استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر استقلال شرکت مس آذربایجان و اجرای طرح‌های پایین‌دستی صنعت مس در استان، گفت: مس سونگون باید از حالت یک پروژه خارج شده و به یک شرکت مستقل صادرات‌ محور تبدیل شود.

به گزارش تبریزمن،‌  اسماعیل جبارزاده روز پنجشنبه در جلسه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان ورزقان در مجتمع مس سونگون گفت: توسعه صنعت مس یکی از هسته های کلیدی توسعه استان است و از هر سرمایه‌گذاری در این زمینه حمایت می کنیم.

وی هدف از تشکیل جلسه را حل مشکلات تولید کنندگان اعلام و اظهارکرد: موانع چه به صورت قانون، سلیقه و دستورالعمل باشند باید رفع کنیم.

وی با بیان اینکه امروز جنگ ما با دشمن جنگ اقتصادی است، افزود: امروز با تلاش دولت تدبیر و امید و همت رئیس جمهور ثبات اقتصادی در کشور حاکم شده است.

جبارزاده با بیان اینکه در دوران تحریم، صنعت مس نیز جزو موارد تحریمی بود، گفت: در سایه برجام این مشکل حل شده و اکنون شاهد صدور مس هستیم.

وی گفت: در گذشته یکسری موانع تصنعی مانع توسعه پروژه مس سونگون بود که با همت فرماندار و مسئولان قضایی موانع برداشته شد و امیدواریم فاز سوم این مجتمع نیز در تاریخ مقرر به بهره برداری برسد.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: اگر شرکت مس سونگون مستقل باشد صادراتش به نام استان ثبت شده و می تواند طرح توسعه صادرات داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به شناسایی ظرفیت های بخش گردشگری ورزقان اظهارکرد :در امور گردشگری ضعف هایی هست و مسئولان باید توجه ویژه ای داشته با شند تا از ظرفیت ‌های این بخش استفاده بهتری شود.

جبارزاده با بیان اینکه ارزش افزوده معادن استان باید در بحث اشتغال بکار رود، گفت: در شهرک صنعتی ورزقان باید صنایع پایین دستی مس تولید شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه یک درصد ذخایر مس دنیا در این استان قرار دارد، تاکید کرد: باید به همان میزان نیز استان از آن بهره مند شود و انتظار این است که سرمایه گذار بخش توسعه مس سونگون ، شرکت مس آذربایجان باشد و این جزو خواسته های ماست.

* تولید کننده نبض اقتصاد جامعه است

نماینده مردم و رزقان در مجلس شورای اسلامی راه حل خروج از بحران رکود را رونق تولید و افزایش اشتغال دانست و گفت: تولید کننده نبض جامعه است و باید حمایت شود.

رضا علیزاده تسهیل در صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را خوستار شد و افزود: متاسفانه یک سرمایه ‌گذار خارجی به مدت ۹ ماه منتظر اخذ مجوز است.

وی مجتمع مس سونگون را یک ظرفیت بزرگ برای کل استان دانست و گفت: فاز سه کنسانتره این مجتمع در صورت راه اندازی کارنامه قابل قبولی در اقتصاد مقاومتی ارائه می دهد.

* پرداخت ۲۰۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید

حسین نجاتی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این نشست از پرداخت ۲۰۷ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به ۳۸۰ واحد تولیدی استان در راستای طرح رونق تولید خبر داد و گفت: سیستم بانکی استان حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز به صورت مستقیم به ۳۷۹ واحد تولیدی دیگر تسهیلات پرداخت کرده است.
* جاده ورزقان – خواجه تا پایان سال ۹۷ بهره برداری می شود

فرماندار هریس نیز در این جلسه اعلام کرد: جاده ورزقان به خواجه که یکی از راه های مهم مواصلاتی شهرستان است، هم اکنون با حمایت مس سونگون در چهار بخش فعالیت می کند که تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

یحیوی با بیان اینکه سند تدبیر و توسعه شهرستان در ۵ فصل تنظیم شده است ، افزود : کشاورزی ، معدن و گردشگری از جمله مهم ترین هسته های توسعه شهرستان است.

وی افزود: در بخش کشاورزی و صنعت آنچه پیش بینی سال جاری بود، تحقق یافته است و فقط در حوزه مس قدری با مشکل مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی از جمله اصلاح و توسعه باغ های گردو و گل محمدی و نیز در بخش دامداری و پرورش ماهی گام های بزرگی برداشته شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان هریس به لحاظ داشتن آثار تاریخی و طبیعی در حوزه گردشگری دارای ظرفیت خوبی است که در این زمینه قدری از برنامه عقب هستیم و امیدواریم گام های خوبی برداشته شود.

یحیوی گفت: در بخش صنعت نیز تبدیل کنسانتره به شمش و تولید واحدهای جانبی دیگر پیش بینی شده است و با وجود اینکه قدری از برنامه عقب هستیم، امیدواریم تا پایان سال ۹۶ به اهداف خود دست یابیم.

در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی برای حل مشکل زیست محیطی ، سرمایه در گردش ، برق و نیز مشکل معارضه واحدهای تولیدی دستوراتی صادر کرد.

استاندار آذربایجان شرقی امروز در سفر به شهرستان ورزقان علاوه بر مجتمع مس سونگون از ۲ واحد تولیدی دیگر( یک واحد قندریزی و یک واحد تولید گلوله‌های فولادی ) در شهرک صنعتی این شهرستان بازدید کرد و در جریان مسایل و مشکلات این واحدها قرار گرفت.

شهرستان ورزقان با وسعت ۲۳۶۸ کیلومتر مربع (۵٫۲ درصد مساحت استان) در ۷۵ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های کلیبر و جلفا، از سمت شرق با شهرستان اهر، از سمت غرب با شهرستان مرند و از سمت جنوب با شهرستان‌های هریس، تبریز و شبستر هم‌مرز است.

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان ورزقان دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های ازومدل جنوبی، ازومدل شمالی، بکرآباد و سینا) و خاروانا (شامل دهستان‌های دیزمار مرکزی، جوشین و ارزیل)، ۲ نقطه شهری به نام‌های ورزقان و خاروانا و ۱۶۳ آبادی است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان ورزقان در حدود ۴۵۷۰۸ نفر (۱٫۲ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۵۳۸۵ نفر برآورد شده است.

جمعیت شهری این شهرستان ۶۷۵۸ نفر و جمعیت روستایی آن ۳۸۹۵۰ نفر و تعداد خانوار آن ۱۲۲۴۴ خانوار است.

به گزارش ایرنا، با توجه به وجود رودخانه‌های دایمی و فصلی متعدد، تولیدات متنوع زراعی از جمله تولید حبوبات و گندم، تولید حدود ۱۰ درصد میوه‌های نیمه گرمسیری استان (انار و انجیر)، پتانسیل مناسب جهت دامپروری و آبزی‌پروری و زنبورداری، جنگل‌های ارسباران با فلور غنی و ذخیره ژنتیکی بالا، وجود دومین معدن بزرگ مس کشور، وجود ۴۰ کانسار و ۱۹ اندیس، استخراج ۳۵ درصد مرمریت استان، اختصاص ۷۸ درصد کل سرمایه‌گذاری در معادن استان به معادن شهرستان، اولویت سرمایه‌گذاری در شهرستان ورزقان را در بخش‌های گردشگری،توسعه معادن و فعالیت‌های وابسته به آن و توسعه کشاورزی قرار داده است.

این شهرستان با قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ ـ هیمالیا دارای اندیس‌های متعدد مس و عناصر فلزی دیگر نظیر سرب، روی و آهن می‌باشد. کانسار مس سونگون که در شمال ورزقان قرار گرفته است، بزرگترین اندیس مس در شمال‌غرب ایران و یکی از بزرگترین کانسارهای مس دنیا بوده و قابل مقایسه با معادن بزرگ دنیا مانند بینگهام در آمریکا و چوکی‌کوماتا در شیلی است.

فاصله این معدن از تبریز ۱۳۰ کیلومتر و از ورزقان ۲۵ کیلومتر بوده و در مجاورت روستای سونگون واقع است. معدن مس سونگون در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع ۲۰۰۰ متر بالای سطح دریا واقع شده است.

کانی‌سازی اصلی کانسار شامل کانی‌های مس و مولیبدن بوده و ذخیره احتمالی آن حدود ۴۷۰ میلیون تن و ذخیره ممکن حدود ۶۰۰ میلیون تن برای کانسار تخمین زده شده که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون حدود ۷٫۱ میلیارد تن سنگ مس با عیار ۶۲ گرم بر تن است و بدین ترتیب معدن مس سونگون دارای ذخیره احتمالی و قطعی بالایی نسبت به معدن مس سرچشمه کرمان است.

مجتمع مس سونگون به تنهایی ۳ درصد ذخایر مس جهان را در اختیار دارد.

در سال‌های اخیر با توسعه صنایع تبدیلی مس در منطقه ظرفیت بسیار بالایی از جهت صنعتی برای منطقه ورزقان فراهم شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :