حجت الاسلام سیدصالح هاشمی در یادداشتی به ضرورت های رعایت اعتدال در جامعه تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، در این یادداشت آمده است: اعتدال از ریشه عدل به معنی میانه گیری مابین دو حالت یک چیز از نظر کمی و کیفی و تناسب برقرار کردن میان آن دو است چنان که به روزها و شبهای بهاری و پاییزی که اندازه یکدیگرند    ((اعتدال بهاری و پاییزی)) گفته می شود. ١

کلمه اعتدال مترادف با اقتصاد و میانه روی و در مقابل اسراف ، افراط و تفریط می باشد.

معتدل کسی است که در اعمال خود افراط و تفریط نکند و از هرگونه تندی و کندی پرهیز نماید.

علی علیه السلام می فرماید : علیک بالقصد فی الامور فمن عَدَلَ عن القصد جارَ و من اَخَذَ به عَدلَ ٢ ( بر تو باد به میانه روی در کارها ، هرکس از میانه روی روی گرداند ستم می کند و هرکس به آن چنگ زند عدالت ورزیده )

قابل توجه اینکه حضرت قصد را مساوی با عمل معرفی می فرماید و در جای دیگر می فرماید : العدل یَضع الامور مواضعها ، یعنی عدل قرار دادن هرچیزی در جای خودش است و هرگونه افراط و تفریط و تجاوز به حقوق دیگران برخلاف عدل است .

طبق آیات و روایات مسلمانان در همه امور و شئون زندگی فردی و اجتماعی ، فردی معتدل است.

اعتدال در عبادت

انسان موجودی دو بعدی است و بایستی نیازمندی های جسمی و روحی خود را از راه های معقول و مشروع تامین کند ؛ هم به جسم و نیازهای مادی توجه کند و هم در پرورش روح و تهذیب آن بکوشد هم آخرت خود را مدنظر داشته باشد و هم دنیای خویش را ضایع نسازد.

قرآن مجید در این باره می فرماید : وَابتَغ فیما اتیکَ اللهُ الدّارَ الآخِره و لا تَنسَ نَصیبَکَ مِن الدُّنیا ٣

( در آنچه که خدا به تو داده سرای آخرت را بطلب و بهره ی دنیایت را فراموش نکن )

مومنان واقعی عمر خود را میان دنیا و آخرت تقسیم می کنند و برای هریک به اندازه ی لازم وقت می گذرانند. هم زندگی دنیایی خود را به شکلی ساده و آبرومند اداره می کنند و هم با عشق و علاقه به عبادت و آمادگی برای سرای آخرت می پردازند و هیچ یک را فدای دیگری نمی کنند .

چنانکه امام کاظم علیه السلام فرمود : لیس منّا من ترک دنیاهُ لدینه و دینَه لدنیاهُ  ۴

( کسی که دنیا را برای دینش و دینش را برای دنیایش ترک کند از ما نیست )

فی وصیة امیرالمومنین علیه السلام للحسن عند وفاته واَقتصد یا بُنیَّ فی معیشتک و اَقتصد فی عبادتک و علیک فیها بالامر الدائم الذی تُطیقُه

علی علیه السلام ضمن وصایای خود به حضرت مجتبی علیه السلام فرموده است : فرزند عزیزم در شئون زندگی و امور عبادی میانه رو باش و از افراط بپرهیز روشی را انتخاب کن که در حد و توان و طاقت تو باشد و بتوانی همیشه آن را انجام دهی.

  1. اقرب الموارد ، ج٢ ، ص ٧۵٣

  2. شرح غررالحکم ، ج ۴، ص ٢٩١

۳ . قصص ٧٧

  1. تحف العقول ، ص۴٣٣

۵٫کشف الغمه ، ج ١، ص ۵٣۶


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :