وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال هزار تخت مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) برای جلوگیری از مرگ نوزادان نارس به تجهیزات بیمارستان‌های کشور افزوده می‌شود.

به گزارش تبریزمن، سید حسن هاشمی در حاشیه بیست و هفتمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان در جمع خبرنگاران افزود: در طب اطفال شاهد پیشرفت‌های خوبی طی چند دهه گذشته بودیم و در زمینه آموزشی کمبودی نداریم؛ ولی این مسئله در موضوع تجهیزات متفاوت است که ارتقای آن مد نظر ماست.

وی گفت: مرگ و میر کودکان در حال حاضر کاهش یافته است ولی همین مقدار نیز قابل قبول نیست و باید رتبه منطقه‌ای خود را در این زمینه ارتقا دهیم.

هاشمی با اشاره به اینکه کمک به ارتقای رشته طب اطفال درخواست همکاران ما در این حوزه است افزود: در طرح تحول سلامت به این مسئله توجه شده است و امسال هم در زمینه اورژانس و تعداد تخت‌های NICU شاهد افزایش هستیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت سرمایه قابل توجهی برای ارتقای تجهیزات در خصوص طب اطفال در نظر گرفته است، همچنین درباره طول دوره‌های فوق تخصصی در گام چهارم آموزشی به این مسئله توجه شده است و امیدواریم در بخش اطفال بتوانیم تغییراتی ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت گفت: پرستاران حوزه اطفال نیز علاقه مند به ارتقای آموزشی در این حوزه هستند که وزارت بهداشت به این مسئله توجه کرده است.

وزیر بهداشت مصوبه مجلس درباره طرح نیروی انسانی در حوزه پزشکی را اجبار غیرمنصفانه خواند و افزود: امیدواریم وزارت بهداشت در ادامه مسیر بتواند این موضوع را حل کند زیرا کشور در دوره ای به دلیل ناتوانی مالی یا نیاز شدید این قانون را اجرا کرد.

بر اساس مصوبه مجلس فارغ التحصیلان رشته های پزشکی باید به اندازه طول مدت تحصیل خود در مناطق محروم خدمت کنند.

هاشمی با اشاره به بیماری‌های مادرزادی کودکان افزود: این بیماری‌ها خانواده‌هایی را در کشور گرفتار کرده است و متخصصان ژنتیک می‌توانند با کنترل در زمان بارداری در کاهش آمار بیماری همکاری‌های زیادی انجام دهند.

وزیر بهداشت از افزایش وزن ۶۰ درصدی در کودکان کمتر از ۱۰ سال خبر داد و گفت: باید به موضوع افزایش وزن در کشور بیشتر توجه شود.

وی با اشاره به اینکه سوانح از دیگر علل مرگ و میر کودکان در کشور به شمار می‌رود افزود: گاهی بی‌مبالاتی والدین سبب مرگ و میر آن‌ها در سوانحی همچون غرق شدگی در دریا می‌شود.

وزیر بهداشت درباره مسئله کودک آزاری گفت: برنامه خاصی در این زمینه نداریم ولی رسانه‌ها می‌توانند اقداماتی برای کاهش کودک آزاری انجام دهند، البته باید توجه داشت از جمله علل مهم کودک‌آزاری مسائل و مشکلات اقتصادی است که نباید چشم‌ها را بر روی آن ببندیم.

هاشمی با بیان اینکه فقر باعث کودک‌آزاری می‌شود افزود: حضور کودکان کار به دلیل فقر است و در حوزه‌های اقتصادی باید تصمیم‌های انقلابی گرفته شود و فرهنگ عمومی نیز باید به این مسئله توجه داشته باشد.

وی با تشکر از وزارت آموزش و پرورش برای همکاری در زمینه بهداشت دهان و دندان در مدارس سراسر کشور گفت: به موضوع بهداشت دهان و دندان در تمام کلاس‌ اولی‌ها توجه و برنامه آن تمام شده است، برای مقطع دبستان نیز قول داده‌ایم طی مدت ۱۸ ماه این مسئله را به اتمام برسانیم و سپس برای مقاطع بالاتر این برنامه را عملیاتی کنیم.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :