جلسه امروز شورای شهر تبریز از ساعت ۸:۳۰ و تحت تاثیر ایام محرم و نطق پیش از دستور آتشین درسخوان برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در ابتدای جلسه روز تربیت بدنی و ورزش را گرامی داشته و ورزش و انجام فعالیت بدنی را بهترین راه حل برای پیش گیری از جرایم و آسیب های اجتماعی دانست و افزود: سیاست های شورا و شهرداری در طول مدت فعالیتشان در جهت توسعه ورزش همگانی بوده و به همین ترتیب هم ادامه خواهد یافت.

دبیری در ادامه ضمن گرامی داشتن فرا رسیدن روز صادرات، بار دیگر انتخاب تبریز به عنوان بهترین و توسعه یافته ترین شهر ایران برای زندگی را موفقیتی بزرگ شمرده و از رسیدن پیام های تبریک شهرداران و مسئولان سایر شهرهای ایران خبر داد.

[انتخاب تبریز به عنوان هوشمند ترین شهر ایران/ لغو جلسه یکشنبه هفته آینده ]

نجفی، شهردار تبریز هم طی سخنانی انتخاب شهرداری تبریز به عنوان شهر پیشرو در توسعه ظرفیت ها و شاخص های هوشمندی از طرف معاونت فناوری ریاست جمهوری را تبریک گفت.

رئیس شورای شهر با توجه به اینکه جلسه هفته آینده مصادف با ایام عزاداری خواهد بود، پیشنهاد تعطیل نمودن آن و برگزاری جلسه جایگزین در روز یکشنبه را داد که این مورد پس از نطق پیش از دستو رسول درسخوان، با اکثریت آرا به تصویب رسید. همچنین مقرر شد جلسه ی روز سه شنبه هفته آینده به صورت غیرمستمع برگزار شده و در آن، جزئیات مالی و برخی گزارشات ازطرف شهردار به اعضای شورا ارائه شود.

دبیری

رسول درسخوان به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه، نطق پیش از دستو جلسه امروز را در اختیار داشته و ابتدا با قرائت دو شعر از اقبال لاهوری و حافظ با مضامین امام حسین (ع) و نیز دورویی برخی مدیران و مسئولان ( چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند ) وارد مضامین اصلی سخنان خود شد.

[تبریز به جای رقابت با باکو و استانبول، محل رقابت چند شهر کوچک شده است/ مرثیه ارک ناتمام است]

درسخوان مهمترین مشکل فعلی شهر تبریز را افت وجهه بین المللی و ملی آن دانست و اظهار کرد که هنوز مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد. وی اقدامات و افتخارات بدست آمده را کافی نداسته و برخی پیشنهادات نیز ارائه کرد.

دبیری شورای شهر تبریز در ادامه اظهار کرد: متاسفانه در شهر ما بر خلاف سایر شهر های کشور، فضای فرهنگی و سیاسی بسیار بسته بوده و همین مورد باعث شده تا در دیگر جنبه ها نیز رفته رفته افت کنیم. مورد دیگر اینکه ما در تبریز به جای اینکه با شهر های مثل تهران، استانبول و باکو رقابت کنیم، آمده ایم و تبریز به محل نزاع و رقابت چند شهر کوچک با یکدیگر تبدیل کرده ایم!

درسخوان

وی ادامه داد: یکی دیگر از اصلی ترین خلا ها در شوراها، دخالت اعضا در عزل و نصب مدیران و معاونان شهرداری می باشد، عضوی که در اینگونه مسائل دخالت می کند، باید لال شود و صحبت نکند، خطاب به آن ها می گویم که کارها و لابی هایتان را پنهان کنید اما مطمئن باشید که آیندگان در مورد شما قضاوت خواهند کرد.

درسخوان در ادامه به انتقاد از طرح جدید مصلی و تحت تاثیر قرار گرفتن ارک پرداخت و آن را غیرکارشناسی نامید.

در ادامه داوود امیر حقیان، رئیس کمسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز با اشاره به فعالیت های کمیسیون های شورا، از رئیس شورا درخواست کرد تا فرصتی برای ارائه عملکرد و مصوبات کمیسیون های شورا در صحن علنی ایجاد شود.

پس از تذکرات اعضا، نوبت به بررسی لوایح و دستور جلسه شورا رسید که البته به دلیل بحث های طولانی اعضا با هم، تنها فرصت رسیدگی به یک لایحه میسر شد.

لایحه تملک و انتقال سند ملکی در محدوده خیابان لاله به شهرداری جهت تغییر ایجاد فضای سبز،تنها لایحه مورد بررسی در این جلسه بود که البته با کش وقوس فراوان و بحث های طولانی مدت به سرانجام رسید.

پس از آنکه بحث ها نسبت به این لایحه بی نتیجه ماند و توضیحات شهرداری نیز نتوانست اعضای شورا را نسبت به ضرورت این موضوع اقناع کند؛ به ناچار طی تماس تلفنی با گنجی، شهردار منطقه ۷ وی در صحن علنی حاضر شده و به دفاع از این لایحه پرداخت.

باغبان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نسبت به بحث های اعضای شورا در این خصوص واکنش نشان داده وگفت: جای لوایحی همچون این لایحه در شورای شهر است و چون مدت ها بود که چنین لایحی به شورا نیامده و اعضای شورا نیز نمی دانند که چگونه باید تصمیم گیری کنند.

باغبان

این لایحه که مصوب کمیسیون برنامه و بودجه در ماه های گذشته بود؛ توسط المیرا خاماچی، رئیس وقت این کمیسیون با توضیحات مثبت همراه شد ووی ادعا کرد که در همان جلسه کمیسیون نیز مخالف این لایحه بوده است.

این لایحه پس از توضیحات نمایندگان شهرداری و شهردار منطقه ۷ با رای اکثریت اعضا مورد تصویب قرار گرفت.

در ادامه پیش از پرداخت شدن به پیشنهادات اعضا نسبت به تدوین برنامه بودجه سال آینده شهرداری، تعدادی از اعضا در خلال بررسی لایحه مذکور، تذکراتی نسبت به موضوعات مختلف دادند.

[ حاجی پور: اعضای شورا نسبت به مصوبه مجلس حساس باشند ]

احتشام حاجی پور با اذعان به اینکه مجلس شورای اسلامی مصوبه ای مبنی بر کاهش اختیارات اعضای شورا و دخالت دو تن از نمایندگان مجلس در انتخاب شهردار دارد؛ گفت: اعضای شورای شهر تبریز نسبت به این مصوبه حساسیت نشان دهند.

حاجی پور

سعید محدث، دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در اعتراض به عدم افزایش سینماهای تبریز ضمن هشدار به متولیان امر درخواست دعوت از صفی پور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به صحن علنی شورا جهت ارائه توضیحات را داشت.

در نیم ساعت پایانی این جلسه، اعضای شورا نسبت به نحوه تدوین لایحه بودجه سال آینده شهرداری پیشنهاداتی ارائه کردند که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود.

[ لزوم توجه به بنیان خانواده در برنامه بودجه ]

اکرم حضرتی با بیان اینکه باید در تدوین بودجه، موضوعات فرهنگی و اجتماعی در اولویت باشد؛ گفت: با توجه به اینکه نوک پیکان شبیخون فرهنگی دشمن به سمت خانواده ها است؛ باید نسبت به جایگاه خانواده و مخصوصا بانوان در لایحه بودجه توجه اساسی شود.

وی همچنین توجه به برنامه هایی برای اشتغال و ازدواج جوانان را در بودجه سال آینده مورد تاکید قرار داد.

حاجی پور نیز بر تشکیل کمیته های تخصصی برای بررسی اولویت ها در تدوین برنامه بودجه را خواستار شد.

شیری آذر، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تبریز نیز در پیشنهادی دیگر به قطع دستان واسطه گر ها در بودجه شهرداری تاکید کرد و اذعان داشت: شهرداری بر اساس فشارها، برخی پروژه ها را به نهادهای مختلف می دهد که باید مرتفع شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :