جلسه علنی شورای شهر تبریز از صبح امروز یک شنبه آغاز شد و شهردار تبریز در این جلسه از افزایش ۲۰ درصدی عوارض اخذ پروانه شهرداری تبریز در سال آینده خبر داد.

تبریزمن، سرویس شهری: جلسه علنی این هفته شورای شهر تبریز در ساعت ۸:۴۱ روز گذشته با تلاوت آیاتی از قرآن مجید شروع شد.

شهرداری ها باید به روند کسب درآمدهای ناپایدار پایان دهند

در ابتدای جلسه، شهرام دبیری با اشاره به اینکه امروزه انقلاب ما به بلوغ رسیده است گفت:خوشبختانه در عرصه های مختلف فرهنگی، علمی، صنعتی و غیره به بلوغ قابل توجهی رسیده ایم به طوری که دنیا هم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به عنوان یک رویداد بزرگ جهانی یاد کرده و به آن احترام می گذارند که مایه مباهات است.

رییس شورای شهر تبریز در ادامه اظهارات خود به گزارش مجله اکونومیست که هر سال به انتشار وضعیت کشورهای مختلف جهان اقدام می کند پرداخت و افزود:در شماره جدید این نشریه تاکید شده که حدود ۹ درصد منابع نفتی جهان در ایران است و علی رغم اینکه در طول مدت اعمال تحریم ها، رشد اقتصادی این کشور کاهش یافت اما کمر خم نکرد و جالب اینکه بعد از عربستان جایگاه دوم نفت منطقه را کسب خواهد کرد.

وی اضافه کرد:پیش بینی این مجله برای رشد اقتصادی ایران در آینده نزدیک حدود ۱/۶ درصد است در حالی که اکنون این رقم حدود ۲/۱ درصد می باشد و سهم کشورمان در نفت جهانی نیز ۳۳ صدم درصد عنوان شده است.

دبیری

دبیری سپس به ارزیابی میزان تولید نفت در ایران پرداخت و گفت:این میزان بعد از اعمال تحریم ها حدود ۳ میلیون بشکه در روز بود که امروزه به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، اما پیش بینی اوپک برای قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰ دلار می باشد.

رییس شورای شهر تبریز در بخش دیگری از اظهارات خود به منابع مالی شهرداری ها اشاره کرد و افزود:امروزه حدود ۷۰ درصد درآمد شهرداری های کشورمان از طریق فروش تراکم و امثال آن است در حالی که باید از راه تجمیع عوارض به اخذ عوارض و کسب درآمدهای پایدار رسید لذا وقتی به نوع اداره شهرهای کشورهای در حال توسعه و پیشرفته نگاه می کنیم درمیابیم که ۸۵ درصد درآمدهای آنان از طریق اخذ عوارض، فروش خدمات، کمک های بلاعوض و غیره صورت می گیرد و تنها ۴۷ درصد درآمد شهرداری های این شهرها از طریق فروش املاک و مستغلات می باشد!

وی در خاتمه تاکید کرد:شهرداری های ما نیز باید به روند کسب درآمدهای ناپایدار خود پایان داده و با استفاده از بازنگری قانون شهرداری ها، استفاده از پتانسیل های مردمی، اصلاح ساختارهای مالی موجود، توجه جدی به برخی از قوانین مربوطه، به روز کردن قیمت املاک مناطق مختلف شهری، توجه به توسعه گردشگری، بهبود و اعمال مدیریت شهری و تقویت موارد سرمایه گذاری به درآمدهای پایدار دست یابند.

عضو همیشه معترض شورا باز هم از قانون سخن گفت

در جلسه این هفته شورا نیز، بخش نطق پیش از دستور از برنامه این نهاد مدنی حذف گردید تا منتخبان مردم به بررسی بند به بند لایحه تعرفه عوارض محلی بپردازند زیرا طبق قانون، این امر باید تا پانزدهم ماه جاری به پایان رسیده و اعلان عمومی گردد.

شیاری

علی شیاری، عضو همیشه معترض شورای شهر نیز که از اظهارات مطرح شده ناراضی به نظر می رسید میکروفن خود را باز کرد و گفت:آقای رییس! حدود ۴۵ دقیقه از تایم شورا سپری شده و هنوز به نتیجه معقولی نرسیده ایم… بعدا می گویید التزام به قانون ضروری است! این قدر می گویید قانون، قانون اما خودتان غیرقانونی عمل می کنید…

که شهرام دبیری هم خونسردانه حق قانونی خود مبنی بر سخنرانی ۱۰ دقیقه ای را اعلام کرد که ممکن است موارد مهم روز را در صحن شورا متذکر شود.

میزان ارزش منطقه ای شهر تبریز در سال آینده افزایش می یابد

شهردار کلان شهر تبریز در این جلسه با اشاره به اینکه در سال جاری، ارزش منطقه ای شهر تبریز افزایش نیافت گفت:در حالی که این امر در سال آینده به طور حتم افزایش خواهد یافت لذا از همین تریبون اعلام می کنم کسانی که قصد اخذ پروانه را دارند باید عجله کنند زیرا سال آینده با افزایش بیش از ۲۰ درصدی روبرو خواهند شد که این میزان افزایش نیز طبق مبنای کلی کشوری افزایش خواهد یافت.

صادق نجفی افزود:علی رغم اینکه برخی از کلان شهرهای کشور مانند اصفهان افزایشی به مراتب بالاتر از ما را داشته اند بنابراین اکنون بهترین فرصت برای اخذ پروانه می باشد زیرا طرح های تشویقی قابل توجهی نیز به شهروندان ارایه می گردد.

456456745

وی در بخش دیگری از اظهارات خود خواستار دعوت از ریاست فرودگاه بین المللی تبریز جهت حضور در صحن علنی شورای شهر شد و اضافه کرد:زیرا تاسف بار است که شهرداری و شورای شهر تبریز در فکر احداث سالن بین المللی این مجموعه هستند اما بعد از گذشت ۲ سال هنوز هم مشخص نیست که چه اقداماتی صورت گرفته است!

شهردار تبریز رأس ساعت ۹:۳۰ تالار شورای شهر را ترک کرد.

هبه اعضای شورای شهر تبریز برای سفر تاریخی مردم به پایتخت

در بخش دیگری از جلسه علنی این هفته شورای شهر، لایحه دو فوریتی شهرداری مبنی بر اهدای مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان جهت هزینه ایاب و ذهاب تعدادی از شهروندان تبریز و شهرستان های آذربایجان شرقی برای دیدار با مقام معظم رهبری و تجدید پیمان با آرمان های امام راحل در آستانه برگزاری جشن های ایام دهه فجر و سالروز قیام مردم قهرمان تبریز مطرح گردید که مورد موافقت منتخبان مردم قرار گرفت و به تصویب رسید.

شیاری هم بعد از تصویب این لایحه خاطرنشان کرد:نکته قابل توجه این است که مسوولان و مدیران شهری نیز برای حضور در مراسم تجدید دیدار در قالب یک اتوبوس و به همراه مردم به این سفر بپردازند نه با هواپیما ! زیرا باید سختی راه را همانند آحاد مردم باید چشید.

در همین دقایق مشاجره لفظی مختصری هم میان دبیری و حاجی پور به وجود آمد که حاکی از نارضایتی حاجی پور در نحوه اداره جلسه بود که دبیری گفت:شما لطفا شورای اسلامی استان را اداره کرده و مدیریت این جلسه را به من واگذار کنید!

حاجی پور

در ادامه جلسه و پس از کش و قوس های فراوان بالاخره اعضای شورا وارد دستور جلسه شده و از بند ۴ دنباله بررسی مفاد تعرفه عوارض محلی را از سر گرفتند تا این امر با واکاوی های تخصصی اعضا، مراحل خود را طی نموده و در موعد مقرر به پایان رسد.

لازم به ذکر است که جلسه امروز شورای شهر با حضور ” تمامی اعضا ” و بدون غائب برگزار شد.

 گزارش از شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :