وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست مشترک کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، که در آن نحوه توسعه کریدور شمال ـ جنوب و خط آهن احداثی بین ایران و جمهوری آذربایجان بررسی و تصمیم گیری می شود، از امضای تفاهمنامه احداث راه آهن جمهوری آذربایجان ـ ایران خبر داد و گفت: این راه آهن ظرفیت جابه جایی ۵ میلیون تن کالا را دارد.

به گزارش تبریزمن، محمود واعظی با اشاره به اینکه از محل احداث راه آهن تا خط صفر مرزی دو کیلومتر است، افزود: یک کیلومتر این پروژه آزادسازی و آماده سازی شده و با امضای توافقنامه امروز در نشست مشترک ایران و جمهوری آذربایجان، یک کیلومتر باقی مانده نیز آماده سازی می شود.

وی در خصوص مذاکرات روز گذشته کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در این کشور، تصریح کرد: در این جلسه درباره اتصال راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان و در نظر گرفتن تسهیلات برای گمرک و حمل و نقل جاده ای کشور تصمیم گیری شد.

واعظی ادامه داد: برای اجرای ماموریت های مذکور چهار کمیته تشکیل و به صورت فشرده روی موضوعات مورد نظر کار شد و به توافق های بسیار خوب رسیدند.

وزیر ارتباطات گفت: در این توافق ها قرار شد طرف جمهوری آذربایجان هشت کیلومتر راه آهن باقی مانده تا نقطه صفر مرزی را احداث کند و طرف ایرانی دو کیلومتر راه آهن تا ترمینال را بسازد.

وی درباره توافق بعدی دو کشور مذکور، افزود: توافق شد پل راه آهن جمهوری آذربایجان ـ ایران با سرمایه گذاری۵۰ درصد طرف ایرانی و ۵۰ درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط جمهوری آذربایجان ساخته شود.

واعظی اضافه کرد: همچنین توافق شد، ترمینال راه آهن توسط طرف ایرانی آماده شود تا شرکت های ایرانی و جمهوری آذربایجان بتوانند مکان های مورد نیاز خود را در این ترمینال احداث کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات کمیته دوم تصریح کرد: با توجه به قدمت ۷۰ ساله پل موجود دو کشور، در این کمیته هم توافق شد پل مناسبی برای حمل و نقل جاده ای در نقطه ای که مذاکره شده با سرمایه گذاری ۵۰ درصد طرف ایرانی و ۵۰درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط کشور جمهوری آذربایجان احداث شود.

وی با اشاره به توافق های انجام شده در کمیته سوم، گفت: در این کمیته درباره ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرک های «بیله سوار» اردبیل و آستارا در زمان بندی مشخص توافق شد.

واعظی از مذاکرات کمیته چهارم به سد«خدا آفرین» اشاره و خاطرنشان کرد: قرار شد فرمولی پیدا کنیم که سند این سد برای استفاده از آب مشترک دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران امضا شود.

وزیر ارتباطات با بیان آنکه همکاری بین ایران و آذربایجان از دو سال گذشته بسیار گسترده شده است، اظهار داشت: این همکاری ها در تمام ابعاد اعم از اقتصادی ، صنعتی، تجاری، فرهنگی، علمی، سیاسی و امنیتی است.

وی افزود: مسئولان دو کشور در بخش های مختلف به دنبال این هستند تا راه های گسترش روابط را بررسی و برای توسعه آن راه حل پیدا کنند.

به گفته وزیر ارتباطات، طبق توافق با اعضای جمهوری آذربایجان، جلسه کمیسیون اقتصادی مشترک در ماه دسامبر در تهران برگزار خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :