استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه خواستار افزایش اختیارات بانک های استان در راستای اقتصاد مقاومتی هستیم، گفت: امیدوارام این اختیارات به زودی تحقق یابد.

به گزارش تبریزمن،  با توجه به اینکه استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور انتخاب شده است، مدیریت ارشد استان به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی به همراه مدیران دستگاه های مختلف با تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هر هفته در یکی از شهرک های صنعتی استان به مشکلات واحدهای تولیدی از نزدیک رسیدگی و دستورات لازم جهت احصای آنها را صادر می کند.

استاندار آذربایجان شرقی که در هفته های گذشته علاوه بر شهرک های صنعتی مرکز استان، از واحدهای تولیدی در شهرستان های اهر، مرند و مراغه نیز بازدید کرده بود این هفته به شهرستان شبستر رفت و از چهار واحد تولیدی در این شهرستان بازدید و از نزدیک در جریان امور این واحدها قرار گرفت.

*** تولید کنندگان، عاملان اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه شنیدن درد دل تولیدکنندگان ارزشمند است، گفت: تولید کنندگان در سال اقتصاد مقاومتی به عنوان عوامل موثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی هستند.

اسماعیل جبارزاده با تاکید بر ضرورت شناسایی مشکلات صنعتگران افزود: تا آنجا که مقدور و در چهارچوب اختیارات استانی است برای رفع مشکلات تولیدکنندگان تلاش می کنیم.

وی ادامه داد: در طول دو هفته گذشته ۲۵۶ پرونده واحدهای تولیدی بررسی و برای معرفی به سیستم بانکی تصویب شد که از این تعداد ۵۲ مورد در بخش صنعت و ۲۰۴ مورد نیز در بخش کشاورزی بوده است.

جبارزاده تاکید کرد: باید روند معرفی پرونده واحدهای تولیدی استان به سیستم بانکی و دریافت تسهیلات افزایش یافته و تمامی پرونده ها تا آخر شهریور ماه به سیستم بانکی معرفی شوند.

وی با اشاره به اینکه اکثر واحدهای تولیدی دچار مشکل نقدینگی و تسهیلات در گردش هستند، ادامه داد: ۳۰ تا ۴۰ درصد پرونده های مصوب شده در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان ششرقی به بانک مراجعه نکرده اند.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: بعد از اینکه پرونده یک واحد تولیدی به بانک ارجاع داده شد اگر ظرف ۱۰ روز نسبت به دریافت تسهیلات از بانک مربوطه اقدام نکند باید حذف و واحد متقاضی دیگر به بانک معرفی شود.

وی با بیان اینکه وظیفه مسئولان دولتی این است که در کنار تولید کنندگان قرار گیرند، افزود: تولید کنندگان خوب به یاد دارند که قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نرخ سود تسهیلات دریافتی ۳۶ درصد بود، اما اکنون این نرخ ۱۸ درصد است.

جبارزاده با بیان اینکه در سال ۹۲ نرخ تورم در جامعه بالای ۴۰ درصد بود، اظهار کرد: با تک رقمی شدن نرخ تورم قطعا نرخ تسهیلات نیز کاهش می یابد و امیدواریم این نرخ با گذشت زمان کاهش یابد.

وی اضافه کرد: اکنون در مرحله گذر ار بحران قرار داریم و طبیعی است که در این مرحله تولید کنندگان از تسهیلات در نظر گرفته شده بانکی برای رونق تولید استفاده کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه همه مسئولان استانی در خدمت بخش تولید هستند، گفت: این دیدگاه که دستگاه های دولتی مانع تولید بوده و حامی تولید کنندگان نیستند، در استان وجود ندارد.

وی با اشاره به خرید ۳۸۵ هزار تن گندام مازاد بر نیاز کشاورزان توسط جهاد کشاورزی استان افزود: تمامی دستگاه های دولتی در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق کسب و کار در استان تلاش می کنند.

جبارزاده اضافه کرد: برای کاهش قیمت خرید مواد اولیه و کمک به تولید کنندگان آماده ارائه تسهیلات جهت ایجاد شرکت های تعاونی تامین و تجهیز در استان هستیم.

*** ۲۹۰ واحد تولیدی و صنعتی فعال در شهرستان شبستر وجود دارد.
فرماندار شهرستان شبستر نیز با اشاره به فعالیت ۲۹۰ واحد تولیدی و صنعتی در این شهرستان گفت: تمامی واحدهایی که در این شهرستان مشمول حمایت های بانکی بودند، شناسایی و ۹۰ طرح به دبیرخانه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید معرفی شده است.

سید سعید کاشانی افزود: در بخش کشاورزی سال گذشته یک هزار و ۳۰۰ هکتار زمین شهرستان شبستر به آبیاری مدرن مجهز و ۱۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی این شهرستان هزینه شد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون ۴۴ سرمایه گذار داخلی و خارجی به این شهرستان مراجعه کرده اند گفت: با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها نتوانسته ایم از این ظرفیت بهره مند شویم.

*** سه هزار و ۱۶۰ پرونده در سامانه بهین یاب ثبت شده است
حسین نجاتی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در بازدید میدانی از واحدهای تولیدی شبستر، تعداد پرونده های ثبت شده در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات جهت رونق تولید را سه هزار و ۱۶۰ فقره اعلام کرد .

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز گفت: یک هزار و ۶۵۱ واحد کشاورزی در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۲۲۲ طرح بررسی و ۲۰۴ مورد تصویب شده است.

کریم مهری افزود: از تعداد طرح های بررسی شده برای ۲۰۴ مورد ۸۲۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب شده که بیشترین وزن پروژه ها مربوط به بانک کشاورزی با ۶۳۰ میلیارد ریال است و ۷۷ درصد مجموع اعتبارها را شامل می شود.

وی همچنین از پرداخت بیش از ۵۷ درصدی هزینه گندم خریداری شده در کشور توسط دولت خبر داد.

شرکت ماه سودا (تولیدکننده انواع شکلات، پاستیل، ژله و بیسکویت) در ناحیه صنعتی کوزه کنان، شرکت دادلا (تولیدکننده انواع چیپس) و شرکت شیرین آتام (تولیدکننده انواع آب نبات) در شهرک صنعتی شبستر و شرکت ارس پر بنیس (تولیدکننده بیسکویت و شکلات) در جاده شبستر- بنیس واحدهایی بودند که استاندار آذربایجان شرقی در سسفر شهرستانی امروز خود همرااه با مدیران کل سازمان هایی مسئول در استان از آنها بازدید کرد.

آنچه که در تمامی این بازدید ها و نشست ها بسیار برجسته می باشد، این است که جبارزاده به تمامی سخنان صنعتگران و مدیران واحدهای تولیدی گوش فراداده و آن ها را ترغیب می کند مشکلات خود را با صراحت بیان کنند و در همان جلسه نیز دستورات لازم را برای احصای مشکلات مطرح شده به مسئوولان ذیربط صادر و برای تحقق این دستورات نیز زمان مشخصی را تعیین می کند تا مشکلات در بروکراسی اداری فراموش نشوند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :