نخستین کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ پس از اجرای برجام برای بررسی روند اجرای توافق جامع ، لغو تحریم ها و موانع پیش رو به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمید اغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، پیش از این دو بار کمیسیون مشترک در ۲۷ مهر و ۱۶ آذرماه تشکیل جلسه داده بود. محل برگزاری هر دو جلسه، وین بود.

پیش از شروع به کار کمیسیون، عراقچی و اشمید برای هماهنگی دستور کار این نشست مذاکره کردند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره دستور کار سومین کمیسیون مشترک ایران و ١+۵ به خبرنگار ایرنا گفت: کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ مسولیت نظارت بر برجام و حل مشکلاتی را دارد که احیانا بر سر اجرای برجام به وجود آمده است. روند امور را بررسی و کنترل می کند تا همه کار درموقع خود انجام شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: این اولین جلسه کمیسیون مشترک بعد ازاجرایی شدن برجام است.

عراقچی گفت: در این دوره مروری خواهیم کرد بر روند اجرای برجام و نیز کارهایی که باید در آینده صورت بگیرد. همچنین مروری خواهیم داشت بر روند بازطراحی راکتور اراک، اجرای ایزوتوپ های پایدار , و کلا همکاری های هسته ای بر اساس ضمیمه سه برجام. همچنین لغو تحریم ها , و موانع و مشکلاتی که سر راه است بحث و بررسی خواهد شد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: در مجموع کار کمیسیون مشترک نظم دادن به روال اجرای برجام است. در این نشست مسائلی که باید پیگیری و به آن توجه شود و مشکلاتی که باید حل شود در دستور کار قرار می گیرد. همچنین فرصت مناسبی است تا با برخی از نمایندگان ۱+۵ به صورت جداگانه جلساتی را در رابطه با اجرای برجام داشته باشیم.

وی افزود: در هیات ایرانی علاوه بر اقایان مجید تخت روانچی و حمید بعیدی نژاد, دو تیم کارشناسی فنی از سازمان انرژی اتمی و یک تیم کارشناسی حقوقی از بانک مرکزی و وزارت خارجه ما را همراهی خواهند کرد. بنابراین در مجموع یک تیم سیاسی , یک تیم حقوقی و یک تیم فنی در جلسه کمیسیون مشترک شرکت دارند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :