به گزارش تبریز من، معاون علمی و فن آوری رییس جمهور کشورمان امروز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز حضور یافت و در خصوص موضوعات جاری با صنعتگران و فعالان اقتصادی آذربایجانی دیدار و گفتگو نمود.

استخدام دولتی، بزرگ ترین خیانت به کشور است

سورنا ستاری در ابتدای اظهارات خود با اشاره به اینکه با نفت خام کسی پولدار نمی شود گفت:واقعیت این است که ما پنجمین کشور تولیدکننده مهندسی هستیم، در دو سال اخیر هم تلاش بر آن بوده تا از وجود جوانان مستعد و خلاق استفاده نماییم زیرا سرمایه کشور نفت و گاز نیست بلکه همین نسل جوان است.

وی استخدام دولتی را بزرگ ترین خیانت به کشور دانست و افزود:تا زمانی که سرمایه گذار متوجه نشود سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری بیش از دلار و طلاست به نتیجه معقولی نخواهیم رسید، باید زیرساخت هایی از جمله معافیت های مالیاتی، تسهیلات سربازی، کاهش وام های بانکی و غیره جریان دانش محوری را شتاب دهد تا این موارد وارد صنعت گردد.

ستاری در بخش دیگری از این جلسه ژن کارآفرینی مردم ایران را دارای قدمتی ۵ هزار ساله ارزیابی کرد و ادامه داد:تدبیر دولت در خصوص لغو تحریم ها موضوعی است که اصل آن یک دهه بعد معلوم خواهد شد زیرا اتفاق بسیار جالبی روی داد و شانس بخش خصوصی برای فعالیت افزایش یافت، زیرا این بخش، پایگاه های جذب نیروی کار کشور است، در اقتصاد دانش بنیان باید دانش این حوزه وارد کشور شود و لذا دولت، پلت فرم اقتصاد را فراهم می کند و بخش خصوصی نیز باید سرمایه گذاری های لازم را ایجاد نماید تا فرزندان این مرز و بوم در آینده در رفاه و آسایش زندگی کنند.

معاون علمی و فن آوری دکتر روحانی اضافه کرد:ما باید فرهنگ سرمایه گذاری را تغییر دهیم زیرا صنعت دانش بنیان نیازمند بومی سازی است، تحقیقات دولتی اصلأ سودآور نیست بلکه حمایت از شرکت های دانش بنیان، از آن بخش خصوصی است، لذا آمادگی داریم تا تعداد ۲۲۰ هزار دانشجوی سطح این استان را نیز در حوزه علم و فناوری ساماندهی نماییم.

وی در پایان اظهارات خود به معافیت مالیاتی تعداد یک هزار و ۵۰۰ شرکت مربوطه در سطح کشور پرداخت و تامید کرد:این رقم به طور حتم در سال آینده نیز افزایش خواهد یافت. ما باید عادت کنیم که مقوله خام فروشی در تمام موارد همچون عسل، نفت، زعفران، پسته، بادام و غیره را متوقف نماییم زیرا مقرون به صرفگی در حالتی است که دانش یک حوزه وارد کشور شده و نوع آوری داخلی به وجود آید.
بخش خصوصی در تصمیمات مدیریتی آذربایجان شرقی سهیم است

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دولت و بخش خصوصی در این استان متحدالقول هستند گفت:خوشبختانه بخش خصوصی ما در تصمیمات مدیریتی استان سهیم هستند و تأثیرات اقتصادی مجموعه استانداری نیز از بطن این حوزه می باشد.
اسماعیل جبارزاده ادامه داد:یکی از دغدغه های بخش خصوصی، موضوع قانون جدید مالیات است که در شورای گفتگو هم عنوان گردید لذا با توجه به شرایط خاص حوزه صنعت، اجرای این قانون قابل تأمل می باشد زیرا در صورت عملیاتی شدن آن در شرایط گذر از تحریم ها، می تواند تا حدودی مشکل ساز شود.

وی راه اندازی رشته دانشگاهی چرم و کفش را برای آذربایجان شرقی ضروری دانست و افزود:ریاست جمهوری کشورمان انتظار دارد که آذربایجان در دوران پساتحریم فعال تر باشد و لذا امسال تعهد می کنیم که سال آینده نیز آذربایجان شرقی، استان برتر در حوزه رشد دانش بنیان باشد.

آذربایجان شرقی استان برتر حوزه تولید و تجارت است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این مراسم آذربایجان شرقی را استان برتر در حوزه تولید و تجارت دانست و گفت:این درحالی است که ۸ واحد از مراکز صنعتی استان به عنوان صنایع برتر کشور انتخاب شده اند و موضوع علم و فن آوری هنواره مورد توجه واحدهای اقتصادی و صنعتی منطقه قرار گرفته است به طوری که با توجه به تولیدات داخل کشور می توانیم فن آوری موجود را تجاری سازی نماییم.

صمد حسن زاده قدردانی جامعه صنعت و تولید کشور از خدمات ارزنده دولت را به سمع و نظر معاون رییس جمهور رساند و افزود:خوشبختانه زیرساخت های حوزه دانش بنیان و فن آورانه در سطح استان فراهم می شود و تعداد ۱۶۹ واحد فن آوری منطقه نیازمند حمایت های جدی هستند.

در ادامه این جلسه، فعالان اقتصادی و صنعتگران آذربایجان شرقی با معاون علمی و فن آوری رییس جمهور پیرامون موضوعات دانش محور به بحث و تبادل نظر پرداختند که جملات کلیدی برخی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز بدین شرح می باشد:
تاکنون بازاریاب بوده ایم نه بازار گردان!

***اسماعیل چمنی:در شرایط عملی، شرکت های دانش بنیان نباید دولتی باشند زیرا پیشرفت قابل توجهی به عمل خواهد آمد.

***فتح الله ابراهیمی:شرکت های دانش بنیان نباید به دانشگاه های دانش بنیان شوند.

***قاسم قویدل:نفت متعلق به نسل های بعدی کشورمان نیز هست و لذا اگر فکری برای حوزه کشاورزی نشود آینده مبهمی در انتظارمان خواهد بود.

***آقا بالایی:بیکاری، کارخانه اعتیاد است… همیشه بازاریاب بوده ایم نه بازارگردان!

***یونس ژایله:در آینده نزدیک، باید ماشین آلات تولیدی در حوزه مواد غذایی را صادر نماییم.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :