معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز، افزایش جرایم رانندگی را در راستای تغییر رفتار رانندگان ارزیابی کرد.

به گزارش تبریزمن، یعقوب وحیدکیا، با اشاره به گستردگی میزان تخلفات رانندگی در کشور گفت: با وجود بالا بودن میزان تخلفات رانندگی و حوادث تلخ ناشی از آن، امیدواریم افزایش جرایم بتواند به تغییر رفتار رانندگان و در نتیجه کاهش میزان تخلفات منجر شود.

وی ادامه داد: با این حال، تخلفاتی وجود دارد که به طور مستقیم با جان و سلامتی شهروندان سرو کار دارد و جریمه مربوط به این تخلفات، آن چنان که باید، افزایش نیافته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز در توضیح این مطلب گفت: در کشورهای دیگر، رانندگی در حال مستی یا استعمال مواد مخدر، جرم بسیار سنگینی محسوب می شود و علاوه بر ضبط گواهی نامه، راننده خاطی، حتی به زندان نیز محکوم می گردد؛ چرا که نتیجه این تخلف، به طور مستقیم با جان انسان ها، در ارتباط است و در کشورما نیز باید در مورد اینگونه جرایم، بیش از پیش سختگیری شود.

وحیدکیا در زمینه اجرای قانون افزایش جرایم و نتایج آن، تاکید کرد که مهم تر از افزایش جرایم، اعمال قانون، کنترل دقیق و حضورفیزیکی پلیس راهنمایی در سطح شهر و مسیرهای تردد است.

وی در ادامه سخنان خود، به موضوع پرداخت سهم شهرداری از جرایم راهنمایی اشاره کرد و افزود: بر اساس ماده ۲۳ جرایم راهنمایی و رانندگی مصوب مجلس شورای اسلامی، ۶۰ درصد از جرایمی که بابت تخلفات رانندگی از مردم اخذ می‌شود، مربوط به ساماندهی امور شهری است .

معاون حمل و نقل شهردار تبریز اضافه کرد: بر اساس این ماده قانونی، اداره راهنمایی رانندگی باید ۶۰درصد وصولی خود از جرایم را به شهرداری بپردازد؛ ولی متاسفانه، از سال ۱۳۸۹ به این طرف، در وصول این مبلغ، با مشکل روبرو بوده ایم و تنها در ۶ ماهه اول سال، مبلغی جزیی از این بابت به شهرداری داده شده است.

وی در باره موارد هزینه کرد سهم شهرداری از جرایم گفت: طبق پیش بینی قانون گذار، این مبالغ باید توسط شهرداری در زمینه تجهیز شهرها به امکانات و تجهیزات ترافیکی، رفع نقاط حادثه خیز و توسعه تجهیزات کنترل ترافیک هزینه شود تا میزان تخلفات در سطح شهر کاهش یافته و در نتیجه سلامت و ایمنی شهروندان در ترددهای روزانه، تامین گردد.

وحیدکیا، تصریح کرد: براساس آمارهای ارائه شده، اداره راهنمایی رانندگی بیش از ۳۰۰میلیارد ریال بابت پرداخت جرایم درآمد داشته و اگر سهم شهرداری از این مبلغ پرداخت شود، می توانیم طرح هایی که برای تامین زیرساخت های ترافیکی در سطح شهر پیش بینی کرده ایم و به دلیل کمبود اعتبار اجرایی نشده اند، به سرعت عملیاتی کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری های دولت محترم، مشکلات موجود در باره دریافت سهم شهرداری ها از جرایم رانندگی، برطرف شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :