مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز گفت: میزان صادرات این شرکت پس از برجام ۶۷ درصد افزایش داشته که ۴۳ درصد به کشورهای اروپایی، ۳۷ درصد به ترکیه، ۱۲ درصد به کشورهای سی آ اس و بقیه به سایر کشورها بوده است.

به گزارش تبریزمن، سید جواد سلیمانی روز پنجشنبه در مراسم کلنگ زنی خط لوله انتقال اتیلن غرب به تبریز با اعلام اینکه در سال گذشته ۷۵۲ تن فراورده پتروشیمی در این شرکت تولید شد، گفت: در ۹ ماه امسال ۶۰۰ هزار تن تولید داشتیم.

وی کل فروش سال گذشته پتروشیمی تبریز را ۳۶۶ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۱۱۹تن محصول صادراتی بود و امسال افزایش صادرات به ۲۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده است.

سلیمانی با اشاره به اینکه خط لوله اتیلن غرب از میاندوآب به تبریز به طول ۱۵۴ کیلومتر با میزان سرمایه گذاری ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال اجرا می شود، گفت: اجرای این طرح افزایش ۵۰۰ هزار تنی محصولات پتروشیمی را در پی داشته و ظرفیت تولید این شرکت به بالای یک میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

وی اشتغال زایی مستقیم این طرح را سه هزار نفر اعلام کرد و افزود: ۶ هزار نفر به طور غیرمستقیم در این رابطه مشغول خواهند شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر هم به عنوان یکی از سرمایه گذاران طرح انتقال اتیلن غرب از میاندواب به تبریز هم با اشاره به اعتبار هزینه شده ۲۸ هزار میلیارد ریال برای پتروشیمی شیراز، گفت: تا پایان سال طرح پتروشیمی پردیس عسلویه با ۱۸ هزار میلیارد ریال تکمیل می شود.

غلامرضا سلیمانی اظهارکرد: این سرمایه گذاری ها با تفکر اقتصاد مقاومتی و سرمایه مردم در راستای تولید ملی انجام می شود.

وی با اعلام اینکه سرمایه شرکت غدیر به ۲۷ هزار میلیارد ریال رسیده است، گفت: نفت و گاز از اولویت های فعالیت این شرکت است.

سلیمانی افزود: شرکت غدیر در بخش اکتشاف نفت با فناوری روز فعال شده است.

به نقل از ایرنا، مسیر یکهزار و ۵۳۴ کیلومتری طرح انتقال اتیلن از عسلویه به میاندواب توسط شرکت ملی گاز اجرا شده و مرحله نهایی طرح از میاندواب به تبریز توسط شرکت پتروشیمی تبریز و با سرمایه گذاری غدیر انجام می شود.

مجتمع پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار و ارتفاع ۱۳۶۲ متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.

خوراک مجتمع پتروشیمی تبریز، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می شود.

در زمان حاضر امکان تولید ۱۱ محصول و بیش از ۲۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی تبریز وجود دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :