نماینده صندوق کودکان ملل متحد (United Nations Children’s Fund) در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به افتتاح نخستین بانک شیر مادر در تبریز گفت:به طور حتم این مهم گامی در بهبود زندگی نوزادان و زیربنای کوشش های ارزنده ایران در کاهش مرگ و میر نوزادان و نجات جان آنهاست.

به گزارش تبریزمن، دکتر ویل پارکس روز جمعه در مراسم افتتاح نخستین بانک شیر مادر کشور در تبریز با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر برای نجات جان کودکان مانند یک معجون جادویی عمل می کند، ادامه داد: بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شده تغذیه بهینه نوزادان زیر دو سال با شیر مادر بیشترین تاثیر ممکن را در جلوگیری از مرگ و میر کودکان دارد و می تواند سالانه مانع مرگ بیش از ۸۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در کشورهای در حال توسعه شود.

وی اظهار کرد: در حقیقت تغذیه انحصاری و به هنگام با شیر مادر نه تنها به بقا کودکان کمک می کند بلکه به رشد مغزی سالم، افزایش توانایی های شناختی و یادگیری و همچنین موفقیت های آموزشی کودکان در پنج سالگی کمک شایانی می کند.

دکتر پارکس گفت: اهمیت این موضوع در باره نوزادان زودرس و نوزادانی که با بیماری به دنیا می آیند و با خطر جدی مرگ و یا معلولیت رو به رو هستند بسیار بیشتر است.

وی افزود: تغذیه این نوزادان با شیر مادر می تواند تفاوت چشمگیری در سلامت آنها ایجاد کند و تاثیر قابل ملاحظه ای بر تقویت سیستم ایمنی آنها و کمک به جذب تمامی مواد مغذی مورد نیازشان دارد.

نماینده یونیسف (UNICEF) در ایران گفت: پژوهش ها نشان می دهد که نوزادان نارسی که با شیر مادر تغذیه شده اند ۱۵ روز زودتر از نوزادان نارسی که با شیر خشک تغذیه شده اند از بیمارستان ترخیص شده اند.

وی ادامه داد: برخی از مادران قادرند این ماده مغذی را برای نوزادشان تامین کنند و یا مقادیر کافی آن را تولید کنند، بانک شیر می تواند کمک بسیار زیادی برای جبران این موضوع باشد.

دکتر پارکس خاطرنشان کرد: تبادل دانش و تجربه میان متخصصان ایرانی و کشورهای دیگر در زمینه تجربه ها و روش های موفق برای فراهم آوردن زندگی بهتر برای کودکان از اصلی ترین ماموریت های یونیسف است.

وی ادامه داد: ما متعهدیم که این روند تبادل دانش و تجربه با کشورهای دیگر را که در برنامه مشترک جدیدی برای سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ با دولت جمهوری اسلامی ایران داریم ادامه دهیم.

نماینده یونیسف در ایران اظهار کرد: در واقع این نوع تبادل دانش و تجربه می تواند الگویی ارزنده و یک فرصت یادگیری برای سایر کشورها باشد تا از موفقیت های ایران در زمینه های گوناگون مربوط به کودکان به ویژه بهداشت و سلامت بهره مند شوند.

وی با اشاره به اهمیت افتتاح بانک شیر در ایران گفت: امیدوارم در سال های آتی شاهد افتتاح تعداد بیشتری بانک شیر اهدایی در سراسر کشور ایران باشیم.

نخستین بانک شیر مادر کشور روز جمعه در مرکز آموزش درمانی الزهرا تبریز با هدف تامین شیر مادر برای نوزادان نارس و پرخطر افتتاح شد.

یونیسف همکاری های خود با ایران را در اوایل دهه پنجاه میلادی در خصوص سلامت و تغذیه کودکان آغاز کردند اما در سال های بعد برنامه های همکاری در زمینه آموزش، فعالیت های حمایتی، پیشگیری از اچ آی وی و ایدز، پایش حقوق کودک و کاهش فقر کودکان گسترش یافت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :