فرماندار شهرستان تبریز ضمن بازدید از موزه فوتبال آذربایجان در غرب تبریز، این مجموعه را قدمی بزرگ در حفظ تاریخ و فرهنگ ورزش آذربایجان عنوان کرد.

به گزارش تبریزمن، دکتر رحیم شهرتی فر در این بازدید با تاکید بر اینکه آثار این موزه، برای جوانان و نسلهای آتی نیز آموزنده و باعث افتخار خواهد بود، گفت: برای فرزندان و خانواده های عزیزان پیشکسوت ورزش فوتبال نیز یادگاری ارزشمند است که بصورت منسجم نتیجه زحمات پدران خویش را مشاهده می کنند.

وی با اشاره به ثبت و نگهداری تاریخ فوتبال آذربایجان از اوایل سده ۱۳۰۰ در این مجموعه، موزه فوتبال آذربایجان را برگ زرینی در عرصه فرهنگ و ورزش کشور دانست و گفت: ایجاد این موزه الگوی خوبی برای دیگر استانها و رشته های دیگر فرهنگی و ورزشی خواهد بود.

فرماندار شهرستان تبریز همچنین، با اشاره به نقش چشمگیر فعالیت مدرسه مموریال در تاریخ فوتبال منطقه گفت: پیشنهاد تبدیل این مدرسه به موزه ورزش و فوتبال اقدام به جا و مناسبی است که اجرای سریعتر این طرح را پیگیری خواهیم کرد.

به گفته ایوب نیکنام لاله، گردآورنده اشیا موزه فوتبال اذربایجان، اسناد و آثار موجود در این مجموعه بیانگر تقریبا یک چهارم از کل تاریخ فوتبال تبریز و آذربایجان است.

گفتنی است، در بخشهایی از این موزه غرفه شهدای فوتبالیست، اولین کتاب قانون فوتبال ایران، اولین بلیط مسابقه فوتبال در کشور و … نگهداری می شود.

هچنین لازم به ذکر است، همکاری با دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز برای انجام تحقیقات علمی ورزشی و انتخاب به عنوان موزه برتر در سه زمینه توسط ایکوم از جمله دستاوردهای موزه فوتبال آذربایجان است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :