنش چمنی مواجه شد. نائب رئیس شورا با تذکر اینکه فرمانداری مسئول رسیدگی به مصوبات شورا بوده و ایراد گرفته شده کاملا قانونی می باشد، به دفاع از فرماندار پرداخته و گفت که در غیاب او نمی توان به انتقاد از ایشان پرداخت.

در نهایت قرار بر این شد نامه‌ی ارسالی به فرمانداری توسط مشاور حقوقی تنظیم و به فرمانداری ارسال شود، در این نامه حدود و شروط هبه نیز مشخص خواهد شد.

کارشناسان شهرداری حساب جیب مردم را می کنند/ شهرداری زرنگ شده است!/ برای نظرات اعضای شورا احترام قائل نیستید

در ادامه جلسه لایحه دو فوریتی در خواست محاسبه‌ی عوارض طبق مصوبه‌ی سال ۹۳ مطرح شد که نجفی شهردار تبریز در خصوص طرح این لایحه گفت: هدف از طرح این لایحه تشویق مردم به ساخت و ساز و دریافت پروانه از شهرداری می باشد. در شرایطی قرار داریم که وضع اقتصادی مملکت و در پی آن وضعیت مسکن در رکود به سر می برد. به طوری که در زمینه های درخواست پروانه، تعداد واحد ها و متراژ ساخت و ساز نیز نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه شده است. این در حالی است که در صورت مقایسه آمار های امسال با دو یا سه سال قبل بیشتر و بهتر متوجه وخامت اوضاع خواهیم شد.

نجفی

وی افزود: درصد تخفیف در سه ماه اول ۲۵ درصد بود، و در سه ماه‌ی دوم ۲۰ درصد، با توجه به شرایط فوق‌الذکر می‌خواهیم درصد تخفیف عوارض را در سه‌ماهه‌ی دوم به ۲۵ درصد افزایش دهیم.

نجفی ادامه داد: با توجه به اینکه در حدود ۸۰ درصد پروانه های شهرداری در ۶ ماهه اول سال اخذ شده و نیز بیش از ۷۰ درصد درآمد های شهرداری وابسته به صدور پروانه های ساخت است، این لایحه با طرح دو فوریت و با هدف افزایش ساخت و ساز در سطح مطرح شده است.

در ادامه جلسه اکرم حضرتی و سعید محدث در خصوص ارائه این لایحه، به انتقاد از تصمیمات لحظه ای و بدون کارشناسی شهرداری پرداخته و خاطرنشان کردند که این گونه اقدامات باعث از بین رفتن اعتماد مردم خواهد شد. حضرتی همچنین ادامه داد: شهرداری زرنگ شده و با برخی تعبیرات همچون دو فوریت، قصد متقاعد کردن اعضای شورا را دارد.

در ادامه جعفر مدبر با اشاره به اینکه قبلا شهرداری با موضوع عوارض، سر شورای شهر را کلاه گذاشته است، گفت: ما قبلا تذکر داده بودیم که افزایش عوارض باعث تحمیل فشار به مردم و کمتر شدن ساخت و ساز خواهد شد، با این حال کسی برای نظر اعضای شورا ارزشی قائل نشد. باید به دنبال راهکارهای جدید باشیم. بیایید کمی به نظرات و سخنان ما احترام گذاشته و در خصوص آن ها فکر کنید.

مدبر

در ادامه نیز شیری آذر با انتقاد از عملکرد کارشناسان شهرداری گفت: برخی کارشناسان شهرداری به جای خدمت، شهرداری را همچون بنگاه املاک دانسته و به حساب جیب آن ها را می کنند. با این حال خوشحالیم که شهردار به اشتباه خود پی برده و قصد پایین آوردن تعرفه ها را دارد. امیدوارم بیشتر از این به مردم فشار وارد نکرده و با تصویب این لایحه اجازه افزایش ساخت و ساز را در سطح شهر بدهیم.

شهرداری تا زمان شورای پنجم ورشکسته خواهد شد/ افزایش تخفیف به نفع عده ای معدود خواهد بود/ مصوبات شورا اجرا نشده است/ وابسته بودن تصویب لایحه ها در شورا به حال و هوای جلسات!

در ادامه جلسه اسماعیل چمنی افزایش تخفیف را نه به نفع همه بلکه به نفع عده ای معدود دانست. داود امیرحقیان به انتقاد از عدم تطابق مصوبات شورا در خصوص عوارض با حقیقت موجود در شهرداری پرداخت. بابایی با اشاره به اینکه پروژه های شهرداری به دلیل نبود درآمد متوقف شده است، خوستار تصویب لایحه و افزایش درآمد شهرداری شد.

علی شیاری نیز با اشاره به وضعیت مالی اسفناک شهرداری ابراز نگرانی کرد که تا زمان آغاز فعالیت شورای پنجم، شهرداری دچار ورشکستگی خواهد شد. ایران آهور نیز با کنایه به عدم رسمیت شناخته شدن کمیسیون عمران گفت که برای بررسی این مسئله نیازی به تشکیل کمیته نیست. نوای باغبان نیز از وابسته بودن درآمد های شهرداری به صدور پروانه انتقاد کرده و پایبند بودن به ضابطه ها را لازمه ی پیشرفت شهرداری دانست.

در ادامه نیز ایرج شهین باهر به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در شورای شهر تصویب و رد لوایح به حال و هوا و جو جلسات وابسته است. تصمیماتی که گرفته شده احساسی است.

پس از اتمام سخنان اعضا، این لایحه دو بندی مورد رای گیری قرار گرفته و با موافقت اکثریت اعضا همراه شد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :