در حالی که اختلاف نظرها در بین سران حزبی به منظور انتخاب دونالد ترامپ به عنوان نامزد نهایی موجب انشقاق کم سابقه میان جمهوری خواهان شده است، به نظر می رسد که ترامپ دیگر خیلی نگران این اختلافات دورن حزبی نیست و به منظور جذب آرای بیشتر انتقادها علیه هیلاری کلینتون را تند و تیز تر کرده است.

به گزارش تبریزمن، ترامپ در آخرین اظهار نظر خود موضوع رسوایی اخلاقی بیل کلینتون را به پیش کشید و هیلاری را به عنوان شریک این رسوایی معرفی کرد.

از همان ابتدا مشخص بود که جمهوری خواهان مساله رسوایی اخلاقی بیل کلینتون و موضوع حادثه بنغازی و استفاده از ایمیل های شخصی علیه هیلاری کلینتون استفاده خواهند کرد، اما انتظار می رفت، انتقادها از کلینتون در این خصوص زمانی شدید تر شود که نامزد نهایی دو حزب مشخص شده و دو طرف وارد رقابت های نهایی شده باشند.

به نظر می رسد که ترامپ از اینکه جمهوری خواهان در نهایت چاره ای جز حمایت از او نخواهند داشت، خیالش آسوده است و به دنبال جذب آرای بخشی از افکار عمومی است که احساس می کند، هنوز با او همراه نشده اند.

تغییر عقیده ترامپ درباره افزایش مالیات ثروتمندان یکی دیگر از رفتارهای انتخاباتی ترامپ به منظور جذب آرای بیشتری از طبقه متوسط آمریکا است که حدود ۸۵ درصد از آنان خود را متعلق به این طبقه می دانند.

ترامپ همچون سایر جمهوری خواهان از ابتدا مخالفت خود را با افزایش مالیات ثروتمندان و افزایش دستمزد کارگران اعلام کرد زیرا جمهوری خواهان معتقدند این دو امر موجب فرار سرمایه ها و شرکت های بزرگ به خارج از آمریکا می شود.

این نامزد جنجالی به تازگی به منظور جذب آرای بیشتری از افکار عمومی آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری ای.بی.سی گفت : ‘ موافق افزایش مالیات ثروتمندان هستم، راستش را بخواهید من بیشتر نگران اقشار فقیر و متوسط جامعه هستم’.

کارشناسان این اقدام را ترامپ را این گونه تفسیر می کنند که او خیالش از بابت انتخاب به عنوان نامزد نهایی حزب راحت شده است و فکر می کند که وارد مرحله نهایی کارزار انتخابات با حزب رقیب شده به همین دلیل دامنه انتقادات خود را به حزب رقیب و هیلاری کلینتون بیشترکرده است.

روند مبارزات درون حزبی برای انتخاب دو نامزد نهایی دمکرات ها و جمهوری خواهان نشان می دهد که این دوره تفاوت های اساسی و بنیادی با ادوار گذشته دارد، زیرا دو جریان متضاد چپ و راست به رهبری برنی سندرز و ترامپ توانسته اند از نارضایتی افکار عمومی نسبت به گفتمان و شعارهای حزبی نهایت استفاده را برده و قشر عظیمی از هواداران ناراضی حزبی و غیر حزبی را با خود همسو کنند.

سندرز منطقه اقتصادی وال استریت، سوپر پک ها و بانک های بزرگ را که اتفاقا از حامیان اصلی هیلاری کلینتون هستندمورد انتقاد شدید قرار داده و این سه عامل را دلیل اصلی مشکلات داخلی آمریکا می داند.

ترامپ نیز مدعی است که اگر به مقام ریاست جمهوری برسد، احیاگر دوباره قدرت آمریکا در عرصه جهانی خواهد بود، او همچینین با اطلاع از تغییر ذائقه افکار عمومی در آمریکا، انتقادهای تندی را علیه سیاست های دولت فدرال مطرح می کند.
نظر سنجی های معتبر نشان می دهد که حدود ۶۰ درصد مردم آمریکا از عملکرد دولت فدرال ناخشنود هستند.

هر چند صاحبنظران پاشنه آشیل ترامپ را ناآگاهی و بی اطلاعی او از ‘قواعد حاکم بر نظام بین الملل و روابط دیپلماتیک’ می دانند، اما رفتار انتخاباتی ترامپ نشان می دهد که موضع گیری هایش دقیقا مطابق با نتیجه نظرسنجی ها درباره موضوعات مختلف است.

به همین دلیل است که به رغم همه تلاش های حزبی و رسانه ای و همچنین موضع گیریهای منفی افراد و شخصیت های ذی نفوذ در آمریکا و حتی رهبران برخی کشورها دیگر علیه ترامپ، همچنان افکار عمومی این کشور به او و برنامه هایش علاقه نشان می دهند.

بر اساس برخی تحقیقات انجام شده اکثر افکار عمومی در کشورهای صنعتی علاقه و اعتماد چندانی به برنامه احزاب محافظه کار ندارند و بیشتر به سمت لیبرال ها تمایل دارند و با توجه به انشقاقی که در میان سران حزب جمهوری خواه درباره انتخاب نامزد نهایی حزب صورت گرفته است، ترامپ و مشاورانش این گونه فکر می کنند که سران حزب در نهایت چاره ای جز انتخاب او نخواهند داشت.

به همین دلیل، ترامپ خود را نامزد نهایی حزب می داند و باتوجه به اینکه در اردوگاه دمکرات ها نیز در مورد کلینتون اجماع نظر است، او برنامه های انتخاباتی خود را متوجه حزب و نامزد رقیب کرده است و به همین دلیل در روزهای آینده باید شاهد انتقادهای گسترده و شدیدتر ترامپ علیه دولت اوباما،کلینتون و دمکرات ها باشیم.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، پنجاه و هشتمین دوره انتخابات چهارساله ریاست جمهوری این کشور برای انتخاب چهل و پنجمین رییس جمهوری و چهل و هشتمین معاون اول رییس جمهور است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر پایه نظام دو حزبی این کشور برگزار می شود و مراحل مقدماتی آن تقریبا یکسال پیش از هر انتخابات آغاز می شود.

مراحل مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مجموعه ای از انتخابات مقدماتی و انجمن های حزبی در درون دو حزب دمکرات و جمهوری خواه از اول فوریه تا ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶ ، در میان ۵۰ ایالت و ناحیه کلمبیا و قلمرو ایالات متحده برگزار می شود.

درواقع در انتخابات پیچیده درون حزبی و مقدماتی این کشور مردم آمریکا ضمن رای دادن به شخص کاندیدای منتخب حزب خود، اعضای هیات های انتخاباتی را نیز برای رای گیری عمومی مشخص می کنند و سرانجام روز هشتم نوامبر ۲۰۱۶ این نمایندگان هیات های انتخابی که نباید سمت دولتی داشته باشند در کنگره آمریکا به پای صندوق های رای رفته و آرای خود را به صندوق های رای می اندازند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :