مطالعه کتاب امر بسیار مهمی است که در ارتقای سطح آگاهی و علمی مردم هر کشور تاثیر مستقیمی دارد اما متاسفانه وضعیت کنونی مطالعه در ایران متناسب با شأن، قدمت و داعیه فرهنگی مردم ما نیست زیرا کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی و فرهنگی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان کمک می کند تا ارزش های تاریخی خود را شناخته و به آن ها ارج نهد.

به گزارش تبریزمن، کتابخوانی جز در بین عده ای از اهل علم و دانش و نیز افرادی که قهرا با آن سر و کار دارند متاسفانه در میان شهروندان، امری رایج و روزمره نیست، در حالی که این امر باید همانند امور روزانه در زندگی مردم ما وارد گردد.

1

طبقات مختلف جامعه شامل مردم شهری و روستایی و کسانی که قادر به خواندن هستند باید با کتاب ارتباط برقرار نمایند و در اتوبوس، تاکسی، مطب اطباء، سالن های انتظار ادارات، ترمینال، فرودگاه و غیره در اوقات فراغت خود به مطالعه کتاب بپردازند، زیرا اگر این اصل مهم به یک عادت تبدیل شود به طور حتم جامعه نیز به سوی پیشرفت حرکت خواهد کرد.

2
لذا این که تصور کنیم با پدید آمدن وسایل ارتباط جمعی جدید و نوظهور مانند اینترنت و ماهواره، کتاب منزوی خواهد شد، خطاست! زیرا کتاب روز به روز در جوامع مدرن بشری اهمیت دوچندانی پیدا می کند و جالب اینکه ابزارهای نوین مهم ترین هنرشان، انتقال راحت و آسان مضامین و محتوای کتاب هاست و صدالبته جای دوست مهربان و دیرین بشر را نمی گیرد!

3
شهرداری منطقه یک کلان شهر تبریز اخیرا به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و اهدای کتاب، جایگاه های ایستگاه مطالعه و کتابخانه سیار را در تعدادی از معابر شهری سطح این منطقه مستقر نموده است تا شهروندان و علاقه مندان، کتب اضافی و غیرقابل استفاده خود را با اهدا به این کتابخانه ها که در واقع کمد کتاب هستند، زمینه بهره مندی رایگان سایر همشهریان این منطقه را فراهم آورند.

4
مسوول روابط عمومی شهرداری منطقه یک با اشاره به اهتمام جدی این منطقه در گسترش و ترویج برنامه های علمی، پژوهشی و فرهنگی گفت: طرح ایستگاه مطالعه و کتابخانه سیار به همت معاونت خدمات شهری و اجرایی منطقه یک در سطح این منطقه استمرار خواهد داشت به طوری که علاوه بر استقرار جایگاه های کتابخوانی سیار در تعدادی از خیابان های ولی عصر، برنامه های مختلف فرهنگی و علمی نیز در طول سال جاری به مرحله اجرا درخواهد آمد تا زمینه گسترش این حوزه مهیا گردد زیرا نهادینه کردن عادت حسنه مطالعه از زیباترین اقداماتی است که با آینده نگری اجتماعی می توان به رشد نسلی کتابخوان کمک نمود.

5
پایگاه خبری تبریزمن نظر تعدادی از شهروندان را در این خصوص جویا شده است که جملات کلیدی آن ها بدین شرح می باشد:

* رامین غربالچی/ ۲۹ ساله/ تکنسین فنی: از آنجایی که اجرای صحیح اینگونه طرح ها باعث افزایش سرانه مطالعه فردی در جامعه می شود لذا به نظر من ترویج فرهنگ کتابخوانی و عدم سوء استفاده از اموال عمومی قبل از اجرای آن امری غیرقابل انکار است.

* امین عابدین اوغلی/ ۲۲ ساله/ شاعر: یک طرح فرهنگی و مدنی است، در سایه این طرح می توان تعداد مطالعه کنندگان را افزایش داد به طوری که امکان شناساندن نویسندگان و کتب شناخته نشده به مردم وجود دارد. فقط تقاضا دارم کتاب ها به قصد نامعلوم مورد استفاده قرار نگیرد!

* مهران مستعلی زاده/ ۲۱ ساله/ دانشجوی معماری: حرکت بسیار خوبی است و کسانی که سر و کاری با کتاب ندارند می توانند با استفاده از این مخزن کتاب درصد کتابخوانی خود را هر چند اندک افزایش دهند، همچنین رایگان بودن آن می تواند تا حدودی مثمرثمر واقع شده و شهروندان را به امر مطالعه تشویق نماید اما چون به نظر می رسد فرهنگ سازی مناسبی صورت نگرفته است اگر در مناطق دیگر شهر نیز اجرا گردد شاید موفقیت آمیز نباشد.

* سعید هاشمی/۲۳ ساله/ فعال حوزه تـئاتر: این طرح بسیار جالبی است، زیرا فقر فرهنگی را کاهش می دهد اما می تواند حتی در محوطه پارک ها هم مورد اجرا قرار گیرد تا شهروندان با نشستن بر روی نیمکت به مطالعه کتاب بپردازند. بیایید ادای کتابخوانی را درنیاوریم بلکه باید به طور عمیق و جدی برنامه ریزی شود و مسوولان با نوعی اعتمادسازی عمومی در این حوزه تلاش نمایند.

* آیدین وحدت/ ۵۷ ساله/ کتاب فروش: اقدام بسیار مثبتی است به طوری که مشابه آن در کشور فرانسه با نصب سبدهای کتاب در ورودی منازل از سال ها پیش مورد اجرا قرار گرفته است اما آیا ما نیز این فرهنگ سازی را انجام داده ایم؟ لذا به نتایج آن خوشبین نیستم، زیرا باید طوری باشد که خیانتی در امانت کتاب صورت نگیرد و مهر شهرداری مبنی بر غیرقابل فروش بودن آن بر روی آنها نقش بندد!

* محمدامین داروئیان/۲۲ ساله /هنرمند: با اجرای این طرح ها نمی توان خلاء گرانی کتاب را پر کرد زیرا کتابی که ۵۰ هزار تومان قیمت دارد امکان ندارد در این کمد قرار گیرد و حتما کتاب های کهنه در آن جای خواهند گرفت. حتی می توان با ایجاد کیوسک های کتاب، علاوه بر اشتغال زایی تعدادی از بیکاران، اعتمادسازی شهروندان را به وجود آورد، همچنین طرح آزمایشی مذکور نوعی شائبه را به وجود می آورد که حساب بالا و پایین شهر جداست!

* علی حاجی قنبری/ ۲۰ ساله/ دانشجوی معماری: اجرای این طرح استارت فرهنگ سازی کتابخوانی در فضای عمومی است و اگر نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد باید در سایر مناطق شهر تبریز نیز عملیاتی گردد، اما از نظر زیباسازی و نوع طراحی، مقداری ضعیف است و سرعت تخریب آن بالاست، لذا این طرح در منطقه مرفه مورد اجرا قرار گرفته است درحالی که اگر در مناطق نیازمند و محروم نیز اجرا شود مفید واقع خواهد گردید.

*آرش دلیر حکم آبادی/ ۳۰ ساله / کارشناس کامپیوتر: از اجرایاین طرح استقبال می کنم، اما باید فرهنگ سازی شود تا پس از مطالعه، کتاب در سر جایش قرار گیرد. واقعیت این است که سرانه مطالعه در کشورمان بسیار پایین است و اجرای اینگونه طرح ها باید در هر خیابان صورت گیرد، حتی باید کتاب های کتابخانه های سیار با یک مهر خاص مشخص گردند تا تهدیدات به فروش رسانی آن ها مخدود شود، اختصاص طبقه اول این کمدها جهت استقرار مجلات مختلف نیز می تواند مفید واقع شود در حالی که این روزها مجله ها نیز بهای گزافی دارند…

6
پس از شنیدن نظرات و پیشنهادات تعدادی از شهروندان، سراغ یک کارشناس فرهنگی رفتیم تا به ضرورت این امر پی ببریم.

داوود ولی پور در این خصوص گفت: طرح های ترویج کتاب خوانی از جمله در اتوبوس ها، تاکسی ها و کتابخانه های سیار نیاز شهر تبریز است که باید از مدت ها قبل عملیاتی می شد لذا اخیرا که اجرای تعدادی از آنها در مرحله آغازین قرار گرفته است جهت اثربخشی خود، ضرورت دارد تداوم یابد.

وی با اشاره به آمار پایین مطالعه کتاب در آذربایجان شرقی افزود: برای افزایش این آمار در استان، نیازمند تلاش فزاینده ای از سوی متولیان و مسوولان فرهنگی و شهری هستیم زیرا در دسترس قرار دادن و اهدای کتاب های مختلف می تواند یکی از بهترین روش ها باشد به شرط اینکه شهروندان به فکر مطالعه سایرین هم باشند!

7
این کارشناس فرهنگی در پایان اظهارات خود اضافه کرد: طرح هایی مانند کتابخانه های کوچک مردمی در محله های برخی از شهرهای اروپایی به صورت عمومی اجرا شده و نتیجه قابل قبولی کسب نموده است که اجرای آن در شهر تبریز هم می تواند ثمربخش باشد لذا با اجرای طرح های متنوع فرهنگی در راستای فرهنگ کتابخوانی، کهن شهر تبریز می تواند هم در عرصه ملی و هم در عرصه جهانی به عنوان پایتخت کتاب معرفی گردد.
***
سرانه پایین مطالعه کتاب در کشورمان را می توان یک فاجعه فرهنگی نامید که رفته رفته بر تن و روح جامعه رخنه می کند، لذا باید با فرهنگ سازی و آگاه سازی جدی و عملی، گامی در راستای پیشرفت این حوزه برداشت البته اگر تبلیغات پفک و چیپس و امثال آن ها مجال دهند!!

گــزارش از: شــهرام صــادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :