دکتر نجفی در دیدار با رییس هیئت‌مدیره شرکت ایتالیایی IWS بر لزوم تحقق عملی زمینه‌های همکاری دو طرف در حوزه‌های مختلف گردشگری، خدماتی و عمرانی تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، شهردار تبریز در دیدار با آلدولفو اورسو، با اشاره به پیشینه اقتصادی و صنعتی شهر تبریز خاطرنشان کرد: تبریز به واسطه موقیعت ویژه جغرافیایی، استقرار در مسیر اقتصادی جاده ابریشم و سرمایه‌های ارزشمند انسانی، از دیرباز دروازه ورود فناوری‌های مختلف بوده است؛ همین امر موجب پیشیتازی این شهر در حوزه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی شده و نام آن را به عنوان «شهر اولین‌ها» مطرح کرده است.

شهردار تبریز با بیان این‌که با برخورداری از این پشتوانه ارزشمند، مصمم به توسعه روابط با مدیریت شهری ایتالیا هستیم، تصریح کرد: بسترهای ارزشمند توسعه کلان‌شهر تبریز در محورهای عمرانی، پروژه‌های زیست‌محیطی و حمل‌و‌نقل ترکیبی، فرصت مناسبی است که می‌تواند مورد توجه فعالان سرمایه‌گذاری و صنعتی ایتالیایی قرار بگیرد.

وی در عین حال متذکر شد: معتقدیم این اقدامات باید با پشتوانه یک اراده مشترک، فراتر از جنبه‌های مذاکراتی پیگیری شود و نمود عملی برای منافع متقابل داشته باشد.

دکتر نجفی انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را مهم‌ترین نقطه تعامل طرفین عنوان و خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز با تعریف برخی مشوق‌‌های سرمایه‌گذاری، تسهیلات لازم را برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری، مقرر کرده است؛ این امر می‌تواند یک فرصت ایده‌آل برای عموم فعالان اقتصادی باشد.

شهردار تبریز همچنین بر لزوم برگزاری مناسبات مشترک فرهنگی و نمایشگاه‌های تخصصی صنایع دستی و گردشگری به میزبانی متقابل دو طرف تاکید کرد.

آلدولفو اورسو،‌ رییس هیئت‌مدیره شرکت ایتالیایی IWS و معاون سابق وزیر اقتصاد این کشور نیز در این دیدار، با بیان این‌که ایتالیا یک پیشینه طولانی در ارتباط با ایران دارد، گفت: پایان تحریم‌ها علیه ایران و شرایط جدید این کشور در عرصه‌ بین‌المللی، آینده خوبی برای همکاری‌‌های عملی، ترسیم کرده است.

وی اظهار داشت: با توجه به پیشینه ارتباطات خود با کشورهای مختلف خاورمیانه و شناختی که از تاریخ، فرهنگ و شرایط بین‌المللی تبریز دارم، معتقدم تبریز می‌تواند نقش قابل‌توجهی در روابط اقتصادی دو کشور داشته باشد.

عضو سابق پارلمان ایتالیا با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به ایتالیا و زمینه‌های مهمی که در جریان این سفر، برای توسعه ارتباطات دو کشور مطرح شده است، گفت: در شرایطی که خاورمیانه، گرفتار یک ناامنی است، فضای امن جمهوری اسلامی ایران، موجب شده، اشتیاق خاصی از سوی بخش‌های خصوصی ایتالیا برای همکاری با ایران ایجاد شود.

عضو سابق پارلمان ایتالیا با اشاره به قابلیت‌های همکاری شرکت IWS در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری گفت: این همکاری می‌تواند در زمینه‌های مترو، انرژی‌های تجدیدپذیر و بازیافت پسماند، مطرح و عملی شود.

وی برگزاری نمایشگاه‌های مشترک را در راستای توسعه ارتباطات طرفین مهم خواند و افزود: تجربه حضور تهران در نمایشگاه بولونیای ایتالیا نشان می‌دهد که تبریز نیز با برخورداری از قابلیت‌های ویژه گردشگری، می‌تواند نماینده شایسته‌ای برای حضور در مناسبات مشابه باشد.

گفتنی است در پایان این دیدار شهردار تبریز، یک قطعه از صنایع دستی تبریز را به طرف ایتالیایی هدیه داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :