زنگ انتخابات برای خلق حماسه ای دیگر در عرصه ملی، منطقه ای و محلی در ۶۲ شهر و یک هزار و ۹۶۰ روستای آذربایجان شرقی به صدا درآمد.

به گزارش تبریزمن، ۲ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۳۳۲ نفر از مردم آذربایجان شرقی واجد شرایط رای دادن در انتخابات امروز (جمعه) ۲۹ اردیبهشت هستند که از این تعداد ۶۶ هزار و ۱۰۲ نفر به عنوان رای اولی برای اولین بار می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

در برگزاری انتخابات سه گانه در آذربایجان شرقی، متشکل از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری،پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای مجلس دهم، ۶۰ هزار نفر در استان مشارکت دارند.

برای انتخابات ریاست جمهوری سه هزار و ۲۴۱ شعبه و برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا سه هزار و ۶۳۷ شعبه در سطح آذربایجان شرقی پیش‌بینی شده است.

در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان ۱۲هزار و ۸۳۲ نامزد با هم رقابت می کنند.

در انتخابات شوراهای اسلامی از بین ۱۳هزار و ۷۵۰ نفر ثبت‌ نام ‌شده، ۲۹۳ نفر ردصلاحیت شدند، ۶۲۵ نفر انصراف دادند و ۲۸۵ نفر نیز در روستاهایی که تعداد داوطلبان در آن به حد نصاب نرسیده بود، از گردونه رقابت‌ها خارج شدند.

آذربایجان شرقی در این دوره از انتخابات علاوه بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شاهد برگزاری انتخابات میان دوره ای در دو حوزه مراغه – عجبشیر و اهر – هریس است.

در انتخابات میان دوره ای مجلس در استان ۵۲۲ صندوق اخذ رای پیش‌ بینی شده که ۱۴۵ صندوق در شهرستان اهر، ۱۰۰ صندوق در شهرستان هریس، ۲۰۱ صندوق در شهرستان مراغه و ۷۶ صندوق در شهرستان عجب‌شیر مستقر شده است.

در حوزه انتخابیه مراغه – عجبشیر ۲۵ نفر و در حوزه انتخابیه اهر- هریس ۲۰ نفر برای انتخابات میان دوره ای مجلس دهم رقابت می کنند که در نهایت از هر حوزه یک نفر به مجلس شورای اسلامی راه می یابد.

در آذربایجان شرقی برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی، سه‌ میلیون و ۱۴۵هزار برگ رای و برای انتخابات میان‌ دوره‌ای مجلس ۴۲۱ هزار برگ رای تهیه و توزیع شده است.

در این دوره از انتخابات در شهرستان های اهر، مرند، میانه، بناب، مراغه و سهند، انتخابات علاوه بر دستی به صورت الکترونیکی نیز برگزار می‌شود.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای مجلس دهم امروز (جمعه) ۲۹ اردیبهشت همزمان با سراسر کشور در آذربایجان شرقی برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :