از آن جایی که اهدای عضو، اهدای زندگی است بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی مسؤولیت فرهنگ‌سازی این موضوع را بر عهده گرفته و با تمام توان تلاش می‌کند تا آحاد جامعه را نسبت به این موضوع حساس کرده و این فرهنگ را در میان مردم ترویج کرده و گسترش دهد.

به گزارش تبریزمن، وقتی یک انسان در دوران حیات خود منشأ خیر و خوبی‌هاست چه شایسته و زیباست که دامنه خیرخواهی و سعادتمندی او با اهدای عضو همچنان ادامه داشته باشد و دل خانواده‌ای دیگر روشن و پرامید شود. زیرا هر کدام از ۲۷ هزار بیمار در انتظار پیوند عضو سرپرست یک خانواده بوده یا نور چشم و فرزند پدر و مادری هستند.

هر چند که طی سال‌های اخیر با تلاش‌های فراوان صورت گرفته موضوع پیوند اعضا و اهدای عضو در کشور موضوعی شناخته شده است اما باز هم جای کار بسیاری دارد و خیلی از شهروندان اطلاعات کمی در این موضوع داشته و شاید برخی از شهروندان نیز هیچ اطلاعی در این زمینه ندارند.

بنابراین ما در هر جمع خانوادگی، دوستان، آشنایان، همکاران باید موضوع اهدای عضو را یادآوری کنیم تا روز به روز فرهنگ اهدای عضو در کشور ما نهادینه شود تا گوهرهای گران‌بهای وجودی خودمان را دفن نکنیم.

* ۲۷ هزار بیمار در سراسر کشور منتظر دریافت عضو هستند

رسول زارع‌زاده، مسؤول هماهنگی پیوند اعضاء بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: با توجه به این که ۲۷ هزار بیمار در سراسر کشور منتظر دریافت عضو هستند بنابراین ما باید نسبت به موضوع اهدای عضو در کشور بسیار حساس بوده و فرهنگ اهدای عضو را برای نجات بیماران چشم انتظار پیوند گسترش دهیم.

وی افزود: در ادامه برنامه‌های مربوط به تکمیل فرم اهداء اعضاء در میان شهروندان تبریزی بسیج جامعه پزشکی استان آذربایجان‌شرقی طی روزهای اخیر نیز فرم‌های اهدای اعضاء را میان عموم شهروندان توزیع کرده است.

بر اساس این گزارش، اهدای عضو، اهدای زندگی، شعار نام آشنایی است که این روزها با تلاش و زحمات شبانه‌روزی بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی درصدد است فقط در حد یک شعار نباشد بلکه به یک گفتمان و فرهنگ جاری و ساری در بین مردم انسان دوست و نوعدوست آذربایجان‌شرقی و سراسر میهن اسلامی ایران تبدیل شود.

از آن جایی که اهدای عضو، اهدای زندگی است بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی مسؤولیت فرهنگ‌سازی این موضوع را بر عهده گرفته و با تمام توان تلاش می‌کند تا آحاد جامعه را نسبت به این موضوع حساس کرده و این فرهنگ را در میان مردم ترویج کرده و گسترش دهد.

زارع‌زاده با اشاره به این که در کشور ما هنوز موضوع  اهدای عضو جا افتاده نیست، اظهار داشت: مسؤولان استانی و کشوری باید روی این موضوع تمرکز جدی داشته باشند، زیرا به سهولت اعضای بدن خود از جمله کلیه، کبد، ریه و قلب  خود را در خاک دفن می‌کنیم در حالی که در خیلی از کشورهای دنیا این گونه نیست و آنجا عمل و جراحی پیوند اعضا خیلی پیشرفته‌تر و جلو‌تر از کشور ما هستند.

وی خاطرنشان کرد: اعضای بدن ما در خاک دفن شده و هیچ نفعی ندارند در حالی که بعد از مرگ اعضای بدن انسان‌ها باعث بهبودی و سلامت جان انسان‌های دیگر شده و یاد و نام آنها از ذهن این افراد پاک نمی‌شود و این برای ما باید به یک ارزش تبدیل شود.

* ۸ هزار تبریزی فرم اهدای عضو پر کرده‌اند

زارع‌زاده با اشاره به اینکه بسیج جامعه پزشکی در مناسبت‌های مختلف و در مکان‌های عمومی همچون مصلی اعظم تبریز، عینالی، دانشگاه تبریز، کوی ولیعصر، بازار تبریز، پارک‌های سطح شهر و در ایام عزاداری حضرت اباعبدالله حسین و … اقدام به برگزاری غرفه‌های اهدای عضو کرده است، افزود: در حال حاضر بیش از ۸ هزار نفر از شهروندان نوع دوست تبریزی فرم اهدای عضو را تکمیل کرده‌‌‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال جاری  تعداد فرم‌های تکمیل شده به ۱۵ هزار نفر برسد.

وی هدف از استقرار تیم جامعه پزشکی به مناسبت‌های مختلف در سطح شهر را ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه مبتنی بر گسترش فرهنگ اهدای عضو  و کمک به ۲۷ هزار بیمار چشم انتظار اعلام کرد و اظهار داشت: در این زمینه طی روزهای اخیر و همزمان با میلاد مسعود حضرت نبی اکرم و امام جعفر صادق(ع) تیم پیوند اعضاء بسیج جامعه پزشکی استان آذربایجان شرقی در لاله پارک تبریز مستقر شده و اقدام به توزیع فرم‌های اهدای عضو در میان شهروندان کرده است

وی تصریح کرد: در ۴ آذر ماه همایش بزرگداشت اهداء‌گران سلامت در تالار وحدت دانشگاه تبریز با حضور  خانواده‌های اهداء کنندگان و شهروندانی که فرم اهدای عضو تکمیل کرده بودند برگزار شد.

* مراسم یادبود اهداگران سلامت در مصلی تبریز

زارع‌زاده در ادامه از برگزاری مراسم یادبود احیاگران سلامت در هفتم دی‌ماه خبر داد و اظهارداشت: بعد از برگزاری همایش بزرگداشت احیاگران سلامت، مراسم یادبودی برای اشاعه فرهنگ اهدای عضو در مصلی اعظم تبریز برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: برخی از شهروندان که موفق به دریافت کارت اهدای عضو خود نشده‌اند می‌توانند در مراسم یادبود که در مصلی تبریز برگزار می‌شود کارت اهدای عضو خود را دریافت کنند.

* مسؤولان به قول خود وفا کنند

وی خاطرنشان کرد: انتظار ما از مسؤولان استانی حمایت همه جانبه از موضوع و فرهنگ اهدای عضو در جامعه است. خصوصاً از شهرداری انتظار می‌رود قولی که مبنی بر اختصاص قطعه ویژه اهداکنندگان در وادی رحمت داده بودند را عملی کنند؛ زیرا اختصاص قطعه فوق اقدام ناچیزی است در مقابل خدمات این بزرگواران گمنام که هر کدام همانند شهداء هشت سال دفاع مقدس با اهداء اعضا خود جان ۸ نفر را از مرگ حتمی نجات داده‌اند که می‌توان گفت آنها  پیروان واقعی شهدا بوده و هستند.

زارع‌زاده با اشاره به اینکه طرح تکمیل فرم‌های اهدای اعضاء برای اولین بار در سطح شهر تبریز اجرایی می‌شود، تأکید کرد: از آن جایی که تبریز همیشه در بسیاری از امور اولین‌ها را به نام خود ثبت کرده است این بار نیز در تکمیل و پر کردن فرم‌های اهدای عضو نیز در جایگاه اول قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بحث اهدای عضو به یک همت جمعی و فرهنگ سازی گسترده نیاز دارد و همه مردم باید دست در دست هم نسبت به گسترش فرهنگ اهدای عضو به خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد جامعه تلاش کنند و در این زمینه بسیج جامه پزشکی برای اولین بار و در گسترش فرهنگ اهدای عضو مجوز پیوند اعضا را اخذ کرده است و برای افزایش فرهنگ‌سازی اهدای عضو سنگ تمام گذاشته و از تمام توان و انرژی خود استفاده می‌کند.

زارع‌زاده گفت: غرفه اهدای عضو به منظور فرهنگ‌سازی اهداء اعضا با هدف کمک به ۲۷ هزار بیمار منتظر به دریافت عضو در کشور کار خود را از بیمارستان صحرایی بسیج آغاز کرده است.

* سالانه ۸ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند

وی با اشاره به این که روزانه ۷ تا ۱۱ نفر از هموطنان ما به دلیل کمبود اهداءکننده جان خود را از دست می‌دهند، اظهار داشت: در کشور ما سالانه ۵ تا ۸ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند.

مسؤول هماهنگی پیوند اعضاء بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در حالی که در کشور ما سالانه ۵ تا ۸ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند از این تعداد سالانه اعضاء ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار نفر قابل اهدا است اما متأسفانه ۷۰۰ نفر راضی به اهداء عضو می‌شوند.

زارع‌زاده تصریح کرد: یک بیماری که مرگ مغزی شده است با اهداء نسوج و بافت‌های بدن خود می‌تواند ۱ تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد بنابراین بسیج جامعه پزشکی بحث فرهنگ سازی اهداء اعضای بدن را در اولویت کاری خود قرارداده و تمام سعی و تلاش خود را  به کار می‌برد تا با هماهنگی و حمایت‌های دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اهداف تعیین شده دست یابند.

* ۳۰ درصد افرادی که برای پیوند کبد به شیراز اعزام می‌شوند  از شمال‌غرب کشور هستند

در ادامه محمد ایرجیان رئیس بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا  نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: با توجه به آمارهای ارائه شده حدود ۳۰ درصد افرادی که برای پیوند کبد به شیراز اعزام می‌شوند از شمال‌غرب کشور هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: با افتتاح و راه‌اندازی مرکز پیوند کبد در تبریز شاهد ارائه خدمات بهتر و بیشتر به بیماران باشیم.

* مشکلات عدیده بیماران پیوندی

ایرجیان تصریح کرد: بیمارانی که به خاطر پیوند کبد به شیراز مراجعه می‌کنند دارای مشکلات عدیده‌ای هستند، مشکلاتی همچون رفت و آمد، بحث اسکان طولانی مدت و هزینه آن و مشکلات بسیاری که این بیماران را رنج می‌دهد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی تصریح کرد: بحث اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این موضوع به بسیج جامعه پزشکی محول شده و ما موضوع فرهنگ‌سازی آن را از بیمارستان صحرایی چاراویماق آغاز کرده‌ایم.

* راه‌اندازی مرکز پیوند یک مطالبه عمومی

ایرجیان ادامه داد: راه‌اندازی مرکز پیوند در شهر تبریز به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است و امیدواریم با حمایت‌های آیت‌الله مجتهدشبستری امام جمعه تبریز و سردار کریمیان و حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی شاهد ارائه خدمات بهتر و بیشتر به بیماران باشیم.

وی در خصوص آمار عضویت تعداد جامعه پزشکی اظهار داشت: چندین هزار نفر از پزشکان کشورمان عضو بسیج جامعه پزشکی هستند که هم‌اکنون در محور مقاومت نیز حضور فعال و چشمگیری دارند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا در ادامه در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های اجرا شده توسط بسیج جامعه پزشکی گفت: برگزاری کارگاه آموزشی توانمند سازی سر گروه‌های صالحین به تعداد ۱۵۰ نفر، گرامیداشت روز بصیرت در ۹ دی، اعزام کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور، برگزاری جلسات ماهانه سرگروه‌های صالحین، برگزاری همایش بزرگ پدافند غیر عامل در آبان ماه که با استقبال بسیجیان جامعه پزشکی برگزار شد، ویزیت عمومی و تخصصی ماهانه رایگان در مناطق محروم به صورت رایگان از جمله در مناطق ورزقان و خداآفرین از دیگر برنامه‌ها و اقدامات بسیج جامعه پزشکی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :