دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی از افزایش ۳۴ درصدی کشفیات قاچاق در این استان در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ خبرداد.

به گزارش تبریزمن، به نقل روابط عمومی استانداری محمود چمنی گفت: ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده در استان در سال گذشته ۳۸۲ میلیارد ریال بود که نسبت به سال ۹۳ افزایش ۳۴ درصدی را نشان می دهد.

وی افزود: در سال گذشته دو هزار و ۸۱۲ پرونده قاچاق در این استان تشکیل و دو هزار و ۵۴۲ نفر در این ارتباط دستگیر شده اند که هم در تعداد پرونده ها و هم تعداد متهمان شاهد کاهش ۳۱ درصدی نسبت به سال ۹۳ هستیم.

چمنی اظهار داشت: این کاهش با وجود افزایش کشفیات قاچاق نشان می دهد که توجه کمیسیون و دستگاه های مسئول به سمت محموله ها و باندهای بزرگ قاچاق است.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی بهترین عملکرد را در بین استان ها داشته و از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق مورد تقدیر قرار گرفته است.

چمنی از برگزاری سه جلسه این کمیسیون با حضور استاندار آذربایجان شرقی به عنوان رییس کمیسیون در سال ۹۴ خبر داد و گفت: در این جلسات ۴۲ مصوبه داشتیم که نزدیک به اتفاق آنها اجرایی شده است.

وی افزود: در دی ماه سال ۹۴ نیز جلسه مشترک کمیسیون های مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان های آذربایجان شرقی، گیلان و اردبیل با محوریت موضوع سوخت و فراورده های سوختی در تبریز برگزار شد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در کنار کمیسیون اصلی، کارگروه های اطلاعات و عملیات به ریاست فرماندهی انتظامی استان، فرهنگی و تبلیغات به ریاست مدیرکل صدا و سیمای استان، حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا به ریاست رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و پیشگیری از قاچاق به ریاست رییس کل دادگستری استان نیز فعالیت می کنند .

چمنی با بیان اینکه کمیسیون های شهرستانی نیز متناظر با کمیسیون استانی تشکیل شده است، افزود: کمیسیون های شهرستانی در سال گذشته ۵۹ نشست با ۲۶۸ مصوبه برگزار کرده اند که در بین شهرستان ها، ملکان و چاراویماق بهترین عملکرد را داشته اند.

چمنی همچنین از بررسی ۱۱۷ پرونده در جلسات تبصره ۳ ماده ۵۰ و ۲۰ پرونده مهم بالای یکصد میلیون تومان در کارگروه ویژه پرونده های مهم در سال ۹۴ خبر داد و گفت: پرونده های بالای یک میلیارد تومان در ستاد کشوری بررسی می شوند.

به گفته وی، تشکیل جلسات کارگروه های فرعی سوخت، کالاهای سلامت محور، دخانیات و حقوقی و قضایی و شرکت در شش جلسه کشوری و همچنین بازدیدهای میدانی از مبادی رسمی و غیررسمی ورود کالای قاچاق به استان و بازدید از انبار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از دیگر اقدامات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال ۹۴ است.

چمنی افزود: یکی از اقدامات مهم این کمیسیون در اواخر سال ۹۴، مبارزه با قاچاق میوه بود که باعث شد در بازار عید، کمترین میوه قاچاق در بازار استان توزیع شود.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی با بیان این که این استان ۱۸ شهید و ۲۵ جانباز در راه مبارزه با قاچاق تقدیم کرده است، افزود: در سال گذشته بیش از ۱٫۵ میلیارد ریال به خانواده های شهدا و جانبازان مبارزه با قاچاق اهدا شد.

وی همچنین در تشریح اقدامات فرهنگی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گفت: کالای قاچاق سرمنشأ بسیاری از مفاسد و رکودهای اقتصادی است، لذا برای پیشگیری از آن فرهنگ سازی ضروری است.

چمنی افزود: برای روشن شدن قبح کالای قاچاق برای مردم و فرهنگ سازی در خصوص این که مبارزه با قاچاق یک اصل در حمایت از تولید داخلی و اشتغال است، برنامه های فرهنگی مختلفی در سطح استان اجرا شده است.

وی گفت: توزیع کتاب ها و جزوه های مرتبط با قاچاق و پیامدهای آن در بین روحانیون و ائمه جمعه استان و طرح این موضوع در منابر و تریبون های نماز جمعه و تهیه فیلم و برنامه های متنوع توسط صدا و سیمای استان از جمله اقدامات فرهنگی در راستای مبارزه با قاچاق بوده است.

چمنی با تاکید بر این که برنامه مبارزه با قاچاق باید جامع باشد، گفت: برنامه جامع مبارزه با قاچاق که در ستاد کشوری تصویب شده بود، در استان بومی سازی شد و اکنون همه دستگاه های عضو کمیسیون به وظایف خود در این راستا آگاهی دارند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه های این کمیسیون برای پیشگیری از قاچاق در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، از نصب دوربین های آنلاین در گیت های ورودی این منطقه خبر داد و گفت: این کار موجب تسهیل کار نیروی انتظامی و گمرک شده است.

وی با بیان این که فلسفه وجودی مناطق آزاد، توسعه صادرات، تولید داخلی و اشتغال است، افزود: برای بررسی بهتر و بیشتر مسایل و مشکلات منطقه آزاد ارس، جلسه آتی کمیسیون مبارزه با قاچاق استان در این منطقه برگزار می شود.

چمنی خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته نیز اکیپ بلندپایه ای به نمایندگی از هیات دولت از مناطق آزاد ارس و ماکو بازدید کردند و ما نیز دیدگاه های استان را با آنها در میان گذاشتیم و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد کاهش قابل توجه میزان قاچاق در این مناطق باشیم.

وی با تاکید بر این که هزینه قاچاق باید افزایش یابد، افزود: یکی از بهترین ابزارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و امیدواریم در سال جاری با تلاش های مضاعف در این مسیر، شاهد رونق تولید داخلی و اشتغال جوانان و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس مصوبه مجلس شکل گرفته و نماینده ویژه رییس جمهور ریاست آن را بر عهده دارد و در استان ها نیز کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ریاست استانداران تشکیل می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :