در ابتدای جلسه امروز شورای شهر تبریز، شهرام دبیری انتخاب شهر اولین ها به عنوان شهر نمونه گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ را مورد توجه قرار داد و گفت:در این خصوص باید برنامه ریزی های اصولی و جدی صورت گیرد لذا در این باره جلسه ای در محل استانداری صورت گرفت تا گام های عملی برداشته شود و ریاست میراث فرهنگی استان هم توضیحاتی را ارایه نمود که مفید واقع گردید.

به گزارش تبریزمن، وی افزود:اما نباید هدف از تبیین تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری تنها به سال ۲۰۱۸ محدود شود به طوری که این مهم، با معرفی تبریز به کشورهای اسلامی و غیر اسلامی همراه باشد و در جهت رونق اقتصادی و کارآفرینی آن انجام گیرد لذا در این خصوص توسعه مباحث نرم افزاری بیش از موارد سخت افزاری خودنمایی خواهد کرد تا با طراحی یک لوگوی شکیل و جذاب، اصل موضوع در نظر گرفته شود زیرا این گونه فرصت ها همیشه به دست نمی آید…ما نیز باید در شورای شهر یک ستاد یا کمیته ویژه ای را تشکیل داده و به بررسی تخصصی موضوع جهانی شدن تبریز بپردازیم.

بوروکراسی اداری، مردم را آزار می دهد

اسماعیل چمنی به عنوان سخنران اول نطق پیش از دستور، با تقدیر از شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در ارایه خدمات بهینه به شهروندان افزود:مناطقی از کلان شهر تبریز که از نعمت آب شرب بی بهره بودند اکنون از این مایه حیات استفاده می کنند که بدون شک در سایه تلاش های این مجموعه بوده است.

وی سپس خطاب به مرتضی آبدار قایم مقام شهردار تبریز که در صحن علنی حضور داشت گفت:برخی از برنامه ها، طرح ها و دستورات مربوطه به سازمان ها ارسال می شود اما متاسفانه پس از گذشت سالیان متمادی بلاتکلیف مانده و اجرا نمی شود و حتما باید از طریق شورا پیگیری گردد که قابل تأمل است زیرا بوروکراسی اداری در موارد شهری، شهروندان را آزار می دهد.

روان سازی ترافیک، حمایت از سرمایه گذاری واقعی و ایجاد درآمد پایدار، حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی، تصویب قانون در خصوص ارزش افزوده املاک، احداث کارخانه آسفالت در تبریز، فروش اوراق مشارکت پروژه ها، اجرای مدیریت واحد شهری، اصلاحات در اخذ مجوز ساختمانی، توسعه صنعت توریسم، اشتغال زایی و مشکل بیکاری، حمایت از کارآفرینی و کارآفرینان، حمایت از صادرات تولید محور، به روز کردن ناوگان زمینی و هوایی برای صادرات، اصلاح قوانین و شفاف سازی آن، توجه به روحیه کار گروهی، جلوگیری از فرار سرمایه ها و غیره از جمله موضوعاتی بود که چمنی آنها را مورد توجه اعضای شورای شهر قرار داد تا سمت و سوی بودجه سال آینده نیز معطوف به آنها گردد.

حاشیه نشینی در راه است!

علی شیاری نیز به عنوان سخنران دوم نطق پیش از دستور، مبارزه با تبعیض، بی عدالتی و فساد را مدنظر رهبر انقلاب دانست که وجود آنها باعث بی نظمی می شود و گفت:آیا وضعیت استان، شهر و شهرداری اینگونه نیست؟ اگر آری، چرا برخورد نمی شود؟ اگر فردی هیچ نوع آشنا و پارتی نداشته باشد نباید پست بگیرد؟!

وی سپس موضوع اشتغال را مورد توجه قرار داد و افزود:چرا مسوولان ذی ربط آمار نمی دهند و واحدهای تولیدی به جای ادامه فعالیت، چرخه خود را کاهش می دهند؟ لذا مدیری که ماهانه چندین میلیون تومان حقوق می گیرد نمی تواند وضعیت بغرنج بیکاران را لمس کند…

شیاری در بخش دیگری از اظهارات تند خود، تلنگری هم به اعضای شورا زد و اضافه کرد:قانون گذاری و نظارت از وظایف اصلی این نهاد مردمی است اما قانون گذاری و رأی گیری های فله ای که بعضأ صورت می گیرد بسیار تأسف آور است و خروجی آن هم این می شود که امروز شاهد آن هستیم! مگر کدام نظارت در استان، شهر و شهرداری ما اتفاق افتاده است؟ دستگاه های نظارتی چه اقداماتی را انجام می دهند؟ لذا اگر در جلسات شورای شهر سکوت می کنم به این خاطر است که می گویند نظم جلسه را برهم می زنی والا اعتراض دارم! باید مشخص شود که دریافت وام های چند میلیونی از سوی برخی از اعضای شورا قانونی است یا خیر!

وی در خصوص معضل حاشیه نشینی هم گفت:تا زمانی که سیاست دولت تغییر پیدا نکرده و نیمی از بودجه کشور برای تهران هزینه شود مهاجرت ها به کلان شهرها و پایتخت افزایش خواهد یافت به طوری که در این راستا گام های جدی برداشته نشده و واقعیت این است که حاشیه نشینی در راه است!

شیاری وضعیت نا به سامان حمل و نقل، ترافیک، مترو و فضای سبز را از مشکلات امروز کلان شهر تبریز عنوان کرد که باید برنامه ریزی خاصی در این حوزه ها صورت گیرد.

وام های قانونی یا غیر قانونی؟

موضوع قانونی یا غیرقانونی بودن وام های دریافتی برخی از اعضای شورای شهر که از سوی علی شیاری مطرح گردید توجه تعدادی از حاضرین صحن علنی را به خود جلب کرد و برای لحظاتی به مشاجره تبدیل شد.

شهردار کلان شهر تبریز در این خصوص گفت:این وام های ۵۰ میلیون تومانی برای مدیران شهرداری در نظر گرفته شده است که انصافا زحمات زیادی را متحمل می گردند، اما اعضای شورای شهر نیز مقامی کمتر از مدیران ندارند لذا برای آنها هم از سوی بانک شهر اعطا گردید که از محل اعتبارات این بانک – و نه شهرداری – پرداخت می شود تا از تسهیلات مربوطه استفاده نمایند.

شیاری هم که پافشاری زیادی مبنی بر تعیین تکلیف قانونی اعطای این وام ها را  داشت عدم نظارت دستگاه های ذی ربط مانند فرمانداری را مطرح کرد که با واکنش تقی زاده نماینده دایمی فرماندار در جلسات شورای شهر روبرو شد به طوری که وی، موضوع وام ها را مسأله ای داخلی برای شورا دانست و اعضا را از نسبت دادن آن به فرمانداری برحذر داشت.

شهرام دبیری هم از شیاری خواست تا این موضوع را از طریق بانک شهر پیگیری نماید.

در خاتمه اضافه می کنم در جلسه امروز شورای شهر، منتخبان مردم با اجرای دو لایحه موافقت کردند که بر اساس آن شهروندانی که عوارض خود را تقسیط نمایند شامل تخفیف ۶ درصدی برای اقساط دو ساله و ۸ درصد برای سه ساله خواهند شد، همچنین شهرداری فرصت دارد تا در بازه زمانی ۶ ماهه ،، املاک و مستغلات خود را با تخفیف ۲۵ درصد به فروش رساند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :