به گزارش تبریزمن، نود و هشتمین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز امروز (یکشنبه) تحت تاثیر حضور ” کریم شمس اسنجان ” رئیس اداره کل انتقال خون استان آذربایجان شرقی برگزار شده و اعضا هر کدام نقطه نظر خود را برای رفع مشکلات و بهبود وضعیت این اداره ارائه کردند.

شهرام دبیری، رئیس شورای شهر تبریز در ابتدای جلسه با اشاره به فرارسیدن شبهای قدر، خودسازی و بالاتر بردن ارزش خود در این شبها را لازم دانسته و سپس فرارسیدن روز قلم را گرامی داشت. وی همچنین فوت مسلم قنبری، یکی از کارگران شهرداری که در حین انجام وظیفه دچار حادثه شده و در حدود دو ماه در کما به سر می برده است را به خانواده او و شهرداری تبریز تسلیت گفت.

DSC_0265

ما شورای شهر هستیم نه شورای شهرداری/ اگر تا یک هفته تکلیف فاضلاب مشخص نشود به طرز دیگری برخورد خواهیم کرد/ مبارزه با دست فروشی تبدیل به دست فروشی شده است/ با استفاده از کلمه ورشکسته، آبروی شهرداری تبریز را برده اند

نطق پیش از دستور جلسه امروز در اختیار استاد بهروز خاماچی، یکی از محبوب ترین اعضای شورای شهر در بین مردم، قرار داشت که وی با اشاره به مشکلات مختلف موجود در سطح شهر حل آن ها را خواستار شد.

بهروز خاماچی در ابتدای سخنان خود، ( و پس از اشاره ی بابایی اقدم ) به عدم توزیع بن های خرید رمضان در بین کارگران شهرداری اشاره کرده و گفت: این بن ها باید یک هفته قبل از آغاز ماه رمضان در بین کارگران توزیع می شدند اما کوتاهی شده و خبری نیست. این کوتاهی فی الواقع باعث بروز برهی مشکلات شده و کارگران زحمت کش را تحت فشار قرارداده است.

وی ادامه داد: ما از عوامل شهرداری قدردانیم و کار ها و پروژه های بزرگی که برای شهر ما انجام داده اند را فراموش نخواهیم کرد. پل وادی رحمت که باعث سهولت حمل و نقل شده و بسیار با عظمت و ارزشمند است و پل راه آهن و دیگر پروژه هایی که صورت گرفته است باید در تاریخ تبریز نوشته شوند. اما اشکالاتی نیز در این بدنه وجود دارد.

خاماچی در ادامه افزود: باید توجه کرد که ما شورای شهرداری نیستیم، بلکه شورای شهر می باشیم. شهرداری های برخی مناطق اقدام به خیابان سازی می کنند اما توجهی به تیر های برق باقی مانده ندارند. هر روز خبری می رسد که چند نفر در برخورد با تیر های برق راهی بیمارستان می شوند. یا اینکه هر روز شاهد تخلیه نزدیک به ۴۰۰ تانکر لجن منازل تبریز در اطراف فرودگاه هستیم که بوی تعفن آن تا شعاع زیادی پخش می شود.

DSC_0296

وی افزود: بار ها به اداره آب و فاضلاب شهر این موضوع را تذکر داده ایم که باید در مناطقی از شهر دارای فاضلاب نمی باشند، اقدامات لازم را صورت دهند اما پی گیری نشده است. اگر تا هفته آینده این موضوع حل نشود به طرز دیگری برخورد خواهیم کرد.

عضور شورای شهر تبریز ادامه داد: بحث دیگری که وجود دارد در مورد تکریم و ارزش دهی به خدمات کارمندان شهرداری می باشد. چه اشکالی دارد زمانی که کارمندی از شهرداری بازنسته شد، فرزند تحصیل کرده و آماده به کار او به استخدام شهرداری درآیند؟

خاماچی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تا چند هفته آینده شهر تبریز که به نوع خود شهری توریستی است، پذیرای میهمانان زیادی خواهد بود اما در سطح شهر نه هتل و نه هتل آپارتمان به اندازه کافی وجود ندارد. استفاده از کلاس های مدارس نیز نخواهد توانست پاسخگوی میزان مورد انتظار ما باشد.

وی افزود: بحث اشتغال از دیگر مشکلات موجود در شهر ما می باشد. چه اشکالی دارد به جای آوردن گل های مورد نیاز شهرداری برای فضای سبز، خودمان در تبریز اقدام به ایجاد گلخانه کرده و اشتغال زایی ایجاد کنیم. یا به جای واردات انواع لوازم از هند و روسیه و سایر کشورها، از توانایی تولیدکنندگان خودمان استفاده کنیم و با آن ها قرارداد ببندیم؟

بهروز خاماچی در بخش دیگری از سخنان خود به رفتار غیرقانونی مامورین شهرداری را دست فروشان کنار خیابان های تبریز اشاره کرده و گفت: مبارزه با دست فروشی در کنار خیابان به نسل کشی تبدیل شده است، مامورین شهرداری به نوعی عمل می کنند که انگار جنگ شوروی و آلمان در گرفته است، جنس های فروشنده را گرفته و خود او را نیز به باد کتک می گیرند، این قبیل کارها کاملا غیرقانونی بوده و دور از انصاف است. به جای اعمال خشونت می توانند همچون کشور ترکیه، اقدام به ایجاد هفته بازار ها در قسمت های مختلف شهر کنند و باعث قطع روزی این فروشنده ها نشوند.

DSC_0275

عضو شورای شهر تبریز در ادامه از عنوان کردن بحث ورشکستگی شهرداری انتقاد کرد و گفت: به هیچ وجه نباید از این کلمه استفاده کنیم. کدام نهاد ورشکسته ای توان ایجاد این تعداد پروژه را دارد؟ شهرداری تبریز به هیچ وجه ورشکسته نیست و اگر مشکل مالی است باید با عقل و منطق حل شود. آبروی ما را با کلمه ورشکسته برده اند.

خاماچی خاتمه با اشاره به بحث بیکاری جوانان گفت: این معضل سرچمشه تمامی بیماری ها و انحرافات اجتماعی است. بار ها در مراجعه کنندگان خود دیده ایم که به دلیل بیکاری دچار افسردگی و پوچ گرایی شده اند. طبق آماری که گفته اند، ۷۰ هزار بیکار در تبریز داریم که اسف ناک است. نکلیف این جوانان چه خواهد شد؟

در ادامه جلسه دبیری از رئیس اداره کل انتقال خون استان دعوت کرد تا گزارشی از عملکرد این سازمان به اعضای شورا ارائه دهد.

مشارکت مردم تحسین برانگیز است/ مراکز خون تبریز در شان اهدا کنندگان نمی باشد/ از دولت نتیجه ای نگرفتیم که دست خود را به سمت شما دراز کرده ایم

کریم شمس در ابتدای سخنان خود به تشکر از شهرداری و اعضای شورای شهر تبریز به دلیل تغییر چهره ی شهر و همچنین در اختیار گذاشتن فرصت انتقال مشکلات اداره خود به این نهاد پرداخته و در ادامه اظهار کرد: انتقال خوت استان آذربایجان شرقی از ۴ مرکز که دو تای آن ها در تبریز و دو تای دیگر در شهر های میانه و مراغه قرار دارند، تشکیل شده است. با این حال بار اصلی انتقال خون به دلیل جمعیت بالای موجود در تبریز، به عهده این شهر می باشد. دو مرکز خون در تبریز واقع شده اند که یکی در مسحد کبود و دیگری در آخونی قرار دارند. با وجود اینکه دو مرکز خون برای شهری به وسعت تبریز بسیار اندک می باشد، با این حال میزان مشارکت مردم تبریز نسبت به جمعیت آن فوق العاده بود و از این نظر در بین سه شهر برتر مشور قرار داریم.

وی ادامه داد: در سال ۹۳ در شهر تبریز ۹۵۶۰۰ خون گیری در شهر تبریز به انجام رسید و به طور متوسط این تعداد هر ساله شاهد ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می باشد. در کنار آن افزایش مصرف بالایی را نیز شاهد هستیم که باعث نیاز اداره کل انتقال خون استان به مراکز بیشتر و پیشرفته تر شده است. از نظر آماری ۹۸ درصد مشارکت در اهدای خون توسط آقایان و ۲ درصد نیز توسط خانم ها صورت گرفته است.

DSC_0304

شمس در ادامه به مشکلات اداره کل انتقال خون استان اشاره کرده و گفت: مرکز انتقال خونی که در مسجد کبود واقع شده است، به دلیل ترافیک بالا مشکلات بسیار فراوانی به اهدا کنندگان خود تحمیل می شود. همچنین مرکز واقع در آخونی که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه شهر، وقت و هزینه فراوانی را از اهدا کنندگان می گیرد. حال با توجه به اینکه ما می گوییم، اهدای خون اهدای زندگیست آیا کسی حاضر خواهد شد خون خود را که بدون منت در اختیار نیازمندان قرار می دهد، با تحمل چنین سختی هایی اهدا کند؟ افرادی که خون خود را به بیماران و نیازمندان اهدا می کنند از خیرین و با معرفت ترین افراد روزگار هستند، آیا در شان آن هاست تا برای اهدای خون چنین مشقاتی را تحمل کنند؟

وی افزود: ما دست خودمان را پیش از شما، به سمت دولت و سازمان های دولتی دراز کرده ایم، اما به دلیل شرایط اقتصادی موجود موفق به دریافت کمک های لازم نشده ایم. ما خواهیم توانست استاندارد های لازم را رعایت کنیم و نیاز های بیمارستان ها را برطرف کنیم، اما مطمئنا پس از چند سال به مشکل برخواهیم خورد.

شمش در ادامه اظهار کرد: بودجه سالانه اداره کل انتقال خون استان آذربایجان شرقی حدود ۲ میلیارد ۹۰۰ میلیون تومان است که بیش از ۲ میلیارد ۱۰۰ میلیون تومان آن صرف حق و حقوق ۱۳۳ کارمند اداره می شوند و مبلغ کمی برای توسعه و ترمیم برای ما باقی می ماند. ما تمام راه های اداری را برای دریافت کمک از دولت و سازمان های دولتی امتحان کرده و به نتیجه ای نرسیده ایم. امیدواریم با عنایت اعضای محترم شورای شهر پیشنهادات و درخواست هایی که اعلام کرده این تامین شده و گام موثری در راستای بهبود عملکرد ما برداشته شود.

DSC_0263

پس از اتمام سخنان شمس، تقریبا تک تک اعضای شورا از عملکرد خوب اداره کل انتقال خون استان تقدیر و تشکر کرده و با اشاره به اهمیت این موضوع، ابراز امیدواری کردند تا با پی گیری های موثر، اقدامات موثری در جهت برآورده ساختن نیاز های این نهاد مردمی صورت پذیرد.

با این حال برخی اعضای شورا از جمله، نوای باغبان، ایران آهور، شهین باهر و بابایی اقدم با ذکر این نقطه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جلسات گذشته درخواست تغییر کاربری برخی مکان های مازاد خود را داده اند و هم اکنون اداره کل انتقال خون در پی جا و مکان از شورای شهر تبریز می باشد، از عدم هماهنگی مسئولین علوم پزشکی به انتقاد پرداختند که کریم شمس با اشاره به این نکته که اداره انتقال خون ارتباطی به دانشگاه علوم پزشکی نداشته و نهادی مستقل می باشد، در این مورد شفاف سازی نمود.

کارکنان اداره کل انتقال خون سربازان گمنام حوزه بهداشت هستند/ لزوم فراهم نمودن امکان پیوند اعضا در تبریز

در ادامه جلسه اسماعیل چمنی به بحث لزوم اجرایی شدن امکان پیوند اعضا در شهر تبریز پرداخت و اظهار کرد که امکانات و دانش فنی لازم در تبریز فراهم شده اما هنوز که هنوزه امکان پیوند اعضا برقرار نشده است. شهروندان تبریز و کل شمالغرب کشور برای پیوند کبد و کلیه راهی شهر هایی مثل شیراز شده و در خیابان های آن آواره می شوند، در صورت امکان انجام عمل پیوند، تمام بیماران اردبیل، ارومیه، زنجان و کل شمالغرب قادر خواهند بود تا در تبریز به کار های خود رسیدگی کنند و از پرداخت هزینه اضافی در امان بمانند. وی همچنین کارکنان اداره کل انتقال خون استان را سربازان گمنام حوزه بهداشت نامید.

DSC_0320

اگر شعار نمی دهید پس کمک کنید/ لطفا ما را نیز از رفت و آمد ها آنچنانی در دفاتر نا آشنای خود مطلع کنید

علی شیاری در سخنانی لزوم پرهیز از شعار و حل مشکلات اداره کل انتقال خون را ساختار شده و ابراز امیدواری کرد با در اختیار گذاشتن جا، تجهیزات و حمایت لازم از این نهاد، به پیشرفت آن کمک شود. وی در ادامه سخنان خود به این نکته اشاره کرد که از کارگران شهرداری نباید در خارج از ساعات کاری و خارج از وظیفه تعیین شده کار در خواست شود و یا با مکانیزه کردن از خطرات موجود برای کارگران کاسته شود.

شیاری در ادامه افزود: در برخی مناطق شهر تبریز دفاتر تحت عنوان مشاور شورای شهر شکل گرفته است، یا در طبقه دوم هتل تبریز دفاتری با رفت و آمد ها آنچنانی ایجاد شده که باعث تعجب است. اگر موضوعی هست بهتر است تمام اعضای شورا مطلع باشند و شفاف سازی گردد در غیر اینصورت در جلسه آینده با جزئیات بیشتری به این مسئله پرداخت خواهیم کرد.

با رانت موجود در شهرداری، باید هم ورشکسته شویم/ از ۱۴۰ میلیون عوارض قانونی، ۴۰ میلیون به شهرداری می رسد!

فریدون بابائی اقدم نیز در سخنان خود به انتقاد از ایجاد مشکل برای مغازه های موجود در دیزل آباد و شکایت آن ها به شورای شهر خبرداد و در ادامه افزود: فساد ادارای در اکثر شهرداری های مناطق وجود دارد. ۱۴۰ میلیون تومان عوارض ساختمانی را با دریافت رشوه های چند ده میلیونی تبدیل به ۴۰ میلیون تومان می کنند، و پس از آن هم می گوییم شهرداری ورشکسته است، با این رانت موجود صددرصد ورشکسته خواهیم شد. در بر خیابان ائل گلی زمین را متری ۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند، این رانت‌ها به جیب کدام اشخاص می‌رود؟

پیشنهاد استفاده اداره کل انتقال خون از امکانات خانه های سلامت/ از انگ فساد و رانت بیمناک هستیم؛ اگر موردی هست شفاف سازی کنید

در ادامه جلسه سعید محدث با اشاره به وجود خانه های سلامت شهرداری تبریز در مناطق مختلف شهر، استفاده از آن ها توسط اداره کل انتقال خون را پیشنهاد کرده و ادامه داد: اخیرا مطلع شدیم شهرداری به خاطر بدهی‌های خود سهام خود را به تامین اجتماعی واگذار کرده است، این اقدام نیاز به مصوبه‌ی شورا دارد و اگر حقیقت داشته باشد امری است غیرقانونی.

DSC_0308

وی یادآور شد: زمانی که مردم فقیر دیوار خود را یک متر بلند می‌کنند، نیروهای ۱۳۷ بر سر آنان آوار می‌شوند، اما پروژه‌های مشارکتی بدون پروانه در سطح شهر به کار خود ادامه می‌دهند اما کسی پاسخگو نیست. در صورتی که شفاف سازی نشود به شخصه به صورت قضایی پی گیری خواهم نمود.

در ادامه شهین باهر و محمدحسین جعفری نیز به رانت خواری در فساد در شورا و شهرداری اشاره کردند و خواستار شفاف شازی شدند. آنان شائبه های موجود را خجالت آور دانسته و آن را نتیجه ساختار اشتباه در بدنه شهرداری و شورا دانسته اند. این دو از آبروی خود ابراز نگرانی کرده و از احتمال هدر رفت آبروی خود پس از سال ها خدمت سخن گفتند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :