به گزارش تبریز من، در ابتدای جلسه علنی امروز شورای شهر تبریز، شهرام دبیری کسب عنوان تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری را مورد توجه قرار داد و گفت:این امر مایه مباهات همه ماست زیرا این شهر از لحاظ فرهنگی و تاریخی منحصر به فرد بوده و شاخص های سازمان های جهانی گردشگری را در خود نهفته است.

وی سپس به تشریح آنچه در جلسه مجمع مشورتی رؤسای شوراهای کلان شهرهای کشور که در بندرعباس برگزار شد پرداخت و افزود:متاسفانه در برنامه ششم توسعه، اسمی از شوراها به میان نیامده است در حالی که در سند چشم انداز ۲۰ ساله و سیاست های راهبردی به این موضوع اشاره شده و دولت باید به این قضیه توجه نماید.

رییس شورای شهر تبریز ادامه داد:در مورد ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی شهرهای بزرگ کشور نیز دولت باید به مسوولیت خود عمل کرده و سالانه ۱۰ درصد از این مناطق را اصلاح نماید، همچنین در خصوص حفاظت از محیط زیست از دولت خواسته شد تا به تکالیف قانونی خود عمل نماید که توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری از جمله آنهاست.

به گفته دبیری، تصمیم گیری در مورد ساماندهی و انتقال صنوف مزاحم، مشخص شدن حریم رودخانه ها، اخذ عوارض ویژه برای آلوده کنندگان هوا و هزینه آن در پیشگیری از آلایندگی شهرها و غیره از نکاتی بود که در مجمع مذکور مطرح گردیده است تا راه حل های مربوطه اتخاذ شود.

 

قیاس در منطق صحیح نیست!

اصغر عابدزاده در نطق پیش از دستور خود به آنچه که به زعم وی تضعیف شورا اطلاق می شود پرداخت و گفت:بعضا در صحن علنی شورای شهر تبریز مطالبی مطرح می شود که گاه از سر دلسوزی است و گاه انتقادی… مثلا می گویند که اجازه پیگیری و نظارت داده شود، لحن سخن هم طوری است که این امر برای من اعطا گردد و لذا منم منم گفتن صحیح نیست.

وی ادامه داد:برخی ها هم می آیند و به شهردار می گویند که عده ای در عزل و نصب ها دخالت می کنند، اما پس از تحقیق مشخص می شود که اینطور نیست! برخی ها هم از اهداها و بخشش ها انتقاد می کنند در حالیکه گاهی این موارد شامل پروژه ها، برنامه ها، اشخاص و غیره است که با دلایل مختلف، مناسب اهدا تشخیص داده شده و لذا نمی دانم چرا برخی از اعضای شورا به این لوایح اعتراض کرده و باعث اختلاف میشوند!!

عابدزاده با ذکر این نکته که قیاس در منطق صحیح نیست اضافه کرد:در برخی اوقات هم گفته می شود که اعضای شورا به دنبال حق الزحمه هستند در حالی که در قانون تعریف شده است.

این عضو شورای شهر در پایان اظهارات خود خطاب به شهردار تبریز که در جلسه حضور داشت گفت: آقای شهردار! هوشیار باشید ملک برخی ها را تملک کرده و سند زده اند، بنابراین یا سند نزنند یا در دفترخانه رسمی هزینه اش را پرداخته و سند بزنند… ضمن اینکه روحیه درآمدزایی در برخی از مدیران مجموعه شهرداری کاهش یافته است که قابل تأمل می باشد.

 

شورا یاری های محلات مدنظر قرار گیرد

ایران آهور هم به عنوان سخنران دوم نطق پیش از دستور، با طرح این نکته که اگر شورای شهر تبریز قصد بررسی برنامه توسعه شهرداری و بودجه سال آینده را دارد به طور حتم باید به فکر حل بیکاری باشد افزود:مدیریت شوخی بردار نیست، با توجه به قرارگرفتن در فصل بودجه بندی، باید رویکرد اشتغال زایی در اولویت شهرداری تبریز قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه گویا برخی از وظایف شورای شهر تنها به رییس شورا ختم و محدود می شود اضافه کرد:ایجاد شورایاری های محلات، تفریغ بودجه وغیره باید مدنظر اعضا قرار گیرد، متاسفانه تفریغ بودجه سال های ۹۱ و ۹۲ توسط ریاست شورای شهر در مدت زمان چند دقیقه ای مورد رأی گیری قرار گرفت که قابل تأمل است!

آهور در پایان اظهارات خود رو به صادق نجفی گفت:شهردار تبریز بر چه اساسی به وزیر اقتصاد کشور آذربایجان نشان ویژه شهروند افتخاری را اعطا نمودند در حالی که کشتار شیعیان در منطقه نارداران این کشور ادامه دارد!

شهردار تصمیم می گیرد که چه کسی شهروند افتخاری باشد

شهردار تبریز هم در اظهاراتی کوتاه به انتقادات اعضای شورا پاسخ داد و گفت:اگر سندی دارید رو کنید! توجه کنید که ماهانه مبلغ ۳۵ میلیارد تومان به پرسنل شهرداری حقوق پرداخت می شود و باید قدردان زحمات کارکنان این مجموعه باشیم لذا فرد متخلف هم وجود دارد و نباید افکار منطقی جایگزین تفکرات احساساتی گردد.

صادق نجفی با اشاره به اینکه شهرداری وابسته به وزارت کشور نیست افزود:تعداد ۱۵۰ نفر در سال جاری به استخدام شهرداری تبریز درآمده و از سال آینده به کار مشغول خواهند شد. همچنین تمام پروژه های شهرداری در زمان مشخص و پیش بینی شده خود به اتمام می رسند.

وی در خاتمه اضافه کرد:توجه داشته باشید که شهردار تشخیص می دهد که چه کسی شهروند افتخاری باشد و چه کسی نباشد! لذا در اعطای این نشان به وزیر اقتصاد آذربایجان، مصالح نظام در نظر گرفته شده و این اقدام به طور حتم به نفع ایران و آذربایجان بوده است!!

 

تحقق گردشگری حلال اهمیت ویژه ای دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی هم که میهمان ویژه جلسه علنی این هفته شورای شهر تبریز بود، کسب مقام دوم تبریز در زمینه گردشگری را مورد توجه قرار داد و گفت:نقش مدیریت شهری و استانی در تحقق این امر بسیار مهم می باشد لذا بدون همکاری، همدلی و هم زبانی دستگاه های اجرایی نمی توانیم به پیشرفت قابل توجهی دست یابیم.

فرزین حق پرست شاخص های OIC در زمینه کسب شهر نمونه را وجود ابنیه تاریخی، کثرت موزه ها و مساجد و غیره دانست و افزود:اصل مهم در این حوزه، تحقق گردشگری حلال است که باید از سوی دستگاه های متولی مدنظر قرار گیرد کمااینکه سالانه ۵ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار را می توان برای ساخت موزه ها و به ویژه موزه فرش تبریز از سازمان گردشگری کشور دریافت نمود و هزینه کرد زیرا سازمان جهانی گردشگری اعتقاد دارد که تعداد موزه های شهر تبریز از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و این رویه باعث شده تا سازمان گردشگری کشور نیز تمام هم و غم خود را به توسعه موزه های این شهر معطوف کند.

سرمایه گذاری در زمینه ساخت هتل و مهمانپذیر، بهسازی تابلوهای راهنمای گردشگری دو زبانه، آموزش زبان انگلیسی برای رانندگان تاکسی مبادی ورودی شهر و غیره از جمله مواردی بود که وی از آنها به عنوان اهداف فعلی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نام برد.

 

سوال کارگران تنظیف مطرح نشد

از جمله مواردی که امروز در صحن علنی شورای شهر خودنمایی کرد اعتراض مجدد یک جانباز جهت حل مشکلات خود و نیز دست نوشته کارگران تنظیف شهرداری با مضمون “سوال؟!” بود که برای چند ثانیه خودنمایی کرد که ظاهرا به دلیل عدم توجه مناطق شهرداری به نامه شهردار تبریز مبنی بر مکانیزه نمودن امر تنظیف در اتوبان ها و نواحی خطرساز کلان شهر تبریز بود و کماکان کارگران تنظیف در آنها حضور دارند در حالی که به غیر از ۲ کارگر کشته شده، اخیرا نیز یکی دیگر از این زحمت کشان در حین کار در حاشیه معابر با خودرو برخورد کرده و در وضعیت نامناسبی قرار دارد!

در خاتمه باید اضافه نمود که جواد ششگلانی و فریدون بابایی اقدم از اعضای غایب جلسه این هفته شورای شهر تبریز بودند.

 

 

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :