معترضین بعد از ۶ ساعت ساختمان پارلمان و منطقه سبز امنیتی بغداد را ترک کردند.

به گزارش تبریزمن، شمار زیادی از حامیان مقتدی صدر با حمله به منطقه سبز امنیتی بغداد، ساختمان پارلمان عراق را اشغال کردند.

از هفته ها قبل تاکنون شمار زیادی از معترضان حامی مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی، در مقابل منطقه سبز بغداد تجمع و تحصن اعتراض آمیز برگزار کرده بودند.

معترضین از خواسته های مقتدی صدر برای استعفای کابینه فعلی و تشکیل کابینه جدید متشکل از نیروهای تکنوکرات و به دور از تقسیم بندی حزبی حمایت می کنند.

حامیان مقتدی صدر هم اکنون در ساختمان پارلمان عراق حضور دارند و به شعار دادن و پایکوبی مشغول هستند. آنها گفته اند که قصد دارند در محل ساختمان پارلمان عراق، تحصن کنند.

منطقه سبز بغداد، امنیتی ترین منطقه پایتخت عراق است که به وسیله نیروهای امنیتی حفاظت می شود. این منطقه محل استقرار ساختمان های مهم حکومتی از جمله کاخ های ریاست جمهوری و نخست وزیری، ساختمان پارلمان های عراق، برخی وزارتخانه های مهم و سفارتخانه های مهم است.

الجزیره هم خبر داد که حامیان مقتدی صدر پس از ورود به ساختمان پارلمان تعدادی از نمایندگان را کتک زدند و برخی از تجهیزات ساختمان را تخریب کردند.

مقتدی صدر روحانی عراقی و رهبر جریان سیاسی “صدری ها” در پیامی از نجف از معترضان خواست به تحصن خود ادامه بدهند.

جریان سیاسی صدری ها در پارلمان نیز تعدادی عضو دارد.

مهمترین تحولات به این شرح است:

– اشغال دفتر نخست وزیر عراق به دست معترضین

– نیروهای امنیتی عراق به سمت معترضان حامی مقتدی صدر گاز اشک آور و گلوله شلیک کرد و مانع از ورود آنها به منطقه سبز بغداد شد

– معترضین به دفتر هیات دولت و هیات وزیران در منطقه سبز بغداد حمله کردند و ساختمان هیات وزیران و تشریفات نخست وزیر را اشغال کردند.

– رئیس سازمان حج: پروازهای ایران از فردا صبح از بغداد به نجف منتقل خواهد شد/ تقریبا همه راه های خروجی بغداد بسته شده است.

–  حیدرالعبادی نخست وزیر عراق: بغداد در کنترل نیروهای امنیتی است / از معترضین می خواهم به مکان های ویژه تظاهرات برگردند و به مسالمت آمیز بودن تظاهرات متعهد باشند

– معترضین بعد از ۶ ساعت ساختمان پارلمان و منطقه سبز امنیتی بغداد را ترک کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :