رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: خرید گندم مازاد کشاورزان در این استان طی سال زراعی ۹۵- ۹۴ نسبت به سال ۹۲ /سال آغاز به کار دولت تدبیرو امید/، افزایش سه و نیم برابری داشته است.

به گزارش تبریزمن، کریم مهری روز چهارشنبه در حاشیه بررسی مشکلات اراضی کشاورزی مراغه افزود: در سال زراعی ۹۵- ۹۴ تاکنون ۶۰۰ هزار تن گندم مازاد تولیدی کشاورزان این استان توسط دولت خریداری شده و این میزان در سال ۹۲ حدود ۱۷۰ هزار تن بوده است.

وی با اشاره به افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی این استان در سال های اخیر، ادامه داد: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید برای حمایت از بخش کشاورزی و توسعه این بخش، تولید تمامی محصولات کشاورزی زراعی و باغی این استان افزایش چشمگیری داشته است.

وی اضافه کرد: با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن برخی محدودیت های صادراتی، صادرات محصولات کشاورزی این استان در سال جاری با شش درصد افزایش روبرو بوده که این امر نوید بخش افزایش صادرات و به دنبال آن توسعه این بخش است.

مهری با اشاره به اینکه بیشترین حجم صادرات به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه است، افزود: شهرستان مراغه نیز به عنوان قطب بزرگ کشاورزی استان به ویژه در محصولات باغی جایگاه ویژه ای در حوزه اقتصاد کشاورزی استان دارد.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز با بیان اینکه هدف زیر سئوال بردن خدمات دولت های گذشته نیست اما دولت تدبیر و امید سه سال پیش ضعیف ترین بدنه کارشناسی جهاد کشاورزی را تحویل گرفت، گفت: مدیریت مزرعه از مهمترین بحث ها در حوزه کاهش هزینه و افزایش تولید با محوریت محصول سالم است که در سایه ورود ۳۰ نفر از مهندسان مجرب به بدنه کارشناسی جهاد کشاورزی مراغه به ثمر رسید.

محمد نریمانی با اشاره به نقش بدنه کارشناسی جهاد کشاورزی در ثبت اطلاعات دقیق و افزایش بهره وری افزود: این مهندسان و دانش آموختگان با هدف ‘ هر روستا یک کارشناس ‘ مشغول به کار شدند و پس از آن اطلاعات حوزه های مختلف کشاورزی از جمله زراعت، باغداری، دام، طیور و صنعت هر منطقه با میزان سطح، تولید و تعداد بهره برداران به صورت دقیق ثبت شد.

وی گفت: آمار و اطلاعات محور اصلی هر نظام مدیریتی بوده و دولت تدبیر و امید با گردآوری این اطلاعات طی دو سال گذشته آرزوی چندین ساله حوزه کشاورزی را به سرمنزل رسانده است.

نریمانی افزود: با ثبت اطلاعات مشخصات، تعداد و فعالیت بهره برداران، مدیریت این حوزه تخصصی تر شد و هم اکنون تمامی برنامه ریزی های عرصه کشاورزی شهرستان در وسعت های اراضی تا ۱۰ هکتار، ۱۰ تا ۵۰ هکتار و ۵۰ تا ۱۰۰ هکتاری تقسیم بندی شده است.

وی گفت: تشکیل شورای کشاورزی در هر روستا با عضویت دهیار و شورای اسلامی، مرکز بهداشت و مدرسه به عنوان همیاران کشاورزی موجب شد تا مشکلات روستاها در تمامی حوزه ها جهت بررسی، جمع بندی و انعکاس آن به ادارات مربوطه از سوی این کارشناسان صورت بگیرد.

مدیرجهاد کشاورزی مراغه گفت: مجموعه اقدام هایی چون افزایش بدنه کارشناسی کشاورزی با استخدام ۳۰ دانش آموخته، ارائه آمار دقیق و به روز، ایجاد خط اعتباری مکانیزه کردن ادوات، اجرای طرح های نوین آبیاری، بهسازی کانال ها و تدوین الگوی کشت برای هر روستا به افزایش میانگین تولید محصولات زراعی از ۷۰۰ کیلوگرم به ۲٫۵ تن در هر هکتار و رشد میانگین تولید سیب مراغه از ۱۴ به ۴۰ تن در هر هکتار منجر شده است.

نریمانی این تحول عظیم را در تاریخ بخش کشاورزی مراغه ماندگار خواند و افزود: در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید این مدیریت طرح های مختلفی از جمله مزارع نمایشی، تحقیقی، ترویجی و تلفیقی را اجرا کرده تا بتواند یافته های تحقیقاتی کشور را به مزارع و باغات انتقال دهد و کشاورزان برای استفاده از پرمحصول ترین گونه های باغی و زراعی تشویق شوند.

نریمانی با اشاره به روند خشکسالی مراغه از سال ۱۳۹۲ شمسی تاکنون، افزود: با استناد به آمار هواشناسی سینوپتیک شهرستان میزان بارش ها نسبت به میانگین سالانه بلند گذشته /۳۵۰ میلیمتر/ نرسیده اما در سایه برنامه ریزی و تمرکز بر آموزش های تحقق محور کشاورزی در دولت تدبیر و امید میانگین تولید افزایش یافته است.

مراغه دارای حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود ۲۱ هزار و ۱۵۰ هکتار به زیر کشت انواع باغات اختصاص دارد.

شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری جنوب تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :