مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های بین‌المللی تاکید کرد: کشاورزی پایدار، الگوی معیشت پایدار و مدیریت آب باید به کشاورزان آموخته شود.

به گزارش تبریزمن، محسن سلیمانی روزبهانی در مراسم تجلیل از فعالان احیای دریاچه‌ی ارومیه در تبریز اظهار کرد: طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به مدت ۱۰ سال است که اجرا می‌شود و شعار اصلی آن هدایت سیستم کشاورزی از روش‌ سنتی به روش‌های مدرن و علمی است که این نیز به نوبه‌ی خود در صرفه جویی آب موثر واقع خواهد شد.

وی افزود: به تدریج تصمیم به درگیر کردن سایر سازمان‌ها همچون سازمان‌های مردم نهاد، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در حفاظت از تالاب‌ها گرفتیم و خوشبختانه این ارگان‌ها نیز استقبال کرده و همکاری کردند.

وی تاکید کرد: همه‌ی ارگان‌های نظام جمهوری اسلامی بر این باور هستند که پروژه‌ی احیا‌ی دریاچه‌ی ارومیه غیرممکن نیست و با همکاری دولت، بخش خصوصی و مردم در سال‌های نه چندان دور به وقوع خواهد پیوست.

سلیمانی بیان کرد: باورها و الگو‌های مصرف باید اصلاح شوند چرا که این بحث مربوط به صرفا نابودی یک دریاچه نیست و زندگی قشر عظیمی از مردم در خطر نابودی است.

وی با اشاره به شرکت‌های نوپا‌ی فنی مهندسی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کارشناس کشاورزی در این حوزه فعالیت دارند و این فعالیت نوعی جنبش اجتماعی محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان با توجه به راهنمایی‌ها و پیشنهادات کارشناسان و تغییر الگوی کشت و آبیاری، میزان کود و سم مصرفی را نیز کاهش داده و شاهد افزایش عملکرد محصول شده‌اند.

سلیمانی روزبهانی تاکید کرد: هر کدام از ما باید به جایگاه خود در احیای دریاچه توجه داشته باشیم و به سهم خود هر چند اندک در احیای دریاچه عمل کنیم.

گفتنی است؛  مراسم تجلیل از فعالان احیاء دریاچه‌ی ارومیه با حضور مسئولان مربوطه و کشاورزان نمونه در مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :