از سوی دولت از نمایندگان فهیم مردم و مجلس که با زمان شناسی و قدرشناسی از افراد خدوم مجددا به شایستگی های دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی رای اعتماد دادند، قدردانی می کنیم.

به گزارش تبریزمن، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: نمایندگان با رای اعتماد مجدد به وزیر راه و شهرسازی فرصت را برای وی، دولت تدبیر و امید و مردم فراهم کردند تا بتواند همچون گذشته منشا خدمات باشد.


**یکشنبه آینده، تصمیم تاریخی نمایندگان درباره برجام

سخنگوی دولت گفت: یکشنبه آینده نیز یک تصمیم تاریخی از سوی نمایندگان فهیم، آگاه و دلسوز مردم در مجلس در خصوص برجام اتخاذ خواهد شد؛ این تحریم های ظالمانه اقتصادی باعث مشکلات فراوانی برای کشور شده است.
نوبخت با بیان اینکه با عزم و اراده مسوولان قوا آثار سوء تحریم ها کم اثر شده است، اظهارداشت: با این تصمیم آگاهانه، هوشمندانه و فرصت شناسانه نمایندگان زمینه اجرای برجام به عنوان یک افتخار ملی برای کشور فراهم می شود که در قرارداد بین المللی بتواند تفاهم را به سمتی پیش ببرد که خواسته های ملت تامین شده باشد.

** نامه چهار وزیر در ارتباط با بازار سرمایه و بورس است

نوبخت درباره نامه چهار وزیر به رئیس جمهوری گفت: نامه یک متن دارد و یک پیام؛ آنچه از نامه ظرف روزهای گذشته در فضای رسانه ای مطرح شد این بود که اساسا چهار وزیر دولت اعلام نگرانی در خصوص تبدیل رکود اقتصادی و عدم دسترسی به رییس جمهوری و اینکه دولت برای شرایط خاص برنامه ای در اختیار ندارد.
وی افزود: اگر با واقعیت به عملکرد تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید نگاه کنیم، افکارعمومی نسبت به آن روشن خواهد شد و این گزارش صرفا برای قضاوت وجدان عمومی است.
سخنگوی دولت یادآور شد: این گزارش صرفا در ارتباط با بازار سرمایه وبورس است و همکارانی که امضا کردند به نوعی به بازار سرمایه مرتبط می شود .

نوبخت خاطرنشان کرد: امضای سردار دهقان وزیر دفاع به دلیل موضوعات مرتبط باشرکت سرمایه گذاری غدیر که مربوط به بازنشستگان نیروهای مسلح و ربیعی و نعمت زاده در ارتباط با شستا و وزیر اقتصادی و امور دارایی هم با توجه به مسئولیت رییس شورای عالی بورس بوده است.
وی تصریح کرد: عده ای از این نامه چنین تصور کردند که معنی حرف رئیس جمهوری مبنی بر طرح خروج از رکود چنین اتفاقی نیفتاده و این نامه نشانگر بحران است اما در طول دو سال گذشته در خصوص خروج از رکود و مهار تورم نشانه های مثبتی را مشاهده کردید که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار با دولتمردان این اقدامات مثبت را مورد تاکید قرار دادند و فرمودند که باید گام های بلندتری برداشته شود.

**رشد مثبت اقتصادی در سه ماه نخست امسال

سخنگوی دولت اضافه کرد: چهار وزیر به رشد مثبت اقتصادی اذعان دارند اما برای تحرک اقتصادی نیازمند رشد بالای هشت درصد هستیم. براساس منابع رسمی که به رشد اقتصادی تاکید دارند رسما اعلام می کنم که گزارشات مقدماتی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه شده حاکی از رشد مثبت اقتصادی در سه ماهه نخست امسال است.
نوبخت در خصوص خواسته چهار وزیر مبنی بر عدم دسترسی به رییس جمهوری اظهارداشت: رئیس جمهوری در طول هفته به غیر از جلسات هیات دولت، یکشنبه و پنجشنبه با تیم اقتصادی جلسه دارد و برنامه های ستاد اقتصادی را جویا می شوند و بر همین اساس رئیس جمهوری برای خروج از رکود و مهار سیاست تورمی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی انتظار دارد که برنامه مناسب داشته و بتواند با تخفیف پرداخت های اعتبارات عمرانی نسبت به افزایش تولید ناخالص داخلی به فعال کردن بخش های اقتصادی عمل کند.

وی افزود: اولین سوال رییس جمهوری پس از بازگشت از مجمع جهانی سازمان ملل این بود که پرداخت های عمرانی چه میزان شده است و سوالی که همیشه در جلسات از رئیس کل بانک مرکزی می پرسند این است که سیاست های خروج از رکود و مهار تورم باعث بسط پایه پولی نشده است؟ آیا سیاست ها باعث افزایش نقدینگی نشده و ثبات ارز در بازار وجود دارد؟

سخنگوی دولت افزود: همچنین رئیس جمهوری از وزیر اقتصادی و امور دارایی در ارتباط با برنامه های اقتصادی سوال می فرمایند و ایشان پاسخگو هستند؛ بنابراین رئیس جمهوری همواره موضوعات اقتصادی را دقیقا مطالبه می کنند.
سخنگوی دولت گفت: بنابراین با تشریح این فضا کدامیک از ما سه نفر می توانیم ادعا کنیم که طرحی برای خروج از رکود داشته ایم و رییس جمهوری وقتی برای شنیدن نداشته است؟
نوبخت گفت: مطالبه رئیس جمهوری از سازمان مدیریت و برنامه ریزی این است که باید برای همه شرایط برنامه داشته باشد و اگر لغو تحریم ها را داشتیم برنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی چیست؟ که این سازمان گزارش هایی را از سال ۹۳ تهیه و پیشنهادات خود را به رئیس جمهوری تقدیم کرده است.
نوبخت تهیه گزارش در خصوص بودجه سال ۹۴، هدفمندی یارانه ها، اصلاح نظام بانکی و بازار اولیه سرمایه را از جمله گزارش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهت ارایه به رییس جمهوری برشمرد و گفت: رییس جمهوری این گزارش ها را صرفا برای بیان دردها نمی خواهد بلکه برای بهبود اقتصاد باید برنامه ریزی کرد، رییس جمهوری یک هماهنگ کننده است و انتظار گزارش ندارد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش های فساد اقتصادی اظهارداشت: گزارش ساماندهی بازارهای متشکل غیر پولی که به رییس جمهوری ارایه شده است، سوال من این است اگر این که نرخ تورم بالای ۴۰ درصد یا رشد منفی ۶٫۴ به مثبت تبدیل شود محصول تصادف است یا مطالبه گری رییس جمهوری از تک تک افراد و وزرا ؟
نوبخت با اشاره به این که همدلی میان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی وجود دارد و در هیچ دوره ای به اندازه فعلی نبوده است، گفت: مسوولان این سه نهاد پس از جلسات با رییس جمهوری نیز در زمینه های اقتصادی جلساتی را دارند. بنابراین اقدام وزرا در انتشار این نامه بر سر خیرخواهی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: بازار را نمی توان به دلیل برخی برنامه های پیش بینی شده مشوش کرد و به نظر می رسد این نوع فرصت طلبی برای نوع تخطئه رییس جمهوری درباره مسایل اقتصادی که برخی افراد منعکس می کنند، صادقانه نیست.

**برنامه کوتاه مدت برای شتاب بخشی به رشد اقتصادی

نوبخت اظهار داشت: دولت برای شرایط موجود در هشتم مهرماه سال جاری برنامه کوتاه مدتی را برای شتاب بخشی به رشد اقتصادی تهیه کرده است. بنابراین به نظرات افراد احترام می گذاریم و وجدان عمومی در این زمینه به درستی قضاوت خواهد کرد، همانطور که امروز مجلس شورای اسلامی به درستی در تایید صلاحیت وزیر راه و شهرسازی تصمیم گیری کرد.
وی اضافه کرد: بنده اگر انتقادی به نظام برنامه ریزی داشته باشم، پیشنهاد می دهم و در همین راستا جلسه شورای پول و اعتبار را برای این که تاخیری در آن ایجاد نشود بعدازظهر امروز تشکیل خواهیم داد تا لایحه نظام تولید که می بایست قبل از مهرماه به مجلس تقدیم می شد، نهایی شود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، سخنگوی دولت اضافه کرد: در نامه چهار وزیر تنها گزارشی ارایه شده و امری طبیعی است، شاید غیرطبیعی این بود که نامه اداری که نوشته شده در اختیار رسانه ها قرار نمی گرفت.
نوبخت ادامه داد: اطمینان داشته باشید ستاد اقتصادی دولت همانند دو سال گذشته که در حل مشکلات اقتصادی اهتمام داشت و به مهار تورم و تغییر روند رشد اقتصادی موفق شد در آینده نیز به سمتی می رویم که برنامه ها را در دوران پساتحریم اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: اطمینان داشته باشید که رییس جمهوری از قول خود به مردم مضایقه نکرده است و در طول هفته همواره به مباحث اقتصادی و موضوع سفره مردم توجه دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :