مدیرکل بحران استانداری آذربایجان‌شرقی تراز دریاچه ارومیه را در حال حاضر ۱۲۷۰٫۵۷ عنوان کرد و گفت: این دریاچه نسبت به وضعیت مشابه سال گذشته حدود ۴۷ سانتی متر افزایش ارتفاع نشان می‌دهد.

به گزارش تبریزمن، خلیل ساعی صبح امروز در شورای فرهنگی اجتماعی دریاچه ارومیه اظهار کرد: حجم دریاچه نیز در حال حاضر ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته ۸۵۰ میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

وی بر لزوم خاموش کردن موتور پمپ چاه‌های آب کشاورزی در زمان‌های غیرضروری، کاهش مجموع دبی آب‌های کشاورزی و سایر اقدامات تاکید کرد.

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان‌شرقی از برنامه‌ریزی استان برای کاهش هشت درصدی آب در بخش کشاورزی و رسیدن به صرفه‌جویی ۴۰ درصدی طی پنج سال مصرف آب معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب خبر داد.

ساعی اضافه کرد: احیای دریاچه نیت اصلی است و باید سالانه هشت درصد را رعایت کنیم و اقدامات را با این برنامه وفق دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز گفت: روند کاهش مصرف آب به شکل ماهانه به کشاورزان اطلاع‌رسانی می‌شود.

کریم مهری با بیان اینکه بخش اعظمی از آب‌های مصرفی در چاه‌هاست، افزود: اصلاح الگوی کشت موضوعی است که به معیشت کشاورزان مربوط است و با اطلاع‌رسانی‌های مستمر همکاری‌های لازم انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در دو سال گذشته میزان سطح اراضی برای اصلاح الگوی کشت در ۶ هزار هکتار هدف‌گذاری شده است.

این مسؤول یادآور شد: در جاهایی که آب کنترل می‌شود اصلاح الگوی کشت سهل‌تر است، اما در مسیل‌های قدیمی نیاز به نگهبان برای کنترل داریم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :