وزیر امورخارجه از امضای دو سند همکاری در نشست وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه در رامسر خبر داد و گفت: برای اطمینان از اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده، کمیته راهبری با حضور معاونین سیاسی وزرای خارجی سه کشور تشکیل می شود.

به گزارش تبریزمن،محمدجواد ظریف عصر امروز -سه شنبه- در پایان چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه با اشاره به برگزاری این اجلاس اظهار داشت: همکاران ما در روزهای گذشته بر روی دو سند کار کرده بودند که در این اجلاس این اسناد به تصویب رسید.

وزیر امور خارجه گفت: در بیانیه اجلاس بر اصول مشترکی که همه به آن پایبند هستیم تاکید شده و همچنین در آن ، همکاری هایی که قرار است سه کشور با هم داشته باشند مورد تاکید قرار گرفته است.

ظریف ادامه داد: سندی دیگر که در دو روز گذشته بر روی آن بحث شده و مورد توافق قرار گرفته بود سند برنامه مشترک کاری دو سال آینده بود و در آن، توافق کردیم که چه اقداماتی و در چه حوزه هایی انجام دهیم.

وی حوزه های همکاری سه کشور را ترانزیت، انرژی، توریسم و مسائل فرهنگی عنوان کرد و اظهارداشت: یکی دیگر از توافقات سه کشور همکاری برای تامین صلح و امنیت در منطقه بود که در این زمینه هم بحث های خوبی مطرح شد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد: در این نشست ، همه طرف ها بر مواضع مشترک و رعایت حقوق بین الملل ، اجرای صحیح توافقات بین المللی مثل برجام و تعهداتی که کشورها در برجام داده اند، مورد تاکید قرار گرفت.

به گفته ظریف همچنین در این نشست بر تضمین اتحاد کشورهای اسلامی به ویژه در اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول، همچنین آتش بس و حل و فصل مسالمت آمیز منطبق بر حقوق بین الملل اختلافات از جمله در قره باغ که امنیت منطقه را با نگرانی مواجه ساخته تاکید شد و این موضوعات مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

وزیر امورخارجه با بیان این که تصمیمات خوبی برای همکاری سه جانبه گرفته شد اظهارداشت: برای اطمینان از تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس، مقرر شد کمیته راهبری تشکیل شود.

به گفته ظریف برخی از تصمیماتی که در نشست های قبلی اتخاذ شده بود اجرایی نمی شد و برای اطمینان از اجرایی شدن تصمیمات این نشست ها، کمیته راهبری دائمی متشکل از معاونین سیاسی وزرای خارجی سه کشور تشکیل گردید.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص محل اجلاس آتی وزرای خارجه سه کشور گفت: اجلاس بعدی در جمهوری آذربایجان خواهد بود.

وزیر امورخارجه قرار است برای شرکت در نشست مشترک با وزرای خارجه آذربایجان و روسیه ، از رامسر راهی باکو شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :