روز بزرگی همچون اربعین سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) را سپری نموده و امیدواریم همه از حسنات یوم المسلمین بهره مند شده باشند، لذا در این میان نباید یک نکته بسیار مهم را فراموش کنیم و آن، حفظ حرمت طعامی است که به عنوان نذری در اختیار مردم قرار می گیرد.

تبریزمن، سرویس اجتماعی؛ در واقع باید از اعمال و رفتاری که اعتبار این ایام معنوی را خدشه دار می کند پرهیز نمود زیرا چنانچه همگان بر آن واقف هستیم برخی از افراد، آن طور که باید و شاید کنترلی بر حرکت های اجتماعی خود نداشته و با انجام رفتارهای غیرمنطقی، ارزش و حرمت فضای حاکم بر جامعه را زیر سوال می برند.

طبق مشاهدات خبرنگار تبریزمن، برخی از معابر شهر تبریز که ارایه غذاهای نذری در آنها در جریان بود ازدحام جمعیت برای دریافت این نوع طعام وجود داشت زیرا به اعتقاد تعداد زیادی از شهروندان، خوردن طعام نذری ویژه عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) علاوه بر دریافت اجر معنوی، از لذت افزون تری نیز برخوردار می باشد.

اما متاسفانه برخی از شهروندان قدر و ارزش این نوع طعام ها را ندانسته و عمدأ یا سهوأ به ریخت و پاش های غیرقابل قبول پرداختند که جای تأمل دارد.

این عزیزان علی رغم تحمل مشقت صف های (بعضا طولانی) دریافت غذا، به اسراف نعمت پرداخته و بدون استفاده تمام و کمال، ظروف محتوی طعام را در مسیر رها نمودند که در حقیقت نشانگر عدم اشرافیت به دشواری تهیه و پخت غذا و نیز عدم فرهنگ سازی های مربوطه می باشد!

photo_2016-11-21_12-36-28

حوالی میدان ساعت

بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که آگاهی های عمومی جهت دریافت غذاهای نذری در مناسبت های مذهبی باید با یک رفتار ایده ال و منطقی همگانی همراه باشد تا طبق آموزه های دینی، از اسراف پرهیز نموده و در راه شکرگزاری نعمت های خداوند متعال گام برداریم تا بر برکت سفره هایمان افزوده شود، زیرا نیک می دانیم که سفره های طعام این ایام بهانه ای برای رسیدگی به حال مستضعفان و محرومان شهرمان است و نباید چشم آنها به در باشد، لذا اگر طعام اضافی دریافت نموده ایم حتما به دست نیازمندان برسانیم!

امیدوارم روزی برسد که برخی از شهروندان به یک پُرس غذای نذری در ایام مذهبی رضایت داده و موجب شادی دل محرومان و نیازمندان گردند.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :