نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از مداحان اهل بیت(ع) خواست از استفاده از اشعار ذلت بار و به دور از واقع، در عزاداری ها بپرهیزند.

به گزارش تبریزمن، آیت الله محسن مجتهد شبستری در آیین تجلیل از پیرغلامان و خادمین آستان حسینی خطاب به مداحان تبریزی گفت: مرثیه خوانی و عزاداری امام حسین(ع) نباید توام با ذلت باشد عده ای با اشعار خود می خواهند مردم را به گریه وادارند اما سخنانی می گویند که مایه ذلت امام حسین(ع) است، مداحان باید اشعار خود را به دقت انتخاب کنند.

 وی افزود: امام حسین(ع) با شعار “هیهات من الذله” وارد میدان نبرد شد اما متاسفانه گاه در مراسمات عزاداری مداحان از اشعاری استفاده می کنند که هدف و شعار امام حسین(ع) را زیر سوال می برد.

وی با بیان اینکه در رثای حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) اشعار ذلت بار گفتن دور از انصاف است، تاکید کرد: از اشعار عزت آفرین و اشعاری که دعوت به استکبار ستیزی می کند استفاده کنید.

آیت الله مجتهد شبستری از جمله مزایای مداحان تبریزی را افتخاری بودن آن ها دانست و گفت: اجر و ثواب خود را با گفتن اشعار ذلت بار ضایع نکنید، مرثیه های غیرمستند نباید به اهل بیت (ع) نسبت داده شود چرا که از لحاظ شرعی جایز نیست.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی افزود: احساس می کنم حرکتی نو در ترویج رشته مداحی در کشور به راه افتاده است که پیشرفت خوبی داشته است، حتی دانش آموزان نیز در رشته مداحی وارد شده اند و این نشانگر این است که جوانان نیز علاقه زیادی به رشته مداحی دارند، از پیرغلامان می خواهم که این جوانان را به خوبی تربیت کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :