همه ما می‌دانیم که راه رفتن و حتی ایستادن طولانی مدت با کفش پاشنه بلند وضعیت دردناکی است و ستارگان هالیوودی که معمولا بر روی فرش‌های قرمز و در حال تبلیغات فیلم‌های خود با کفش پاشنه بلند حاضر می‌شوند این موضوع را به خوبی درک می‌کنند. موضوع نپوشیدن کفش پاشنه بلند بر روی فرش قرمز فیلم‌ها اتفاق جدیدی نیست و ستارگان بسیاری تاکنون در اعتراض به این وضعیت، بدون کفش، کفش به دست و با کفش تخت جلوی دوربین‌ها ظاهر شده‌اند که کمی پیش‌تر به آن خواهیم پرداخت. اما سال گذشته و امسال کفش پاشنه بلند، این متعلقات شیک زنانه به ستاره اصلی فرش قرمز جشنواره کن تبدیل شده است. سال گذشته برای اولین بار موضوع اجباری بودن کفش پاشنه بلند و جلوگیری از حضور برخی از خانم‌ها با کفش تخت در فرش قرمز فیلم «کارول» به کارگردانی «تاد هینز» باعث جنجال رسانه‌ای در کن شد که در همان زمان این اخبار و مساله اجباری بودن آن از سوی مسئولین جشنواره کن رد شد.

پنج شنبه گذشته فرش قرمز فیلم «هیولای پول» به کارگردانی جودی فاستر و گروه بازیگران مطرح هالیوودی چون جورج کلونی، جولیا رابرتز، دومنیک وست، جک اُکانل که از فیلم‌های حضور یافته در جشنواره کن است دوباره مساله کفش پاشنه بلند را به خبر اول جشنواره شصت و نهم تبدیل کرد.

جولیا، سوزان، کریستین و بقیه پابرهنه‌ها

جولیا رابرتز ستاره فیلم «هیولای پول» برای حضور بر فرش قرمز این فیلم در کن علاوه بر همراه داشتن لبخند همیشگی و ماندگار خود تصمیم گرفت که پابرهنه جلوی دوربین خبرنگاران ظاهر شود تا دوباره به قانون نانوشته و عرف نه چندان لازم جشنواره اعتراضی هنرمندانه داشته باشد و از سوی دیگر خستگی زنان از کفش پاشنه بلند را فریاد کند.

سوزان ساراندون ستاره کهنه کار سینما نیز که سال‌هاست به دلیل اظهارنظرهای گاهی تند و البته صادقانه خود در عرصه سیاسی اجتماعی همیشه خبرساز است و این روزها به دلیل دفاع جانانه از «برنی سندرز» کاندیدای ریاست جمهوری مورد انتقاد طرفداران هیلاری کلینتون است این بار با پوشش خود به سیاست‌های جشنواره کن اعتراض کرد.

او علاوه بر پوشیدن کفش تخت و کت و شلوار که مخالف قواعد نانوشته جشنواره کن است- پوشش رسمی زنان درجشنواره کن لباس مجلسی به همراه کفش پاشنه بلند است که البته برگزارکنندگان با به راه افتادن سر و صداها از سال گذشته اجباری بودن آن را تکذیب کرده‌اند – در حساب توئیتر خود نیز با اشکال و اموجی‌های رایج به کفش پاشنه بلند اعتراض کرد. البته این اولین بار نیست که خانم ساراندون به نادیده گرفته شدن حقوق زنان و عدم تساوی آن با مردان اعتراض می‌کند. او پیش از این نیز در مصاحبه‌های مختلف نسبت به اخراج بدون حقوق یک متصدی خانم به دلیل نپوشیدن کفش پاشنه بلند اعتراض کرده و آن را تبعیض جنسیتی خوانده بود.

اما نسل جوان‌تر هم در ادامه اعتراضات پیشکسوت‌های هالیوود حرف‌هایی برای گفتن داشت. «کریستین استوارت» ستاره جوان و محبوب هالیوودی که امسال به خاطر فیلم «کافه سوسایتی» وودی آلن در جشنواره کن حضور دارد پنج شنبه گذشته در کنفرانس مطبوعاتی و هنگام عکاسی کفش‌های پاشنه بلند خود را از پا درآورد. البته او در رابطه با این حرکت خود به خبرنگاران گفت: «من بیانیه صادر نمی‌کنم، به نظر شخصی من، کفش پاشنه بلند با لباس مجلسی زیباست و کفش تخت با دامن بسیار زیبا جلوه می‌کند و پوشیدن کفش تخت برای راه رفتن و ایستادن‌های طولانی مثل حضور در جشنواره‌ها بسیار مناسب‌تر است». او در پایان حرف‌هایش گفت: «من به جشنواره کن بسیار علاقه دارم، اما قواعد نوشته و نانوشته نخ نمای این جشنواره دیگر باید تغییر کند… فهمیدن تبعیض جنسیتی خیلی سخت نیست، اگر یک بازیگر زن به دلیل نپوشیدن کفش پاشنه بلند نتواند در جشنواره کن ظاهر شود اما این محدودیت برای آقایان وجود نداشته باشد، پس این عدم تساوی حتما اشتباه و مساله ساز است… من قوانین پوششی را درک می‌کنم اما انعطاف‌پذیری در قوانین الزامی است، تخت یا پاشنه بلند چه فرق می‌کند… من کفش پاشنه بلند را دوست دارم و بسیارهم زیباست اما اجبار به پوشیدن و ایجاد محدودیت در دنیای امروز کاملا بی معناست ».

قدمت پابرهنگی روی فرش قرمزها
البته نپوشیدن کفش پاشنه بلند و به نوعی دهن کجی به موازین و قوانین گاهی دست و پا گیر فرش قرمزی به همین چند مورد جشنواره کن ختم نمی‌شود و قدمتی چندین ساله دارد.

یکی دیگر از چهره‌های مخالف پوشیدن کفش پاشنه بلند اما تامسون انگلیسی است که در مراسم «گلدن گلوب۲۰۱۴» کفش‌های کریستین لوبوتان خود را به دست گرفت و پا برهنه جایزه بهترین فیلمنامه را به برنده اعطا کرد.

شیلین وودلی ستاره مجموعه فیلم‌های «ناهمتا» نیز خیلی به کفش پاشنه بلند علاقه‌ای ندارد و هنگام حضور بر فرش قرمز این فیلم لباس زیبای «زهیر مراد» خود را با پاهای برهنه هماهنگ کرده بود.

  جولیا رابرتز نیز پیش از اتفاق جشنواره کن امسال، در بفتای ۲۰۱۳ هنگام اعطای جایزه ویژه «استنلی کوبریک» به جورج کلونی پا برهنه به روی صحنه رفت.

  کیت والش ستاره مشهور تلویزیونی نیز در گلدن گلوب ۲۰۱۱ در هنگام خروج کفش به دست مقابل عکاسان ظاهر شد.

تیلور سویفت که در بسیاری از اجراهای خود بر روی صحنه با کفش پاشنه بلند ظاهر می‌شود و با آنها کلی بالا و پایین می پرد هم از خستگان کفش پاشنه بلند است.

زویی دشنل بازیگر سریال «دختر جدید» هم که با حرکات عجیب و غریب بیگانه نیست در فرش قرمز یکی از فیلم‌هایش کفش به دست حضورپیدا کرد.

نیکول کیدمن نیز در سال ۲۰۱۳ برای فرش قرمز فیلم «داگویل» که در کن نمایش داده شد کفش‌هایش را از پا درآورد، او پیش از این در جشنواره ونیز سال ۲۰۰۴ نیز همین کار را کرده بود.

کامرون دیاز هم برای فرش قرمز فیلم «فرشتگان چارلی ۲» برخلاف دو ستاره دیگر فیلم، پابرهنه به روی فرش قرمز آمد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :