به گزارش تبریزمن، تمرینات نمایش قاچاق نبی به نویسندگی و کارگردانی امیر حجازی – کارگردان پرآوازه تبریزی – در شهر تبریز و کشورهای همسایه کلید خورد تا پس از مراحل اتمام، در کهن شهر تبریز به زبان ترکی آذربایجانی به نمایش عمومی درآید.وی در گفتگو با خبرنگار تبریزمن، به زندگی و مبارزات این شخصیت شاخص در ظلم ستیزی اشاره کرد و گفت:قاچاق نبی، یک شخصیت مبارز و ظلم ستیز بود که در دوران حکومت تزارها، مبارزات دهقانی را علیه خان ها و اربابان ستمگر دو سوی رود ارس رهبری می کرد.

photo_2015-12-07_14-03-35
حجازی ادامه داد:هنگامی که نبی ۱۶ ساله بود ارباب، پدرش را زیر کتک می گرفت، نبی به ارباب حمله کرد ولی او توسط مزدوران ارباب دستگیر شد و حکومت تزاری، وی را به اردوی کار اجباری محکوم کرد، نبی از آنجا فرار کرده و به همراه همسر دلیرش هجر یا همان هاجر علیه ستم فیودال ها، بیگ ها و تزار روسیه به مبارزه پرداخت.

کارگردان جوان تبریزی افزود:همچنین نبی به سوی جنوب ارس آمده و از مردم مظلوم در برابر خان های ظالم دوره قاجار حمایت می کرد. وی سرانجام در ۱۸ مارس ۱۸۹۶ میلادی مصادف با ۲۵ اسفند ۱۲۷۵ شمسی به دست خاینی از طرف تزار روس ترور شد اما آوازه و دلاوری های این قهرمان توسط آشیق ها و خود مردم طی داستان ها و حماسه هایی که ساختند زنده ماند.

از نکات جالب توجه این نمایش می توان به حضور بیش از ۵۰ نفر بازیگر از جمله محمدرضا چرخی، فریبا سهرابی، یونس شعبانی، هادی دهقانی، رحمان شریفی، میثم ولی خانی، نسرین مولایی و سعید ذوالفقاری در نقش قاچاق نبی اشاره کرد.

photo_2015-12-07_14-03-44
در خاتمه اضافه می کنم محمد حاجی زاده، یونس فلاحتی، محمدرضا فلاحیان، منصور پورمحمدی و علی مرتضوی به ترتیب به عنوان دستیار کارگردان، راوی داستان، طراح لباس، مدیر صحنه و مشاور در کنار امیر حجازی فعالیت خواهند کرد.

ضمن اینکه حضور ناصر عطاپور خواننده موغام نمایش قاچاق نبی نیز فضایی دیگر بر این اثر خواهد گذاشت که باید به تماشای آن نشست.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :