در ابتدای جلسه امروز شورای شهر تبریز، شهرام دبیری با تبریک هفته پژوهش توجه به رعایت این اصل مهم در ادارات و دستگاه های اجرایی را مورد تاکید قرار داد و گفت:بدون پژوهش نمی توان به توسعه پایدار دست یافت، لذا در بودجه سال آینده شهرداری تبریز ردیف خاصی برای تحقق این امر در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش تبریزمن، از نکات جالب توجه جلسه علنی این هفته شورای شهر، سخنرانی دو تن از اعضای این نهاد مردمی و مدنی بود .

محمدحسین جعفری در نطق پیش از دستور خود به موضوع استانداردسازی نقاط مختلف شهری پرداخت و افزود:یکی از خلاء های شهر ما، بحث استاندارد بودن است به طوری که عدم رعایت این مورد در طرح های عمرانی و خدماتی باعث ایجاد مشکلات عدیده ای شده است که قابل تأمل می باشد.

وی ادامه داد:در دنیا شرکت ها و فعالانی برای اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی وجود دارد که با دارا بودن تخصص لازم، استانداردهای شهرهای خود را رعایت کرده و زندگی خوشایندی را برای شهروندان رقم می زنند.

نایب رییس شورای شهر تبریز سپس یک مثال زد و گفت:در اتوبان پاسداران بیش از یک سال است که به اصلاح مسیر می پردازیم اما اگر دقت کنیم در میابیم که نحوه تابلوگذاری و هدایت خودروها، راه بندها و غیره دور از استانداردهای جهانی است که استانداردهای عمومی شامل بافرهای قبل و بعد از محیط کار و مسیرهای عبوری می باشد.

بررسی جامع موضوع مذکور در کمیسیون های تخصصی، پایه ریزی طرح و تحقیقات استانداردسازی، ایجاد شرکت های خصوصی برای اجرای پروژه های استانداردسازی، آموزش های لازم برای متخصصان، تولید محصولات و علایم، ملزم نمودن کلیه پیمانکاران عمرانی برای عملیاتی کردن این اصل مهم و غیره از جمله پیشنهادات جعفری برای تحقق موضوع مطروحه خود بود.

نظارت، نیمی از وظایف شورای شهر است

سخنران دوم نطق پیش از دستور جلسه این هفته شورا نیز محمدحسن اسوتچی بود که مقوله نظارت اعضای شورا را مورد توجه قرار داد و خطاب به رییس شورا گفت:این مقوله تنها ۵۰ درصد از وظایف شوراست. در یکی از جلسات شورا گفتم که نظارت بر عهده شماست اما شما در جلسه ای دیگر فرمودید که وظیفه تک تک اعضاست! در حالی که هنوز هم نظارت بر دفتر مشاورین برج بلور در بلاتکلیفی مانده است و پروفسور الف.ی به فعالیت می پردازد.

وی ادامه داد:نظارت شفاهی جواب نمی دهد نظارت کتبی هم بعد از ۵ تا ۷ ماه نتیجه می دهد و سری جدید نامه ها نیز حدود ۲ ماه است که بلاتکلیف مانده است.

اسوتچی افزود:آقای دبیری! چرا اجازه نمی دهید اعضای شورا نظراتشان را اعلام نمایند؟ بدانید که اگر عیدی امسال کارگران هم مانند سال گذشته پرداخت نشود برخورد دیگری خواهم کرد…زیرا میزان بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام نشده و باید شفاف سازی گردد.

جای استودیوی خبر در تبریز خالی است

در بخش دیگری از جلسه علنی شورای شهر، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان شرقی به تشریح فعالیت های این مجموعه پرداخت و گفت:در پلان های ایمنی پروژه های شهری که بحث رعایت استانداردسازی مطرح است اجرای آن، سرعت پیشرفت طرح ها کاهش می یابد زیرا در کشورمان از آن گونه امکانات فنی بی بهره هستیم.

سرهنگ مکاییلی از افزایش ۱۹۷ هزار برگ اعمال قانون در تعداد تخلفات حادثه ساز در ۸ ماهه سال جاری را اعلام کرد و افزود:تلفات عابر پیاده با ۳۶ درصد و مرگ راکبان موتورسیکلت با ۱۵ درصد میزان قابل توجهی را به خود اختصاص داده است ضمن اینکه عدم توجه به جلو و عدم رعایت حق تقدم از اصلی ترین عوامل بروز تخلفات رانندگی می باشد.

وی مسیرهای اتوبان پاسداران، میدان آذربایجان، چایکنار، پل تراکتورسازی و دیزل آباد را پرتلفات ترین نقاط کلان شهر تبریز دانست و اضافه کرد:تجهیز تقاطع به دوربین های پلاک خوان و کنترل سرعت اصلی ترین انتظار ما برای اجرای طرح ترافیک هسته مرکزی تبریز است که البته جای استودیوی خبر هم خالی می باشد.

تعداد دوربین های کنترل ترافیک به ۳۰۰ مورد می رسد

رییس سازمان ترافیک تبریز هم طی اظهاراتی کوتاه وجود ۹۷ دستگاه دوربین کنترل ترافیک را مورد توجه قرار داد و گفت:امروزه در دنیا با افزایش دوربین و کنترل هوشمند، حضور نیروهای پلیس هم کاهش می یابد لذا در این راستا تا پایان سال آینده تعداد دوربین های مذکور به ۳۰۰ مورد خواهد رسید.

اسحقی افزود:باید آیین نامه ای تدوین شود تا احداث پارکینگ، سودآور بوده و در کاربری های مختلف ساخت اینگونه مراکز مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این جلسه، اعضای شورای شهر نظرات و پیشنهادات خود در خصوص مسایل ترافیکی را با روسای سازمان ترافیک و راهنمایی و رانندگی در میان گذاشته و به تبادل نظر پرداختند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :