از برجام یک عبور کردیم و امروز باید برجام دو را آغاز کنیم. برجام ۱ « برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۱+۵» بود و برجام ۲ برنامه جامع اقدام مشترک ملی است.

به گزارش تبریزمن، رییس جمهوری که عصر چهارشنبه در مراسم روز ملی فناوری فضایی و رونمایی از سه دستاورد فضایی سخن می گفت، افزود: موافق و مخالف و منتقد دولت در اهداف اصلی اختلاف ندارند. در توسعه ملی، حل معضل آب، محیط زیست، تسلط به فضا، بیو، نانو ، آی تی و آی سی تی هیچکدام اختلاف نظر نداریم. در عزم ملی برای حل مشکلات کشور نظرات نزدیک است.

روحانی گفت از هرکس بپرسید معضل اصلی کشور چیست، پاسخ می دهد « بیکاری». ما در پی ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی هستیم . در این هم اختلافی نداریم. باید با دنیا به نفع کشور تعامل کنیم. البته ممکن است در ویژگی ها و چگونگی اختلاف نظر هایی باشد.

وی به حجم انتقادها و تخریب علیه دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: هیچ دولتی به اندازه این دولت تحمل نکرد. انتقاد که تحمل نمی خواهد، حتی خوب هم هست ولی حجم تخریب این دولت با دولت های قبلی قابل مقایسه نبوده است. هیچ دولتی به اندازه این دولت اذیت نشد.

رییس جمهوری تاکید کرد: البته مردم قدرشناس هم انصافا از این دولت حمایت کرده اند. اکنون هم، همه باید به صحنه بیایید و یکی از آن صحنه ها دستیابی به فناوری های نو است.

رییس جمهوری گفت: دشمن در سالهای گذشته حصار تحریم ظالمانه را برای این ملت ایجاد کرده بود؛ حتی یک کشتی نمی توانست در بنادر ما پهلو بگیرد. گاهی برای پهلو گرفتن یک کشتی باید پرچم کشور دیگری را اجاره می کردیم چون با پرچم ما اجازه نمی دادند .

وی ادامه داد: حتی برای صادرات و واردات اگر می خواستیم پولی را جا به جا کنیم اولا این امکان وجود نداشت ، اما زمانی هم که امکان داشت باید ۱۰ تا ۲۵ درصد اضافه از جیب مردم پرداخت می شد. نفتی که متعلق به ما و بازاری که حق ما بود اجازه صادرات آن را نمی دادند .

رییس جمهوری یاد آور شد : آنها از همه جا با همه امکانات و از جمله از طریق ماهواره های تجسسی شان همه چیز را تحت کنترل در آورده بودند. همه فشارها برای این بود که مردم ما در برابر قدرت های جهان تسلیم شوند و تمام این مقاومت های ملت ایران برای این بود که بگوییم می ایستیم، راه مان را ادامه می دهیم. فشارها را به جان می خریم اما در برابر حرف زور سر تواضع و تسلیم فرود نمی آوریم؛ این شعار و عمل مردم ما بود.
رییس دولت یازدهم ادامه داد : اما در عین حال برای اینکه در یک هدف بلند به موفقیت و پیروزی برسیم باید کوتاه ترین، بهترین و کم هزینه ترین راه را انتخاب کنیم. آنچه در طول سی ماه گذشته تحقق یافت اعتقاد به این سخن بود که می شود با دنیا حرف زد ، با منطق، افکار عمومی دنیا را تحت تاثیر قرار داد و در یک معامله با دنیا کاری کرد که پیروز شویم و طرف مقابل ما هم احساس شکست نکند. ما به اهداف اصلی مان برسیم و طرف مقابل هم به آن اهداف خیالی و ادعایی خود برسد.

روحانی گفت: البته حق مردم است بخاطر ظلمی که به آنها شده، نسبت به قدرت های بزرگ اعتماد نداشته و نگران باشند. این حق طبیعی است ، اما راهی که مردم ما از خرداد ۹۲ انتخاب کردند و مسیری که مردم رای دادند ، اکثریت مردم ما به این نتیجه رسیدند که راه تعامل سازنده ، ما را به یک برنامه اقدام مشترک یعنی همان برجام می رساند و این هدفی بود که ملت بزرگ ایران به آن دست یافتند.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: برای دست یافتن به این هدف، به وحدت، همدلی و همزبانی نیاز بود؛ به همین دلیل سال همدلی و همزبانی نام گرفت تا در برابر قدرت های بزرگ به نتیجه برسیم.

**حتی سرسخت ترین دشمنان ما تردید ندارند که در این معامله ملت ما پیروز شده است
روحانی افزود: به نظر من هیچکس حتی سرسخت ترین دشمنان ما تردید ندارند که در این معامله ملت ما سود برده و پیروز شده است حتی آن چند کشور نامشروع و مشروع که داد و فریاد می کنند و می گویند چرا این توافق حاصل شده، آنها هم می گویند برد و قدرت ایران بوده است.
وی ادامه داد : حتی آنهایی که در امریکا با بداخلاقی و بدخواهی سخنان ناصحیح می گویند، آنها هم معتقدند ایران پیروز صحنه بوده است؛ دوستان و کشورهای منطقه که جای خود دارد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اکنون زمان آن است که برجام (۲) شروع شود گفت: ما امروز به یک برنامه جامع اقدام مشترک ملی نیاز داریم. ما از برجام یک عبور کردیم و امروز هم باید برجام دو را آغاز کنیم .
روحانی ادامه داد: همه ، موافق و مخالف دولت و منتقد باید دست به دست هم دهیم . ما برای اهداف ملی و توسعه کشور اختلاف نداریم ، ما برای حل معضل آب ، محیط زیست ، تسلط به فضا ، موفقیت در بیو ، نانو ، آی تی و آی سی تی اختلاف نداریم. خوشبختانه در مشکلات اصلی کشور نظرات به هم نزدیک است.
رییس دولت تدبیر و امید با تاکید براینکه ما به دنبال اشتغال و رونق اقتصادی هستیم اظهار داشت: در این موضوع که اختلافی نداریم. ما باید به نفع کشور تعامل کنیم. در این زمینه هم اختلافی نداریم. اما تفاوت نظر در ویژگی و چگونگی اشکالی ندارد.
روحانی ادامه داد: البته مردم قدرشناس هم انصافا از این دولت حمایت کرده اند.
رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه به نظر من این دولت باتحمل ترین دولت است گفت: هیچ دولتی به اندازه این دولت تحمل نکرده است. ممکن است دولت های گذشته هم اذیت شده باشند ، اما نه به اندازه این دولت . البته انتقاد خوب است و نیاز به تحمل ندارد ، این دولت حتی تخریب را تحمل کرده است .
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ما نه در مشکلات مان و نه در اهداف بلندمان اختلاف نداریم تصریح کرد: همه باید در کنار هم قرار بگیریم و به صحنه بیاییم و یکی از آن صحنه ها فناوری های نو است که هرکسی به سهم خود می تواند موثر باشد.

** باید دستگاه های دولتی را کوچک و چابک کنیم
رییس جمهوری تاکید کرد: آنچه را می توانیم و امکان دارد باید به مردم واگذار کنیم؛ دستگاه های دولتی را باید کوچک و چابک کنیم.
اکنون در برخی کشورها بخش های فناوری فضایی را به شرکت های خصوصی واگذار کرده اند تا حتی بتوانند سفینه هایی بسازند که مردم بتوانند به برخی سیارات مسافرت کنند.
روحانی ادامه داد: من حتی به بخش های نظامی و وزیر دفاع توصیه کرده ام اموری را که می توانید به مردم و بخش خصوصی واگذار کنید.
گاهی برنامه ای محرمانه است؛ آن بحث دیگری است و گاهی دستگاهی متولی است و باید نظارت کند؛ آن نیز جدای از این بحث است.
رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه باید در فناوری های نو و تحقیقات مان اولویت بندی کنیم یادآور شد: منابع ما محدود است. نمی توانیم با منابع محدود همه کارها را انجام دهیم. باید تقسیم بندی کنیم و اولویت ها را انجام دهیم تا به نتیجه برسیم.
روحانی اضافه کرد: باید برنامه های فناوری خودمان را برای مردم توضیح دهیم و در معرض افکار عمومی قرار دهیم . مردم ما را کمک و حمایت می کنند.

**می توانیم مردم را از طریق شبکه های اجتماعی مطلع کنیم و به اهداف مد نظر دست یابیم
وی با بیان اینکه باید در سیاست گذاری هم مردم ما حضور داشته باشند و کمک کنند توضیح داد: باید اطلاعات شفاف را در اختیار مردم قرار دهیم و بگوییم چه چیزهایی نیاز داریم. می توانیم مردم را از طریق شبکه های اجتماعی مطلع کنیم و به اهداف مد نظر دست یابیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه فناوری فضایی برای همه ما مهم است گفت: این فناوری تنها بخش مخابرات و صدا و تصویر نیست ، ما در بسیاری موارد همچون نظامی ، غیرنظامی ، امنیتی ، زیست محیطی و آموزشی به این فناوری نیاز داریم.
روحانی ادامه داد: امروز لازم نیست همه از خانه خارج شوند و به مطلب دکتر بروند . به راحتی می توان از خانه با پزشک مرتبط بود و حتی نسخه را به صورت الکترونیکی دریافت کرد و حتی بدون حضور در داروخانه با استفاده از ارتباطات، دارو به در منزل آورده شود. همه اینها امکان پذیر است چرا که دنیای امروز دنیای ارتباطات است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :