به گزارش تبریزمن، جلسه ی علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز و تحت تاثیر ماه مبارک رمضان برگزار شد که در این جلسه پر حاشیه اعضا به بررسی دو لایحه پرداختند که یکی از آن ها پس از رای گیری رد شده و یکی هم ناتمام ماند.

شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در آغاز سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، به سالروز شهادت دکتر چمران اشاره کرده و همچنین روز اصناف ( فردا یک تیرماه) را گرامی داشته و در همین زمینه افزود: مشکل اشتغال و بی کاری جوانان بدون شک اصلی ترین دغدغه و مهمترین معضل جامعه ما می باشد که زمینه ساز دردسرها و هزینه های فراوانی شده است. اصناف و اتاق های بازرگانی از تاثیرگذارترین مراکزی هستند که می توانند این معضل را حل کرده و یا کاهش دهند، ما نیز امیدواریم با هماهنگی ها برنامه ریزی ها گام های موثری در این راستا برداشته شود.

در گزارشات مالی شهرداری تناقض وجود دارد

ایران آهور اولین سخنران جلسه بود که در نطق پیش از مسائلی را مطرح کرد. آهور با مطرح کردن بحث وجود تناقض در بین گزارشات مالی ارسال شده برای اعضای شورا گفت: آیا فردی مسئول و متخصص وجود ندارد که به گزارشات ارسالی شهرداری نظارت کرده و از چنین اشتباهاتی جلوگیری کند؟ پشت پرده این تناقضات چه بوده و چرا اصلاح نمی شوند؟

آهور در ادامه همچنین با مطرح کردن این مسئله که شهردار در جلسه قبلی از آسفالت ۱۰ منطقه در تبریز خبردادند اما چنین چیزی عملی نشده است، ادامه داد: آیا دکتر نجفی از عملکرد زیردستان و مسئولان خود در شهرداری خبر دارند؟  چه کسی پاسخگوی تخلفات منطقه ۲ در حوزه‌ی فضای باز است؟  آیا می‌دانید منطقه ۱۰ چندین خانه را تملک کرده و امروز از پرداخت وجوه آن عاجز است؟

DSC_0071

عضو شورای شهر تبریز با انتقاد از وامگیری شهرداری از بانک شهر خاطرنشان کرد: تاجایی که می‌دانیم وام را برای تولید می‌گیرند تا با سود آن بتوانند اقساط را پرداخت کنند، تا کنون با وام های گرفته شده چه پروژه ای به انجام رسیده است و شهرداری چگونه می خواهد این وام ها را باز پس دهد؟

آهور در بخش پایانی سخنان خود که در رابطه با تغییر ساختمان شورا به دوکمال بود، مطالب جالبی بیان کرده و گفت: شهرداری تبریز از ابتدای حضور خود اعلام کرده اند که تمامی پروژه ها و اقداماتشان با مطالعه و بحث کارشناسی تصویب و به اجرا می رسید، این در حالی است که دوکمال که به عنوان ساختمان جدید برای شورا در نظر گرفته شده است، به هیچ وجه صلاحیت و حتی امنیت لازم برای این مقصود را ندارد.

وی با مطرح کردن این سوال که از کار های غیر علمی و کارشناسی خود در گذشته درس عبرت نگرفته اید، افزود: آیا باز هم با انجام کارغیرکارشناسی همچون فاضلاب‌دار کردن مهران رود و ایجاد ترافیک با خط مسیر دوچرخه سواری مواجه خواهیم شد؟

DSC_0073

تا دو سه سال دیگر ورشکست خواهیم شد/ به هم تهمت نزنیم؛ ساختمان جدید شورا را خودتان مصوب کردید/ بدون مطالعه کارشناسی کاری انجام نمی دهیم

در ادامه جلسه صادق نجفی ابتدا با اشاره به مشکلات مالی موجود در بدنه شهرداری گفت: این مشکلات ناشی از سیاست های غلط شهرداری یا شورای شهر نیست بلکه ناشی از وضعیت اقتصادی جامعه و نیز از دست رفتن اعتماد مردم به شهرداری است. در جلسه ای که در وزارت کشور نیز داشتیم مطرح شد که متاسفانه تا دو یا سه سال آینده شهرداری ها و به خصوص شهرداری کلانشهر ها، ورزشکسته ترین نهاد های دولتی خواهند بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در شهرداری ۱۲۰۰۰ هزار نفر برای اشتغال ثبت نام کرده اند که اکثرشان با امضای اعضای شورا و با ذکر اولویت اشتغال به ما مراجعه کرده اند، اما چگونه می توان با وضعیت فعلی برای این افراد ایجاد شغل نمود؟ ماهانه ۳۳ میلیارد به کارمندان خود حقوق پرداخت می کنیم که باید ۳٫۵ میلیارد اضافه کار بیخود و بی مورد را نیز به این مبلغ اضافه کنید. این مسائل است که باعث بروز مشکلات مالی می شود. برای این مشکلات البته راهکار داریم اما باید حمایت شود.

شهردار تبریز در ادامه با اشاره به موضوع مطرح شده توسط آهور در رابطه با وجود تناقض در گزارشات مالی ارسالی به اعضا گفت: بنده اطلاع دقیقی که از این که چه کسی این گزارش را ارسال کرده ندارم اما ما هیچ نیازی به ارسال گزارش نداریم، آخرین تحولات مالی شهرداری که اعضای شورای نیاز دارند از آن ها با خبر باشند به صورت آنلاین موجود بوده و طریقه استفاده از آن نیز به رئیس شورا تقدیم شده است.

نجفی در خصوص بحث مطرح شده در خصوص وام ها گفت: ما تنها کاری را انجام خواهیم داد که اعضا در شورا تصویب کرده باشند. مگر غیر از این است که شورا تصویب کرد تا شهرداری ۵۰۰ میلیارد اوراق و وام از بانک دریافت کند، ما که تنها ۹۱ میلیارد اخذ کردیم و آن را هم به صورت کامل پرداخت کردیم. شورا در سال ۹۱ اخذ ۸۱۰ میلیارد وام را تصویب کرد که نتیجه‌ی آن دریافت ۳۸۰ میلیارد وام بود، آن را هم ما پرداخت کردیم. نه تنها وام های خودمان بلکه وام هایی که در دوره قبلی و سال ۹۱ به مبلغ ۳۰۰ میلیارد گرفته بودند را نیز بازپس دادیم.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: ما نه تنها در ۱۰ نقطه که بلکه در بیش از ۱۵ نقطه آسفالیت ریزی داشته ایم اما به دلیل وسعت شهر اعضا نتوانسته اند از آن ها آگاهی پیدا کنند. بحث ساختمان جدید شورا نیز تصویب شده شما عزیزان می باشد و ما تابع مصوبات اعضا خواهیم بود. شهرداری سه گزینه برای محل احداث ساختمان جدید در نظر گرفته بود که دوکمال انتخاب شده و جای هیچ بحثی نیست. از فردا کارهای اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

نجفی در پایان این بخش از سخنان خود گفت: به هیچ وجه موافق این مسئله نیستم که در شهرداری تبریز کار و پروژه ای بدون کار کارشناسی انجام پذیرفته است. اتفاق افتاده که ما پروژه هایمان را برای مطالعه بیشتر به تعویق انداخته و ضرر کرده ایم اما به صورت دیمی اقدام نکرده ایم. اعتقاد ما بر این است که اگر کاری انجام می دهیم کارشناسی و علمی باشد. لطفا اگر اطلاعات کاملی نداریم به هم تهمت نزنیم.

لازم به ذکر است که چمنی، نائب رئیس شورا اسلامی شهر تبریز در ادامه این بحث گفت که عمارت شهرداری بهترین مکان برای برگزاری جلسات شورا بوده و در صورتی که نیاز به ترمیم دارد، باید ترمیم شود. در حالی که می گوییم شهرداری با مشکلات مالی مواجه است چرا به خود اجازه داده و بحث احداث ساختمان جدید برای شورا را مطرح می کنیم؟ بهتر است هزینه ای که برای این مورد در نظر گرفته شده را برای کار های واجب تر صرف کنیم.

در ادامه جلسه لایحه ای برای واگذاری حسابرسی سازمان آتش نشانی در سال ۹۳ به شرکت نام برده اعضا مطرح شد که پس از اعلام نظر اعضا و صحبت افراد موافق و مخالف این لایحه تصویب نشد. دلیل رد شدن این لایحه را می توان معرفی تنها یک گزینه از طرف شهرداری برا اعضا اعلام کرد که دبیری، رئیس شورا از شهردار تبریز درخواست نمود تا در جلسات بعدی حداقل ۳ شرکت معرفی کند و اعضای شورا یکی از آن ها انتخاب کنند.

DSC_0077

نا تمام ماندن تصویب لایحه ساماندهی سکونتگاه های حاشیه ای شهر تبریز/ درگیری لفظی اعضای شورا: حضور شما در جلسات یعنی شورا تبدیل به مهدکودک شده است!/ نجفی: اگر با شخص من هم مشکل دارید، باید این طرح را تصویب کنید

در ادامه جلسه لایحه ساماندهی سکونتگاه های حاشیه ای شهر تبریز مطرح شد. موضوع این لایحه از این قرار می باشد که طبق تفاهم نامه ای میان وزارت مسکن و شهرسازی، استانداری و شهرداری تبریز تمام زیرساخت ها، منابع مالی و تضمین های لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و انبوه سازان برای ساخت و ساز چندصد واحد مسکونی در شهرک اندیشه شهر تبریز برای انتقابل نزدیک به ۳۰۰۰ نفر از حاشیه نشینان شهر تبریز به این منطقه فراهم شود.

این لایحه همچون بحث ساختمان جدید شورا، باعث ایجاد تنش و جدل میان اعضای شورا شد که در ادامه نجفی، شهردار تبریز از عدم آگاهی کافی اعضای شورا نسبت به این طرح گفته و درصد ارائه توضیحات جامع و کامل خود در باره این لایحه برآمد.

پس از سخنان نجفی، دیدگاه اکثر اعضای شورا تغییر کرده و رفته رفته تک تک اعضا به دفاع از از این طرح پرداختند. در بحبوحه ی سوال و جواب اعضای شورا از شهردار و کارشناسان شهرداری در رابطه با این طرح و زمانی که اسمائیل چمنی در حال مطرح کردن سوال از شهردار بود، درگیری لفظی صورت گرفت.

چمنی که پیش از این نیز چندین بار با گفتن ” آقای شهردار!!” با صدای بلند برای جلب توجه وی نشان داده بود که به سکوت جلسه و توجه همه اعضا به فرد سخنران بسیار حساس است، نسبت به ” پچ پچ ” المیرا خاماچی واکنش شدید نشان داده و سخنرانی خود را قطع کرد. خاماچی در پاسخ به واکنش چمنی اظهار کرد: آقای چمنی خود هنگام سخنرانی دیگر اعضا با دیگران صحبت می‌کنند و انتظار دارند همه هنگام صحبت وی نظم را رعایت کنند، باید اینجا دوربین مخفی نصب شود تا ببینیم چه کسی هنگام سخنرانی اعضا با دیگران صحبت می‌کند و نظم را به هم می‌ریزد. اینجا که مهد کودک نیست!

در این هنگام بود که چمنی در پاسخ به اظهارات المیرا خاماچی گفت: بله که مهدکودک است، اگر نبود که هرکسی به این راحتی ها وارد شورا نمیشد!

DSC_0069

پس از آرامش دوباره جلسه با تلاش های دبیری، صادق نجفی در پایان گفت: این طرح برای حفظ جان مردم اهمیت حیاتی دارد و هم برای شهرداری قراردادی برد برد محسوب می شود. از اعضای شورا تمنا دارم حتی در صورتی که با شخص من مشکلی دارند، این طرح را به خاطر مردم و نجات جان آن ها و امنیت آن ها تصویب نمایند.

در خاتمه دبیری با دفاع از صحبت های نجفی و اعلام موافقت وی با این طرح، اتمام جلسه را اعلام کرده و رای گیری در خصوص لایحه را به جلسه آینده موکول کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :