جلسه امروز (یکشنبه) شورای اسلامی کلانشهر تبریز با ادامه بحث در خصوص بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، محمد حسین جعفری، نائب رئیس شورا در غیاب شهرام دبیری اداره جلسه امروز را بر عهده داشت. وی ضمن اشاره به فرا رسیدن ایام محرم، شهادت سردار همدانی را تبریک و تسلیت گفت. جعفری همچنین روز جهانی استاندارد، توجه به نابینایان، پیوند اولیا و مربیان و روز جهانی غذا را که در هفته پیش رو قرار گرفته اند گرامی داشت.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز دلیل عدم حضور دبیری، در جلسه امروز را مسافرت اعلام کرد. جواد ششگلانی و اکرم حضرتی از دیگر غایبان جلسه امروز بودند.

[ شورای شهر و شهرداری تهران باید پاسخگو باشند/ توهین به مردم آذربایجان قابل تحمل نیست ]

پیش از آغاز رسمی جلسه امروز، حبیب شیری آذر، سخنگوی شورا خطاب به سایر اعضاء گفت: ” مزار سید محمد خیابانی در تهران تخریب شده و از وضعیت نامناسبی برخوردار است، شورای شهر و شهرداری تهران باید در این مورد پاسخگو باشد، چراکه این اقدام توهین به مردم آذربایجان است. در غیر اینصورت موضع رسمی خود را در این خصوص اعلام خواهیم کرد.”

[ اضافه شدن ۲۰ اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل/ شهردار: با اتمام طرح هایمان برای ۱۰ سال مشکلی در حمل و نقل عمومی شهر نخواهیم داشت ]

در ادامه پیش از ارائه نکته نظرات اعضای باقی مانده در خصوص برنامه ریزی بودجه سال آینده شهرداری، صادق نجفی از اضافه شدن ۲۰ اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی خبرداد.

شهردار تبریز در همین رابطه گفت: ازسازی و نوسازی این اتوبوسها با همت و تلاش کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز به مرحله عملیاتی رسید و ماه آینده نیز تعداد ۳۷ دستگاه اتوبوس بازسازی شده به جمع ناوگان اتوبوسرانی تبریز خواهد پیوست.

در ادامه نجفی ضمن اشاره به این نکته که با اقدامات انجام شده در زمینه حمل و نقل تا ۱۰ سال آینده مشکلات تبریز به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت، از اعضا درخواست نمود تا به صورت نمادین فرمان پیوستن ناوگان جدید به خط حمل و نقل عمومی را دهند.

[ در شهرداری دچار انحراف از بودجه هستیم/ بودجه مصوب اجرایی نمی شود ]

داود امیرحقیان به عنوان اولین سخنران در خصوص بودجه، با اشاره به اهمیت بودجه عملیاتی و لزوم تدوین برنامه بودجه سال آینده بر اساس آن، اذعان داشت: بودجه عملیاتی بر اساس دو مولفه منابع و مصارف تدوین می شود اما متاسفانه در شورا و شهرداری دچار انحراف از بودجه هستیم.

وی اظهار داشت: در سال جاری ما شاهد انحرافات زیادی از بودجه بودیم، برای رفع این مشکل لازم است تفاهمنامه‌ای مابین شورا و شهرداری بعد از عقد بودجه ۹۵ تصویب شود، در بودجه سال جاری ابهاماتی وجود داشت و عوامل اجرایی خارج از بودجه مصوب در ردیف دیگری هزینه می‌کردند.

[ کاری کنید تا در شهر شاهد دریاچه های بزرگ و کوچک نباشیم!/ نیاز به شفاف سازی مالی داریم ]

فریدون بابایی اقدم به عنوان رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا با اشاره به مشکلات شهر تبریز در مواقع بارش باران، افزود: دید فنی ضعیف باعث شده تا از دوره های قبل مشکلات فراوانی برای ما به ارث برسد. به هنگام بارش باران شاهد تشکیل دریاچه های کوچک و بزرگ در سطح شهر و به ویژه زیرگذر ها هستیم که مشکلات حمل و نقلی فراوانی را ایجاد کرده و نارضایتی شهروندان را در پی داشته است.

وی ادامه داد: پروژه مشارکتی در کوچه والمان بارناوا شروع و وضعیت آن نامشخص مانده است، شهروندان این محله نسبت به این موضوع اعتراض دارند و به علت راه‌بندان روزانه چندین درگیری فیزیکی در آنجا رخ می‌دهد.

بابایی اقدم با بیان اینکه وضعیت مالی شهرداری خوب نیست و باید در تعرفه عوارض محلی تجدید نظر کنیم گفت: شورا وقت کیفی برای بررسی بودجه نمی گذارد و قبل از ارایه بودجه، باید با شهرداری بودجه را بررسی کنیم و مشکلات مردم را به شهرداری برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: مصوبات شورا باید عینا و سریعا به تصوییب برسد و شفاف سازی مالی نیز افزایش یابد.

[ کاهش تعداد اعضای شورا تاسف بار است/ با ادامه این روند چیزی از شورا ها باقی نمی ماند ]

ایرج شهین باهر نیز به عنوان رئیس کمیسیون عمران شورا با اعلام نارضایتی از مصوبه مجلس در خصوص کاهش تعداد اعضاء پارلمان محلی، گفت: دموکراسی با اعضاء بیشتر محقق می‌شود، آیا مشکلات و جمعیت تبریز کاهش یافته است که مجلس تعداد اعضا را کاهش می‌دهد؟ به کدامین بهانه بهارستانی ها این طرح را تصویب کردند؟

وی با تاسف بار خواندن این مصوبه، گفت: برای تحقق دموکراسی و رساندن صدای مردم به گوش مسئولین، نیاز به حضور تعداد بیشتری از نمایندگان مردم در شوراها است. اگر رویه محدود کردن شوراها تداوم یاید؛ در دوره های بعدی چیزی از شوراهای شهر باقی نمی ماند.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز همچنین بر لزوم طراحی ایستگاه‌های کارگری در میادین مشخص شهر تاکید و خاطرنشان کرد: تعبیه این ایستگاه‌ها هزینه چندانی ندارد و در بودجه نیز پیش‌بینی شده است. این موضوع در صورت تحقق، در حفظ سیمای بصری شهر و تکریم جایگاه کارگران شریف موثر خواهد بود.

[ اگر تراکتور را دوست دارد، از جیب خودتان کمک کنید نه بیت المال/ شهرداری وقتی پول ندارد، چگونه مسابقه برگزار می کند؟ ]

علی شیاری، عضو نیز در ابتدای صحبت های خود گفت: در دو سال گذشته اگر شورا نظارت داشته بگوید. تصویب فله ای مصوبات آیا قانون گذاری است؟ بودجه نوشته شده غیرکارشناسی و غیر واقعی است و در این میان درخواست شورا بخاطره منافع برخی حذف می شود.

وی یادآور شد: آمارهایی که برخی از مدیران مناطق شهرداری ارائه می‌کنند درست نیست، حرف از تحقق ۱۷۰ درصدی می‌زنند ولی نمی‌توانند حقوق کارگران خود را پرداخت کنند. پروژه‌های مصوبه اجرایی نمی‌شود اما پروژه‌هایی که دغدغه برخی از آقایان است سریع جلو می‌رود.

وی همچنین به لایحه کمک غیر نقدی شورای به باشگاه تراکتورسازی انتقاد کرده و افزود: در حالی که منابع مالی برای پرداخت حقوق کارکنان وجود ندارد؛ چنین لوایحی مطرح می شود چرا که تراکتورسازی پایگاه رأی خوبی برای برخی افراد است. کسانی که دغدغه کمک به تراکتورسازی دارند؛ نه از جیب مردم بلکه از جیب خود کمک کنند.

وی با انتقاد از هزینه شهرداری در مسابقات زورخانه‌ای، بیان داشت: اگر شهرداری پول ندارد چرا هزینه می‌کند.

[ تهمت بزنید پاسخ خواهم داد!/ هزینه مسابقات زورخانه ای از طرف اسپانسر ها پرداخت شده است ]

شهردار تبریز در پاسخ به اظهارات شیاری، گفت: اگر به شهرداری تهمتی زده شود؛ پاسخ خواهم داد چرا که شهرداری برای این مسابقات ریالی پرداخت نکرده و هزینه های آن را اسپانسر تقبل کرده است. در عین حال میهمانان و مسئولان خارجی زیادی به تبریز آمده اند، همین امر باعث شده تا وجهه بین المللی شهر تبریز افزایش یابد.

[ توسعه پارکینگ ها در تبریز الزامی است/ لزوم وضع قوانین برای خودروهای تک سرنشین ]

اسماعیل چمنی هم در آغاز سخنان خود از شهردار و سازمان ورزش تشکر کرده و تاکید کرد که هزینه برگزاری مسابقات از طرف اسپانسر های جذب شده پرداخت شده است.

وی به عنوان رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورا با تاکید بر لزوم افزایش احداث پارکینک در سطح شهر، عنوان کرد: در بودجه سال جاری باید ردیف خاصی برای حل معظل ترافیک اختصاص یابد، برای توسعه پارکینک در شهر لازم است شهرداری از سرمایه‌گذاران این بخش عوارضی دریافت نکند.

چمنی با بیان این‌که در کنار توسعه پارکینگ‌ها باید در سامان‌دهی دسترسی‌های شهری نیز اهتمام داشته باشیم، اضافه کرد: تسریع در انتقال زندان، مراکز دولتی و اجرایی و همچنین مشاغل ترافیک‌زا به خارج از شهر باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز همچنین بر لزوم وضع قوانین سختگیرانه در خصوص حرکت خودروهای تک‌سرنشین تاکید کرد.

 [ هیچ درختی در باغ بنکداریان قطع نخواهد شد/ ترافیک مهمترین معضل شهر تبریز است ]

بهروزخاماچی، دیگر عضوشورای شهر تبریز نیز در تذکری به شهرداری درخواست رسیدگی به پرونده های استخدام متقاضیان کار تاکید داشت.

وی گفت: در برنامه بودجه سال ۹۵ به جای توجه به سرمایه گذاری در پروژه هایی همچون احداث پاساژ، بخش خصوصی و گردشگری تقویت شود تا ضمن تعدیل بودجه، زمینه اشتغال جوانان ایجاد شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به موضوع باغ بنکداریان در مسیر پروژه برق‌لامع گفت: با هماهنگی‌های به وجود آمده با سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تبریز، هیچ درختی در این باغ قدیمی قطع نخواهد شد و در صورت ضرورت، درختان موجود در مسیر پروژه به پارک عباس‌میرزا انتقال خواهد یافت.

خاماچی همچنین ترافیک را مهم‌ترین معضل شهر تبریز عنوان کرد: جلوگیری از تردد خودروهای سنگین در مرکز شهر، در روان‌سازی ترافیک و پیشگیری از تصادفات موثر خواهد بود. 

[ اقدامات شهرداری در ۳۰ سال اخیر بی نظیر است/ باید به هویت تاریخی آذربایجان توجه شود ]

سعید محدث دیگر عضو شورا با بیان اینکه اصل بودجه بر انعطاف پذیری است، تصریح کرد: با کاهش درآمد فشار بر شهرداری افزایش می‌یابد، باتوجه به رکود حاکم بر جامعه باید صندوق ذخیره ریالی تشکیل یابد.

وی اضافه کرد: اگر نمایندگان نمی‌توانند در باره‌ی بودجه کارشناسی عمل کنند از کارشناسان اقتصادی استفاده کنند، در تصویب بودجه ۹۵ باید به هویت‌های تاریخی آذربایجان که درآمدزا هستند توجه شود.

محدث با بیان این‌که اقدامات که شهرداری انجام داده در ۳۰ سال اخیر بی‌نظیر است، متذکر شد: همت همکاران شهرداری و در راس آن‌ها شهردار کوشای شهرمان، قابل تقدیر است؛ هر نقدی به این مجموعه، باید با لحاظ کردن کوشش‌های گسترده این عزیزان باشد.

عضو شورای اسلامی شهر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حالی که برخی شهرها که با جعل واقعیات تاریخی، به دنبال هوست‌سازی و مقبره‌سازی در شهرها هستند، امروز ما شاهد غربت مجموعه تاریخی دو کمال، بنای خلعت‌پوشان و مجموعه ربع رشیدی هستیم. جایگاه این سه مجموعه فاخر تاریخی باید مورد تبیین قرار گرفته و با فضاسازی‌های شایسته احیا شود.

[ مسئولیت شهرداری سنگین تر شده است/ در دو سال آینده پیشرفت اقتصادی چندانی نخواهیم داشت ]

پیش از بررسی لوایح دو فوریتی شهرداری در صحن علنی، شهردار تبریز در سخنان کوتاهی با شاره به انتخاب شهر تبریز به عنوان بهترین شهر برای زندگی در ایران از سوی سازمان ملل، گفت: بدنبال این انتخاب، وظیفه ما برای ارتقای تبریز سنگین تر شده و باید مسیر اصلی و اهداف اولویت دار را در برنامه بودجه سال آینده در نظر بگیریم.

وی همچنین ضمن تایید اظهارات محدث در حفظ هویت تاریخی تبریز، تملک مجموعه ربع رشیدی را غیرقانونی خوانده و از آن انتقاد کرد.

نجفی با بیان نامه ۴ وزیر اقتصادی به رئیس جمهور و اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، بیان داشت: بر اساس پیش بینی های کارشناسی،در ۲ سال آینده جهش چندانی در حوزه اقتصادی نخواهیم داشت و لذا باید تدابیر خاص و روش های نوین در پروژه ها استفاده کرد.

وی همچنین از سفر معاون سازمان ملل به سفر تبریز در ۹ آبان جهت افتتاح دبیرخانه اطلس شهرهای اسلامی خبر داد.

پس از نطق اعضا و تذکرات آنها، نوبت به بررسی لوایح شهرداری رسد که البته تنها سه لایحه دوفوریتی مورد بحث قرار گرفت که دوفوریت هیچ یک رأی نیاورد و جهت بررسی های بیشتر به کمیسیون های مربوط ارجاع شد.

لوایح دو فوریتی جلسه امروز شامل کمک مالی ۳۰ میلیون تومانی به کاروان پیاده امام علی (ع)، کمک مالی ۵۰ میلیون تومانی به سجاد هاشمی، دونده تبریزی تیم ملی و همچنین لایحه کمک مالی به یکی از کارکنان شهرداری بود.

در ادامه جلسه، فاطمه دانشور، بانوی اصلاح طلب عضو شورای شهر تهران میهمان صحن علنی پارلمان محلی تبریز شد تا در مورد فعالیت های موسسه خیریه مهرآفرین در تهران و راه اندازی آن در تبریز گزارشاتی ارائه داد.

پیش از شروع صحبت های دانشور، حبیب شیری آذر از تخریب مقبره شیخ محمد خیابانی، مبارز تبریزی دوران مشروطه در تهران خبر داده و درخواست رسیدگی به این موضوع را داشت.
دانشور ضمن تمجید از انتخاب مجدد تبریز به عنوان بهترین شهر ایران برای زندگی از سوی سازمان ملل، گفت: فرهنگ مردم تبریز در پاکیزه نگه داشتن شهر خود ستودنی است.

وی در ادامه نسبت به آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، فقر، کارتن خوابی ومشکلات کودکان اشاره کرده و فعالیت های موسسه مهرآفرین را در جهت مبارزه با این پدیده ها عنوان کرد وگزارشاتی از نحوه فعالیت آن در تهران وتوسط شهرداری تهران ارائه داد.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با تاکید بر توسعه پایدار شهر ها، اذعان داشت: توسعه پایدار شهرها تعامل دولت، جامعه مدنی و نهادهای مردم نهاد با شهرداری را می طلبد.

وی همچنین از ساخت بنای ۲۰۰۰ متری موسسه مهرآفرین در تبریز جهت تحت ارائه فعالیت های خیرخواهانه به کودکان خبر داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :