صادرکنندگان نمونه ملی و استانی طی مراسمی باشکوه در تبریز مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفتند.

به گزارش تبریز من، در این مراسم که عصر روز شنبه با حضور مقامات کشوری و استانی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید از تعداد ۱۷ صادرکننده برگزیده استانی، ۷ صادرکننده نمونه ملی، ۳ صادرکننده برتر استانی و یک صادرکننده ممتاز کشوری تجلیل به عمل آمد.

توسعه صادرات غیرنفتی، از اهداف اصلی دولت است

استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم فعالیت در این برهه زمانی با شرایط دشوار را متفاوت تر از سایر ادوار دانست و گفت:تولیدکنتدگان ما در شرایطی به تولید پرداختند که درهای دنیا به رویشان بسته بود و از این بابت باید به آنها خدا قوت گفت زیرا چرخ گردنده تولید را فعال نگاه داشتند، اما متاسفانه مجلس شورای اسلامی قانون جدید مالیاتی را که از اواخر دولت گذشته به تصویب رساند موجی از نگرانی را برای تولیدکنندگان پدید آورد که اخیرا پیشنهادی از سوی اعضای اتاق بازرگانی مبنی بر مسکوت ماندن موقتی این مصوبه طرح شده است که مناسب به نظر می رسد.

اسماعیل جبارزاده ادامه داد:فرق دولت تدبیر و امید با دولت سابق در این است که آن ها معتقد بودند که آن دسته از قوانینی را که دوست داریم اجرا می کنیم در حالی که اجرای قوانین دل به خواهی نیست، اما امروز دولت و مردم یکی هستند و دغدغه اصلی دولت، تحقق منویات رهبر انقلاب و قطع وابستگی بودجه اداره کشور از منابع نفتی است.

وی افزود:توسعه صادرات غیرنفتی یکی از خواسته های دولت است و اتاق بازرگانی به عنوان اتاق های فکر دولت تلقی می گردد لذا باید همه صاحب نظران داخلی و حتی خارجی، در مرکزی مانند تحقیق و توسعه در باب حل موانع توسعه صادرات گرد هم آمده و در این خصوص فعالیت نمایند.

نماینده ارشد دولت در آذربایجان شرقی با ذکر این نکته که ما به دولت قول داده ایم تا استان ما، اولین صادرکننده سال آینده کشور باشد تاکید کرد:امروزه، آذربایجان شرقی را مهیای امر صادرات نموده ایم در حالی که استان ما تا چندی پیش فاقد کارگو و هاب پستی بود که با راه اندازی آنها، فعالان اقتصادی باید در جریان این موارد قرار گرفته و به فعالیت مستمر بپردازند زیرا ادارات و سازمان های استانی نیز به پیشرفت امر توسعه صادرات کمک خواهند کرد لذا مدیر موفق از دیدگاه ما کسی است که به تولیدکننده، صادرکننده و سرمایه گذار یاری رساند.

متاسفانه هنوز هم از تکنولوژی موج دوم استفاده می شود

در بخش دیگری از این مراسم، مشاور رییس سازمان توسعه تجارت ایران طی اظهاراتی کوتاه گفت:روزی که رییس دولت گذشته به افتتاح واحدهای پرتعداد مسکن می پرداخت به ایشان گفتم که آن روزی را ببینید که آنها راکد می مانند زیرا مشکلات عدیده ای گریبانگیر این طرح است… و تحریم ها ضربه های اقتصادی مهلکی را بر کشور وارد ساخت و گرفتاری های زیادی را به وجود آورد که نتیجه عدم برنامه ریزی در اجرای طرح های عمرانی بود.

مرادی افزود:امکان ندارد وجود تکنولوژی را نادیده گرفت زیرا در این حالت نمی توان حرف هایی برای گفتن داشت، به طوری که همگان مشاهده می کنند بحران خودرو در کشور برای این است که ما هنوز هم از فن آوری موج دوم در این حوزه استفاده می کنیم در حالی که درآمد شرکت جنرال موتورز از درآمد سرانه ۱۸۰ کشور جهان بیشتر است و این امر باید سرلوحه امور کشور ما نیز قرار گیرد.

برخی از قوانین حوزه اقتصاد، دست و پا گیر هستند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز تجلیل از صادرکنندگان پرکار آذربایجانی در این شرایط دشوار اقتصادی را بسیار ارزشمند دانست و گفت:اگر قرار است از مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی قدردانی به عمل آید باید دستان همه انسان های والای حوزه تجارت را بوسید زیرا در برهه زمانی حاضر، حیثیت اقتصادی کشور از طریق اقدامات این عزیزان حفظ شده است بنابراین یک واحد تولیدی که سالانه ۶۲ میلیون دلار صادرات را سر لوحه فعالیت خویش قرار داده نشان می دهد که شایستگی تجلیل را داراست.

صمد حسن زاده ادامه داد:اما گاه قوانینی از سوی نمایندگان مجلس برای اقتصاد کشور تدوین می گردد که واقعأ دست و پا گیر است و تقاضا داریم در این شرایط دشوار اقتصادی مقداری تأمل کنند تا مشارکت فعالان اقتصادی افزایش یابد.

وی افزود:امروز مقوله قاچاق کالا باید مدنظر مسوولان کشور قرار گیرد زیرا تنها در سال جاری، حدود ۲۸ هزار میلیارد دلار از این نوع کالاها وارد کشور شده است و متاسفانه تراز رقابتی را – بدون پرداخت ریالی عوارض و مالیات – بر هم زده است که بسیار قابل تامل می باشد، لذا توسعه زیربناها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با فرهنگ سازی می توان توجه مردم به تولید ملی را افزایش داد که به طور حتم به سود کشورمان می باشد.

با صادرات سیمان و میلگرد نمی توان کاری از پیش برد

صادرکننده ممتاز کشور نیز با این سوال که چرا برخی از واحدهای تولیدی از گردونه فعالیت اقتصادی خارج شده اند؟ سخنان خود را آغاز کرد و گفت:اگر به دنبال توسعه همه جانبه کشور هستیم باید مهارت های فردی خود را در تمام موارد افزایش دهیم و بدانیم که بدون در نظر گرفتن این مقوله، کشور نمی تواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد و لذا بهره مندی از دانش روز یک ضرورت است.

یونس ژایله ادامه داد:به طور حتم بدانیم که تصمیمات مان نادرست است و نتیجه این می شود که واحدهای تولیدی از گردونه فعالیت خارج می شوند و باید راهکارهای صحیح کسب درآمد را بازنگری نماییم، این تصمیمات حتما باید در اختیار مجلس آتی قرار گیرد.

وی در خاتمه اضافه کرد:باید کالاهای با ارزش افزوده بالا را صادر نماییم والا با صادر کردن سیمان، میلگرد و امثال آن نمی توان کاری از پیش برد، از سوی دیگر نیز نباید منابع غنی این استان را در مناطق دیگر خرج نمود تا جوانان این مرز و بوم جذب واحدهای تولیدی گشته و فشارهای موجود از دوش تولید کننده نگون بخت برداشته شود.

در خاتمه اضافه می کنم به پیشنهاد استاندار آذربایجان شرقی، لقب سالار صادرات استان به یونس ژایله مدیر صنایع غذایی شیرین عسل اعطا گردید و مقرر شد تا هر سال ممتازترین صادرکننده کشوری به این لقب مزین گشته و تمام مکاتبات رسمی ادارات و سازمان ها با استفاده از این عنوان نگارش شوند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :