به گزارش تبریزمن، جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز تحت تاثیر حضور نمایندگان شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و نیز تصویب کمک هزینه هایی از محل بودجه به تعدادی از نیازمندان برگزار شد.

شهرام دبیری رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در ابتدای جلسه با گرامی شمردن مناسبت های هفته اخیر از جمله روز فرهنگ پهلوانی، ۱۰۰ امین سالگرد صدور فرمان مشروطیت و روز حقوق بشر اسلامی، خاطر نشان کرد که در طول تاریخ پهلوانان زیادی در ایران حضور داشته اند که در حال حاضر نیز پهلوان از خطه ماست ( اشاره به پرویز هادی ). دبیری در ادامه از حضور میهمانانی از شرکت آب و فاضلاب استان در صحن شورا خبر داد و اعلام کرد که گزارشی از عملکرد این شرکت به اعضا ارائه خواهد شد.

دبیری

به خاطر افراد زیردست، اعتبار خود را به خطر نیاندازید/ طرح منزلت به باد فراموشی سپرده شده است/ قدرت شورا را تضعیف نکنید

در ادامه جلسه اکثر اعضای شورا تذکراتی را مطرح کردند که در خصوص مسائل مختلف شهری و خطاب به شهردار تبریز صورت گرفت:

محمد حسین جعفری با اشاره به تصویب و رسانه ای کردن تطرح منزلت مبنی بر ارائه برخی از امکانات به افراد بالای ۶۰ سال، از عدم اجرایی شدن طرح و توقف آن انتقاد کرده و از عدم پاسخگویی به مکاتبات در این رابطه انتقاد کرد. وی همچنین از برخی پروژه های راه و مسیرگشایی شهرداری به علت ایجاد مشکلات عدیده برای مردم انتقاد کرده و برخی از آن ها را غیر اصولی خواند.

تذکر نوای باغبان به تمرکز گرایی در بدنه شهرداری اختصاص داشت. وی با اشاره به این نکته که تمرکز گرایی در هر زمینه ی اجرایی برای مدیران ایجاد مشکل نموده و تجربه خوبی از خود بر جای نگذاشته است، تمرکز زدایی در شهرداری را در به خصوص در مسائل حقوقی خواستار شد. وی همچنین تشکیل کمیسیون ویژه برای برخی پرونده ها در مرکز شهرداری را نمونه بارز تمرکز گرایی دانست.

DSC_0321

نقطه نظر احتشام حاجی پور در جلسه امروز در خصوص تضعیف قدرت شورا بود. وی با ذکر این نکته که اعضای شورا منتخب مردم بوده و بودجه ی شهرداری نیز از بیت المال است خواستار آن شد که تعادل و عدالت در مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته رعایت شود. وی همچنین از آسفالت ریزی و هدر دادن بودجه در برخی مناطق غیر ضروری انتقاد کرده و در ادامه نیز از شهردار خواست تا نسبت به افراد پایین دست خود توجه بیشتری داشته باشد تا خدمات ارزنده وی در طول این مدت، به دلیل برخی قانون شکنی ها و غفلت ها مورد فراموشی قرار نگیرد.

ایرج شهین باهر نیز توجه به کمبود درآمد و نقدینگی در شهرداری را از طرف اعضای شورا خواستار شده و پیشنهاد داد تا جلساتی برای ارائه نقطه نظرات و راهکار های خروج از این بحران مالی تشکیل شود.

در ادامه جلسه شیری آذر با تقدیر از فعالیت ها و پروژه های پرتعداد مجموعه شهرداری در طول فعالیت خود، از شروع و اتمام سر وقت پروژه ها استقبال کرده و آن ها را اعتبار و افتخاری برای تبریز خواند که باعث ایجاد روحیه مثبت و نشاط جمعی مردم شده است.

شیری آذر اما در بخش دیگرسخنان خود از جایگاه نازل شهر تبریز در بین دیگر شهر های کشور در مباحث کلان و تخصیص اعتبارات دانست. وی شهر کاشان را مثال زد که در بحث گردشگری بسیار جلوتر از تبریز قرار دارد و از غفلت اعضای شورا از مسائل اینچنینی انتقاد کرد.

هیئت رئیسه برای افزایش اعتبار تبریز تلاش کند/ هرکس روضه حضرت عباس بخواند اعتبار بیشتری می گیرد/ من هزینه کرده ام شما در گذشته چه کار کرده اید؟ / تخلف جایی در شهرداری تبریز ندارد

در ادامه جلسه صادق نجفی به ارائه پاسخ به تذکرات اعضا پرداخت:

نجفی در ابتدا با تقدیر از تذکر به جای شیری آذر مبنی بر غفلت از افزایش نام و اعتبار تبریز در بین شهر های کشور، گفت که در کشور ما به دلیل برخی ساختار ها هر کس روضه حضرت عباس بخواند، بیشتر بهره مند می شود. نجفی با انتقاد از اینکه چرا هیئت های مختلف صنعتی یا گردشگری که مثلا به اصفهان می روند ولی خبری از این هیئت ها در تبریز نیست، از هیئت رئیسه شورای شهر درخواست کرد تا برای چنین مسائل مهمی برنامه ریزی شود.

شهردار تبریز با تائید برخی اشتباهات در آسفالت ریزی و غفلت های موجود در عوامل زیردست، تاکید کرد که اشتباهات را به مسئولین یادآوری کرده و از آن ها جلوگیری خواهیم کرد. همچنین در پاسخ به تذکر حاجی پور مبنی برعدم رعایت اعتدال در ایجاد پروژه های عمرانی در مناطق محروم و توسعه یافته، مثال هایی از پروژه ها و هزینه های صرف شده شهرداری در مناطق مختلف محروم و حاشیه نشین شهر تبریز مطرح کرده و گفته های شهردار سابق را رد کرد. نجفی همچنین پس از اعتراض دوباره حاجی پور گفت: این همه پروژه در مناطق حاشیه نشین و محروم را بنده اجرا کرده ام و هزینه هایش را پرداخت نموده ام، در شهرداری های قبلی این کارها انجام نگرفته است.

نجفی

وی در ادامه از برنامه ریزی برای اجرای دوباره طرح منزلت خبر داده و در بخش دیگری از سخنان خود نیز از شورا درخواست همکاری و برگزاری جلسات با مردم را ارائه کرد. وی دلیل منتفی شدن یا توقف برخی پروژه های عمرانی را درخواست ارقام نجومی از طرف مردم دانسته و ارائه راهکار از طرف شورا و یا تشکیل شورایار هارا خواستار شد.

نجفی همچنین در پایان سخنان خود با اشاره به دستگیری ۶ نفر از اعضای متخلف شهرداری، تاکید کرد که هیچگونه ترحم و تخفیفی در مواجهه با تخلف و خیانت در شهرداری انجام نخواهد شد.

میزان برخورداری مردم از آب ۱۰۰ و از فاضلاب ۶۴ درصد است/ پساب تبریز راهی دریاچه ارومیه خواهد شد

علیرضا ایمانلو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی دیگر سخنران جلسه بود که ابتدا آمار و ارقامی در خصوص مسائل شرکت خود مطرح کرده و سپس مشکلاتی را بیان نمود.

ایمانلو با بیان اینکه میزان برخورداری مردم از فاضلاب در استان ۵۷ درصد می باشد، این رقم را ۶ درصد از متوسط کشور بیشتر دانست و از برخورداری ۱۲ شهر از فاضلاب در سطح استان خبرداد.

ایمانلو ادامه داد: میزان برخورداری مردم تبریز از آب، ۱۰۰ درصد و فاضلاب نیز ۶۴ درصد می باشد که از متوسط کشور بیشتر می باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی از تخصیص ۳۸۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه از طریق احداث تصفیه خانه و انتقال پساب شهر تبریز به دریاچه ارومیه خبرداد و سال ۹۶ را سال تکمیل این پروژه دانست. او در این باره افزود: در همین جهت ( احیای دریاچه ) می بایست جهشی در افزایش برخورداری مردم شهر تبریز از فاضلاب ایجاد شده و قدم های مثبتی برداشته می شد. در همین جهت در سال پیش رو بیش از ۱۰۰ کیلومتر به شبکه فاضلاب تبریز اضافه خواهد شد. این در حالی است که برای پوشش ۱۰۰ درصدی، نیاز به بیش از ۹۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب جدید داریم.

پس از سخنان ایمانلو، استاد بهروز خاماچی از عدم وجود فاضلاب در قسمت های مرکزی شهر همچون ۱۷ شهریور، لاله زار و ابوریحان به شدت انتقاد کرده و گفت: هر روز ۴۰۰ تانکر لجن کش در این مناطق بوی تعفن را منتشر کرده و در نهایت نیز در اطراف فرودگاه تبریز که محل ورود میهمانان و گردشگران به شهر است، خود را تخلیه می کنند و منطقه را به گند می کشاندند. بار ها این مسائل را تذکر داده ایم اما هیچ خبری نیست.

DSC_0296

وی ادامه داد: مسئله دیگر موجود، عدم تبلیغات گردشگری برای تبریز است. توریست ها فقط از آسمان یا قطار چراغ های تبریز را می بینند و رد می شوند. چرا باید اینگونه باشد؟ سهم ما از تبلیغات چیست؟ بحث دیگر ترافیک است که از آن ناله می کنیم، آقای نجفی پرا تعریض نمی کنید؟

خاماچی در خاتمه بار دیگر همچون جلسات گذشته به ضرورت احداث پل عابر پیاده برای هواداران تراکتورسازی برای عبور از اتوبان اشاره کرد که نجفی قول احداث آن به زودی را داد.

در ادامه جلسه بابایی در خصوص لزوم برنامه ریزی برای دوران پسا تحریم در شرکت آب و فاضلاب و استفاده از تکنولوژی های نوین سخن گفت.

شهین باهر در بخشی از جلسه از افزایش فوق العاده زیاد دریافتی شرکت آب و فاضلاب به عنوان حق انشعاب انتقاد کرد اما ایمانلو دلیل این افزایش قیمت را مصوبه وزارت و خود شورای شهر تبریز دانست.

داود امیرحقیان از هدر رفت ۶ ساله آب آشامیدنی مردم خلجان خبر داده و خواستار رسیدگی به آن شد. وی همچنین از لزوم اولویت بندی مناطق مختلف برای احداث شبکه جدید فاضلاب سخن گفت. احتشام حاجی پور نیز جاری شدن آب های سطحی و فاضلاب را در خیابان های تبریز آبرو ریزی  دانسته و خواستار رفع سریع آن ها با اولویت بندی شد.

نوای باغبان نیز پیشنهاد هماهنگی وزارت نیرو، شهرداری و شرکت آب و فاضلاب برای تامین بودجه و در نهایت تبدیل شهر تبریز به عنوان اولین شهر با پوشش ۱۰۰ درصدی فاضلاب کشور را داد.

جعفر مدبر نیز با اعلام اینکه ۴۹ دردصد سهام شرکت آب و فاضلاب در اختیار شهرداری است، از عدم ارائه گزارش و برنامه ریزی این شرکت در شهرداری و شورا انتقاد کرد.

المیرا خاماچی نیز از مصرف ۸۰ درصد آب تصفیه شده و شرب زرینه رود در پتروشیمی تبریز انتقاد کرد از لزوم پی گیری این موضوع سخن گفت که ایمانلو آمار ارائه شده از طرف خاماچی را نادرست دانست.

خاما

سعید حاجی زاده، سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز هم به عنوان آخرین سخنران، از لزوم فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت های شهرداری تبریز برای مواجهه با مشکل کم آبی و خشک سالی خبرداد.

در پایان جلسه امروز لایجه هایی برای اهدا مبالغ مختلف به نیازمندان مطرح گردید. در این میان یکی از لایحه ها مبنی بر کمک ۴۰ میلیون تومانی برای یکی از مغازه داران که در سانحه آتش سوزی، متحمل خسارت شده بود، مورد تصویب قرار نگرفت.

لازم به ذکر است که چمنی، از اهدا این کمک ها انتقاد کرد و گفت: نباید به همه کسانی که درخواست می کنند از بیت المال کمک مالی شود. افرادی که واقعا نیاز مالی دارند نمی توانند برای شورا نامه ارسال کرده و درخواست کمک کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :