توسط محقق و نویسنده تبریزی اطلس  بین‌المللی تبریز برای تبریز ۲۰۱۸ منتشر خواهد شد.

به گزارش تبریزمن، تبریز شهری بزرگ ومهم در تاریخ پرنشیب و فراز ایران  به استناد  کتیبه‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی پیشینه تاریخی‌اش به دوران‌های بسیار دور می‌رسد.

این شهر پرافتخار در طول تاریخ و به ویژه در ‌سده‌های اخیر نه یک شهر، بلکه گنجینه‌ای مملو از حماسه‌ها پیشرفت‌ها و فرهنگ غنی است.

استقرار تبریز در آغوش رشته‌ کوه زیبای سهند و برخورداری از آب و هوای لطیف، چشمه‌ها و شهرهای پرآب، باغ‌‌های فرح‌انگیز و پرآوازه‌ای که هر بیننده‌ای به ویژه گردشگران و سیاحان و جهانگردان را که در مسیر شاهراه جاده ابریشم از آن می‌گذشتند را به شور و وجد می‌آورد.

شهری که در روزگاری قطب بزرگ‌ترین تمدن‌های جهان با عمارت‌های و کاخ‌های سر به فلک کشیده، دانشگاه‌ها، مساجد و از همه مهم‌تر بازاری بزرگ و وسیع و بی‌نظیر در جهان و مملو از کالاها و مردمانی با نژادها و زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون بوده و این بستر مناسبی بود برای پیدایش و ظهور مکتب تبریز در زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف فرهنگی – هنری  و تبریز این شهر زیبایی‌ها می‌رود تا در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام میزبان هزاران گردشگر از اقصی نقاط عالم به ویژه جهان اسلام باشد.

photo_2016-11-04_21-42-10

 

photo_2016-11-04_21-42-03

در همین راستا فرید اسلامی مشغول تدوین اطلس بین‌المللی تبریز با بیش از ۲۰۱۸ مدخل در مورد تاریخ، جغرافیا، آثار باستانی، شخصیت‌ها، بناها، فرهنگ، هنر و… در شش زبان فارسی، عربی، فرانسه و انگلیسی وترکی وآلمانی می‌باشد که منبعی برای گردشگران در مورد تبریز خواهد بود.

گفتنی است از این پژوهشگر آذربایجانی قریب به ۱۵عنوان تألیف در عرصه‌های مختلف از جمله گردشگری وآذربایجان‌شناسی و به ویژه آثار تاریخی تبریز  تاکنون منتشر شده است و اخیرا کتاب تبریز شهر زندگی در سه  زبان فارسی و انگلیسی وترکی استانبولی تدوین و در روز جهانی کاریکاتور در تبریز رونمایی شد.

بیوگرافی

فرید اسلامی هنرآموخته هنرستان هنرهای زیبا و تجسمی میرک در رشته نقاشی است . دوره های گرافیک و مینیاتور و تذهیب و مجسمه را همزمان در هنرستان گذرانده است . حرفه عکاسی را از انجمن سینمای جوانان تبریز شروع و فعالیت عکاسی را با همکاری در مطبوعات و روزنامه ها ادامه داده و عکسهای زیادی از وی در مطبوعات چاپ شد و همزمان وارد عرصه روزنامه نگاری ، خبرنگاری و نویسندگی در مطبوعات شد و یک دوره کوتاه فیلم سازی زیر نظر مجید مجیدی و مجتبی راعی گذرانده است .

فعالیت در زمینه شعر را از نوجوانی و هنگامی که در هنرستان تحصیل می کرد شروع و شعرهای زیادی در روزنامه ها و مطبوعات و ویژه نامه های ادبی و هنری چاپ شده است .

ایشان در نمایشگاههای متعدد نقاشی شرکت داشتند ، نمایشگاه انفرادی در تهران ، نمایشگاه انفرادی در گالری مانی تبریز و بیش از ۲۵ نمایشگاه جمعی در تهران و تبریز از جمله آنهاست . تا کنون بیش از ۵۰۰ هزار کارت پستال و پوستر و ۱۵۰ هزار جلد کتاب از ایشان چاپ و منتشر شده است .

لازم به ذکر است تا کنون چندین کتاب با تیراژهای بالای ده هزار تهیه و چاپ شده است که می توان به کتاب آذربایجان سرزمین زیبائیها در دو نوبت چاپ و ۲۵ هزار نسخه از کتاب دیدنیهای آذربایجان شرقی با تیراژ سی هزار نسخه ، تبریز شهر زیبائیها با تیراژ یازده هزار نسخه و حرفی برای گفتن با ۶۰۰۰ نسخه ، مجموعه عکس آذربایجان شرقی پنجاه هزار نسخه ، سی دی و نرم افزار آذربایجان شرقی بیش از ۶۰ هزار نسخه ، تبریز و آذربایجان شرقی در یک نگاه در دو جلد ۵ هزار نسخه ، کارت پستال پانصد هزار عدد ، پوستر صدهزار عدد ، سیمای شهر تبریز سه هزار نسخه ، سیمای میراث فرهنگی ۱۳۸۰۰ نسخه ، اطلاعات گردشگری ۱۱ هزار جلد ، آذربایجان گهواره فرهنگ و تمدن ۲۰۰۰ جلد و کتابهای دیگر اشاره کرد . همچنین کتابهای شمس همشهری همشهری شمس و کتاب جامع تبریز و آذربایجان شرقی و گزیده مقالات شمس تبریزی و کتابهایی در مورد شعر و ادبیات آذربایجان و راهنمای گردشگری آذربایجان و بیوگرافی هنرمندان ، توانمندیهای صنعتی و اقتصادی و فرصتهای سرمایه گذاری و کتابهای دیگر در دست تهیه و تدوین و چاپ دارد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :