اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: حضور کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در جلسه بنیاد مصلی حضرت امام خمینی(ره) تبریز، صرفا به منظور بررسی مرمت بنای تاریخی ثبتی فتح اله یف بوده است و در ادامه جلسه درخواست بنیاد مصلی برای احداث پارکینگ زیرزمینی مطرح شده است.

به گزارش تبریزمن،  در اطلاعیه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آمده است: لذا امضای صورتجلسه یاد شده توسط کارشناسان (میراث فرهنگی) به منزله صدور مجوز آغاز احداث پارکنیگ و انجام عملیات خاکبرداری در محوطه حیاط عمارت فتح اله یف و حریم ارک علیشاه تبریز نیست.

در اطلاعیه اضافه شده است: لازم به یادآوری است که ضوابط مصوب عرصه و حریم بنای تاریخی ارک علیشاه مصوب سال ۱۳۵۷ که در زمان مقتضی نیز به شهرداری به انضمام نقشه اوزالید آن ابلاغ قانونی صورت گرفته، هرگونه ساخت و ساز و درخواست های قانونی در محدوده حریم مصوب باید در اداره کل حفاظت آثار باستانی وقت و در حال حاضر شورای فنی میراث فرهنگی مستنبط از بندهای ۱۰و ۱۱ و ۱۲ از ماده قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ با ارائه طرح و نقشه های اجرایی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.

اطلاعیه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی حاکی است: این در حالی است که در ساختار اقدامات اداری بنیاد مصلی درخواستی مبنی بر اخذ مجوزی که متضمن تایید نقشه های اجرایی باشد به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ارائه نشده است و لذا صورتجلسه ارائه شده به هیچ عنوان دلیلی بر صدور مجوز تلقی نمی گردد و عملیات فیزیکی احداث پارکنیگ بدون اخذ مجوز قانونی و رعایت ضوابط اجرایی با خاکبرداری از محل آغاز شده است.

در اطلاعیه گفته شده است: خاطر نشان می شود با توجه به اهمیت تاریخی و باستان شناختی محدوده ارک تبریز، پس از اطلاع از عملیات فیزیکی در حریم ارک و در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و رعایت قوانین ناظر با انعکاس مراتب به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و متعاقب آن بازدید هئیت های عالی کارشناسی در حضور نمایندگان بنیاد مصلی حضرت امام خمینی (ره) و مقامات ارشد استانی و نیز انجام نقشه برداری های عمومی و ژئوفیزیکی، ادامه عملیات اجرایی، تا زمان اظهار نظر قطعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور متوقف شده است.

در اطلاعیه آمده است: با نظر داشتن این مطلب که حفاظت و صیانت از مواریث ارزشمند تاریخی و فرهنگی همراهی و حضور نهادها، دستگاه ها، اصحاب رسانه و آحاد مردم را می طلبد، یادآور می شود هر اقدامی به منظور نتیجه بخش بودن، باید در بستری عاری از تنش و قضاوت های شتاب زده صورت پذیرد، از این رو پرداخت غیرمنصفانه و یکجانبه به مسئله ای که با تدبیر جمعی و همراهی و همدلی خادمان مردم در حال پیگیری است، می تواند پیامدهایی همچون سلب اعتماد افکار عمومی را در پی داشته باشد.

در اطلاعیه تاکید شده است: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از زحمات اصحاب متعهد رسانه و فعالان شبکه های اجتماعی و در راستای احترام و پاسخ به حساسیت های اجتماعی در نزد افکار عمومی و اعتقاد به اصل مهم ‘دانستن حق مردم است’، از عموم متخصصان و علاقمندان میراث فرهنگی به سعه صدر دعوت می شود تا زمان ارائه نظریات کارشناسان و خبرگان کشور که فصل الخطاب فعالیت های عمرانی و پژوهشی حوزه میراث فرهنگی است، منتظر باشند.

احداث پارکینگ مصلای بزرگ امام (ره) تبریز در محدوده ارک علیشاه تبریز در روزهای اخیر اعتراضاتی را در شبکه های اجتماعی موجب شد.

احداث بنای ارک علیشاه در سال ۷۱۶ هجری قمری به دستور تاج الدین علیشاه جیلانی آغاز و در سال ۷۲۴ به اتمام رسید. این بنا یکی از شاهکارهای هنر معماری اسلامی می باشد که عظمت آن در هنر معماری و بنا های اسلامی کم نظیر است.

ارک علیشاه نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌ است.

این ارک یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است. این ارک در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌ است.

ارک تبریز توسط خواجه تاج‌ الدین علی‌شاه بنا شده‌ است. این بنا بر اثر زمین‌لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب شده‌ است.

امروزه تنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد بر جای مانده‌ است که خود موید شکوه و آبادانی آن در گذشته‌ است. دیوارهای موجود در حقیقت تشکیل‌ دهنده ایوان تاق‌ پوش و حمال تاقی استوانه‌ای عظیمی بوده‌ است که فضای به‌ وجود آمده به‌ عنوان شبستان و عنصر اصلی مسجد علیشاه به‌ شمار می‌ رفته‌ است.

ارک تبریز و محوطه باستانی آن در ۱۵ دی ۱۳۱۰ خورشیدی به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به‌ ثبت رسیده‌ است و نقشه حریم استحفاظی قانونی و ضوابط حفاظتی آن در نشست ۲۹ خرداد ۱۳۵۷ شورای حفاظت آثار تاریخی اداره کل حفاظت آثار تاریخی مشخص و مورد تأیید اعضا قرار گرفته‌ است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :