ساختار و محتوای عملکرد شهرداری‌ در کشور ما به گونه‌ای است که تلاش‌های این نهاد، جز در محدوده وظایف شهری، نقش و تاثیری ندارد. این امر در کلان‌شهرهای کشور که عموماً مرکزیت استان را بر عهده دارند، بیشتر بارز است؛ به طوری که می‌توان گفت قامت شهرداری‌ها، همواره تحت‌الشعاع نقش سیاسی استانداری‌ها بوده است. این رویه، در حالی نهادینه شده که نقش عمرانی، خدماتی و اجتماعی شهرداری‌‌ها،  در توسعه استان‌ها، به هیچ عنوان، قابل انکار نیست.

به گزارش تبریزمن، شهرداری تبریز نیز با تبعیت از همین ساختار، تا سال‌های سال جز وظایف متعارف، کمتر نقشی در اعتلای شان ملی و بین‌المللی شهر داشت. با این حال، تعریفی که این شهر در سال‌های اخیر، از مفهوم «توسعه» دریافته، تا حدود بسیار زیادی توانسته انزوای گذشته را جبران کند. این راهبرد، ممکن نبود، مگر با رویکرد تعامل و همبستگی در اجرای آیتم‌های توسعه شهر.

شهرداری‌ی که تا سال‌‌های سال، بنای خود را در تقابل با دستگاه‌های مختلف اجرایی می‌دید، با نگرش تعامل‌گرای شهردار، در کنار مدیریت استان قرار گرفته است، پروژه‌های مهم عمرانی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت، مشارکت‌های مردمی را رونق بخشید و جایگاه ملی شهر را تقویت کرد. دیری نگذشت که برای اولین بار، شهردار تبریز به عنوان نماینده شورای شهرداران کشور انتخاب شد.

با فعال‌شدن دیپلماسی شهری، حضور مقامات ملی و محلی شهرهای مهم اروپایی و آسیایی، در شهر تبریز، بانشاط‌تر از هر دوره دیگری، ادامه یافت و به نقطه‌ای رسید که دکتر نجفی -که تا پیش از انتخاب به عنوان شهردار تبریز نیز به عنوان فردی جهان‌دیده مطرح بود- به مدیریت اطلس شهرهای اسلامی در مقر عمومی سازمان ملل متحد برگزیده شد.  این روند با اجرای پروژه‌های مهم عمرانی، خدماتی و زیست‌محیطی و طی همکاری با مراکز دانشگاهی و فرهنگی، زمینه توفیقات بین‌المللی تبریز را فراهم ساخت تا انتخاب تبریز به عنوان پایتخت نگارگری اسلامی و پایتخت فرش دستباف جهان و از همه مهم‌تر پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی را رقم بزند.

در روزهای گذشته و با تداوم مسیر شکوفایی بین‌‌المللی شهر تبریز، این شهر به توفیقی دیگر نایل آمده و طی آن، با برگزاری کنگره سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه (UCLG MEWA)، دکتر نجفی به عنوان عضو هیئت رییسه این سازمان انتخاب شد.

این توفیق، از چند جهت بسیار حایز اهمیت است:

نخست آن‌که از UCLG-MEWA (United Cities and Local Governments Middle East and West Asia Section) به عنوان، گسترده‌ترین تشکّل در حوزه حکمرانی و مدیریت شهری در خاورمیانه یاد می‌شود. این توفیق در عرصه بین‌المللی، در حالی رقم خورده است که ساختار و جایگاه شهرداری‌ها در داخل کشور، هنوز آن‌طور که باید جدی نگرفته نمی‌شود. از این رو موفقیت دکتر نجفی در انتخابات قاضی‌ان‌تب ترکیه، می‌تواند قانون‌گذاران را به بازنگری در قوانین مربوط به شهرداری‌ها مجاب کند. تحقق مدیریت واحد شهری، چشم‌انداز ایده‌الی است که می‌تواند از رهگذر سریال موفقیت‌های بین‌المللی شهرداری تبریز، عاید کشور شود.

دوم این‌که اینک شهردار تبریز در UCLG-MEWA صاحب کرسی مهم و تاثیرگذاری است. کرسی‌ی که نه تنها منافع توسعه‌محور شهر تبریز، بلکه معرفی جایگاه محتوایی کلان‌شهرهای کشور را در عرصه جهانی به دنبال خواهد داشت. در نظر گرفتن شرایط و تحولات بین‌‌المللی کشورمان، تاثیرات این توفیق، می‌تواند در خدمت اهداف گردشگری «تبریز ۲۰۱۸» باشد.

اما نکته مهم‌تر، تاثیرات اقتصادی این دستاورد است. یک سرمایه‌گذار مجرب خارجی، برای حضور در یک کشور خارجی، هیچ‌گاه تحت‌تاثیر «شنیده‌ها» قرار نمی‌گیرند. برای چنین فعالان اقتصادی، موفقیت‌های رسمی بین‌المللی شهردار یک کشور در حال توسعه، از اعتبار سیاسی و اجتماعی آن شهر و کشور حکایت دارد. چنین سرمایه‌گذاری قطعا با قوت قلب و امنیت بیشتری می‌تواند به فعالیت اقتصادی در آن شهر بپردازد. از این رو با در نظر داشتن روند توسعه و آبادانی شهر تبریز و نیازهای این شهر به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، قطعاً می‌توان گفت، موفقیت‌های شهردار تبریز در جایگاه‌های متعدد بین‌المللی، در آتیه اقتصادی شهر نیز تاثیرگذار است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :