وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، در بخش صنعت شاهد رشد منفی ۱۰ درصد بودیم اما در پایان سال ۹۳ به مثبت ۵٫۶ درصد رسید.

به گزارش تبریزمن، محمدرضا نعمت زاده گفت: با اجرای برجام شاهدیم که روابط بانکی دوباره برقرار شده و شرکت های خارجی برای حضور در اقتصاد ایران اعلام آمادگی کرده اند.

وی، یکی از مشکلات بخش صنعت را تنگناهای مالی بیان کرد و گفت: با دریافت تسهیلات در قالب فاینانس و یوزانس، مشکل کمبود نقدینگی برطرف می شود.

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه، این روند به رونق صادرات کمک می کند، گفت: در چهار ماه نخست امسال شاهد رشد ۱۲ درصدی در صادرات صنعتی و رشد ۶۰ درصدی در صادرات معدنی بودیم؛ این روند، نوید می دهد که امسال گام هایی به جلو برخواهیم داشت.

وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی در مورد رکود بنگاه های اقتصادی نیز گفت: بعد از تشدید تحریم ها، فروش نفت کاهش یافت و ما شاهد رکود بودیم؛ به عبارتی می توان گفت رکود از سال ۱۳۹۱ در اقتصاد ما شروع شد.

وی ادامه داد: زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، در بخش صنعت شاهد رشد منفی ۱۰ درصد و در بخش سرمایه گذاری صنعتی نیز با رشد منفی ۲۵ درصد مواجه بودیم؛ این یعنی اینکه حتی نمی توانستیم بخشی از صنعت که مستهلک می شد را بازسازی کنیم.

نعمت زاده اضافه کرد: در نیمه دوم سال ۱۳۹۲، رشد منفی ۱۰ درصد در بخش صنعت به منفی ۲ درصد کاهش یافت و تا پایان همان سال، این نرخ مثبت شد؛ در سال ۱۳۹۳ حرکت ادامه یافت و رشد بخش صنعت به مثبت ۵٫۶ درصد، در معدن مثبت ۹٫۷ درصد و در تجارت مثبت ۳٫۷ درصد رسید؛ یعنی ما بطور کامل از رکود خارج شدیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :