«ولادیمیر ساژین» کارشناس ارشد منطقه ای روسیه نوشت: اکنون در دوره پسا برجام، اسب تیزپای اقتصاد ایران پس از تجربه سال ها تحریم و رکود، با حرکتی تند بسوی بازار جهانی و پیش از همه بازار نفت می تازد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از ایرنا، کارشناس سیاسی و خاورمیانه ای روسیه در مطلبی که خبرگزاری اسپوتنیک انتشار داده، افزوده است:بر خلاف انتظار تحلیلگران، زمان لغو تحریم ها بسیار زودتر فرا رسید. تهران با اجرای توافق، اقدامات ضروری را انجام داد و اکنون اسب تیزپای اقتصاد این کشور زین شده و با شتاب در حال حرکت است.
در ادامه مطلب آمده است: اما اکنون فرآیند طولانی افت قیمت نفت با دلایل زیادی از حمله کاهش تولیدات در چین، ورود نفت شیل آمریکا به بازار مشاهده می شود.
چندی پیش، چین اطلاعات مربوط به آهنگ رشد تولید ناخالص ملی خود را معرفی کرد که گواه کند شدن رشد تا ۶,۹% است، یعنی تقاضا برای خرید مواد انرژی زا در بزرگترین کشور مصرف کننده نفت پس از آمریکا، ممکن است کاهش یابد که بطور کلی تأثیر منفی بر تقاضای جهانی خواهد گذاشت.
آنچه به آمریکا مربوط می شود برای نخستین بار طی ۴۰ سال، ممنوعیت صادرات نفت لغو شد و تانکرهای حامل نفت از این کشور راهی اروپا می شوند.
دورنمای ظاهر شدن نفت ایران به بازار جهانی پس از لغو تحریم ها نیز نقش خود را در «افت قیمت نفت» بازی کرد. تا پیش از تحریم ها، روزانه حدود چهار تا چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در ایران تولید می شد که دو تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه از آن صادر می شد.
اما تحریم ها تولید را تقریبا نصف کرد و صادرات نفتی ایران را هم تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داد و اکنون تهران قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۷ به سطح پیش از تحریم ها برسد. تحلیلگران معتقدند که سال ۲۰۱۶ افزایش تولید نفت ایران بین ۸۰۰-۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز خواهد بود و در شرایط عرضه زیاد، حجم اضافی در بازار کاهش قیمت نفت را تحریک خواهد کرد.
ساژین نوشته است: حجم نفت صادراتی ایران بیشتر یک عامل روانی و نه فقط تجاری در بورس جهانی است و حتی افزایش قابل انتظار تولید نفت این کشور برای قیمت ها مهلک نیست. مهدی سنایی سفیر فوق العاده و تام الاختیار ایران در روسیه، در این باره تاکید کرده است: به اعتقاد من، حضور ایران در بازار نفت تأثیر منفی بر قیمت نفت نخواهد گذاشت.
به گفته سنایی، روزانه ۱۲۰ میلیون بشکه نفت در جهان تولید می شود و افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای ایران تأثیر جدی بر بازار نخواهد گذاشت.
تهران در دوره جدید سعی می کند نه فقط به معاملات نفتی با مشتریان سنتی خود ادامه بدهد، بلکه مناسباتی را احیا کند که پس از برقراری تحریم ها قطع شد.
عربستان سعودی، رقیب اصلی ایران که به فروش نفت خود با تخفیف ۴,۸۵ در ازای هر بشکه پرداخته مخالف احیای مناسبات نفتی ایران است و همزمان تهران در این رقابت اعلام کرد برای فروش نفت خود با قیمت مناسب آماده است.
ساژین در بخش دیگری از این مطلب با درست خواندن راهبرد ایران در عرضه نفت با قیمت مناسب و تخفیفی به مشتریان اروپایی، نوشته است: به هر حال آغاز اجرای برجام و رفع تحریم های اقتصادی از ایران با کاهش قیمت نفت مصادف شد و اقدامات این کشور در شرایط کنونی کاملا قابل درک است، زیرا تجارت، تجارت است، به ویژه در تجارت نفتی که اقتصاد، روانشناسی و منافع ملی کشورهای صادرکننده نفت و بطور کلی ژئوپلیتیک در آن درگیر هستند.
البته مجموعه عوامل و دلایل دیگری بر قیمت جهانی نفت تأثیرگذار می باشد و در ماه های اخیر هم گرایش کاهش تغییری نکرده است. به عقیده متخصصان، هنوز کم شدن بها به «ته دیگ» نخورده است و افت قیمت نفت «برنت» تا ۲۵ دلار برای هر بشکه و حتی پایین تر ادامه خواهد یافت.
ساژین در پایان نوشته است: اکنون هیچ سازمان یا اتحادیه بین المللی اقتصادی از جمله اوپک در حال افول نمی تواند با این وضع مقابله کند و ایران و دیگر کشورهای تولید کننده نفت باید هر کدام باید بطور مستقل در این مبارزه شرکت کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :