با افزایش روز افزون هزینه‌های خوابگاه‌ها حرف دل وزارت علوم با زبان بی زبانی خطاب به دانشجویان این است که بی پولی مساوی با بی سوادی!! اگر پول دارید واریز کنید تا بتوانید با کمترین امکانات درس بخوانید اما اگر پول ندارید دانشگاه سراسری جایی برای شما نمی دهد.

به گزارش تبریزمن، وزارت علوم در سال جاری هزینه خوابگاه‌های دانشجویی را پنج درصد افزایش داده و اجاره بهای خوابگاه های دولتی دانشجویی از ۳۴۰ هزار تومان در سال ۹۴ به ۴۳۰ هزار تومان در سال ۹۵ افزایش یافته است. اما سوالی که مطرح است این است آیا فرد دانشجویی که خانواده اش نیز از تمکن مالی کافی برای پرداخت این مقدار هزینه به صورت نقدی در ابتدای سال تحصیلی برخوردار نیست حق ادامه تحصیل آن هم در دانشگاه دولتی را ندارد؟!

ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مرداد ماه سال جاری گفت: هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان برای سال تحصیلی ۹۶-۹۵ مصوب کرد، نرخ اجاره‌ بهای خوابگاه‌هایی که در رتبه‌های چهار و پنج قرار گرفته اند که تعداد آنها کم هم نیست؛ افزایش نداشته باشد.

وی افزود: همچنین مصوب شد، اجاره بهای خوابگاه‌هایی که در  رتبه سه قرار دارند، پنج درصد و اجاره‌بهای خوابگاه‌هایی که در رتبه‌های یک و دو قرار دارند،  ۱۵ درصد افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: به طورکلی می‌توان گفت نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ها به طور متوسط حدود پنج درصد افزایش داشته است.

 وی با اشاره به عادلانه سازی اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در سال تحصیلی جدید گفت: اجاره بهای خوابگاه ها در سال ۹۳، ۲۲ درصد، درسال ۹۴، ۱۴.۳ درصد و در سال تحصیلی جدید به طور متوسط حدود پنج درصد افزایش داشته است که نشان از عادلانه سازی اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی دارد.

 یزدان مهر تاکید کرد:  اجاره بهای خوابگاه ها در حالی عادلانه سازی شده است که حدود چهار درصد خوابگاه های دانشگاه های سراسری در رتبه یک و دو قرار دارد و ۳۷ درصد خوابگاه ها در رتبه چهار و پنج قرار گرفته اند.

این سخنان مسئول وزارت علوم می باشد اما حال که زمزمه های شروع سال تحصیلی جدید شروع شده است و دانشجویان باید برای گرفتن خوابگاه اقدام کنند با افزایش هزینه حدود ۸۰ هزار تومانی نسبت به سال گذشته مواجه شده اند. هزینه ای که اکثر دانشجویان دانشگاه دولتی توان پرداخت آن را ندارند.

یکی از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تبریز ضمن اعتراض به این افزایش در سال های اخیر گفت: من دانشجوی دکترای حرفه ای در دانشگاه تبریز هستم. سال اولی که به تبریز آمدم ۱۷۰ هزار تومان به عنوان هزینه خوابگاه پرداخت کردم اما این هزینه همه ساله افزایش یافته و امسال باید ۴۳۰ هزار تومان برای اقامت چند ماهه در یک اتاق  چهار نفره شش متری بپردازم!.

وی افزود: با این اوصاف تلاش های ما برای قبولی در دانشگاه سراسری و تحصیل بدون هزینه هیچ ارزشی نداشته است.

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه نیز گفت: این میزان هزینه برای اقامت در خوابگاه بسیار ناعادلانه است چرا که با همین پول می توان به راحتی در خارج از دانشگاه سوئیت به مراتب بزرگتر از خوابگاه اجاره کرد اما سوال اینجاست پس کمک های تحصیلی وزارت علوم به دانشجویان چه می شود؟!.

وی افزود: در سایت ثبت نام خوابگاه آورده اند که بدون واریز کل پول نمی توانیم در خوابگاه ساکن شویم! یعنی حتی امکان تقسیط هم برایمان وجود ندارد.

دانشجوی دیگری که در خوابگاه فجر ساکن است  گفت: به علت عدم دسترسی به مراکز خرید، مجبور هستیم مسافت طولانی ای را برای تهیه مواد غذایی به بیرون از دانشگاه طی کنیم، این در حالی است که در خوابگاه شهرک امام (ره) این دسترسی بسیار آسان تر است.

وی افزود: در حالت کلی دانشگاه تبریز، خوابگاه‌های سطح یک که بتواند تمامی امکانات رفاهی را به دانشجو عرضه کند، ندارد اما متاسفانه هزینه‌های هنگفتی از دانشجویان گرفته می‌شود.

حسین امامعلی پور، معاون امور دانشجویی دانشگاه تبریز نیز با بیان اینکه افزایش بهای خوابگاه ها نسبت به سال های گذشته کمتر بوده است، گفت: در سال گذشته هزینه تمامی خوابگاه‌های دانشجویی یکسان بود اما در سال جاری تمامی خوابگاه ها رتبه بندی شدند و متناسب با امکانات رفاهی از دانشجویان هزینه دریافت می شود.

به نقل از ایسنا، وی افزود: برای مثال در دانشگاه تبریز، از دانشجویانی که در خوابگاه شهرک امام (ره) که مسافت دوری با دانشگاه دارد، هزینه کمتری نسبت به دانشجویان خوابگاه فجر دریافت می شود.

وی تاکید کرد: در دانشگاه تبریز خوابگاه رتبه یک نداریم، بر این اساس در هیچ یک از خوابگاه‌های ما افزایش هزینه ۱۵ درصدی نداشته‌ایم.

با این وصف از مسئولان وزارت علوم و صندوق رفاهی دانشجویان و همچنین مسئولان دانشگاه‌ها انتظار می‌رود تا با فراهم سازی شرایط مناسب برای تحصیل دانشجویان، بستری را فراهم سازند تا دانشجویان فارغ از مسائل مالی و رفاهی بتوانند به تحصیل در دانشگاه‌ بپردازند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :