وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به کاهش تیراژ کتاب به وجود افزایش عناوین کتب انتشار یافته در سال‌های گذشته گفت: باید فضایی ایجاد شود کتاب به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

به گزارش تبریزمن، علی جنتی ظهر امروز در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز اظهار داشت: برای سومین باری است که به تبریز سفر می‌کنم؛ آذربایجان دیار اهالی فرهنگ، ادب، هنر،علم و فقه و سرزمین شهیدان و ایثارگران است و برای همه ملت ما افتخار است که در این خطه شاهد درخشش ستارگان درخشانی در آسمان علم و ادب و هنر هستیم.

خبرگزاری فارس: انتشار 8 هزار عنوان در سال‌جاری بیشتر از سال گذشته/چاپ 73 هزار عنوان کتاب در کشور /کتاب به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد

وی افزود: فرهنگ هر کشوری جزوی از هویت ملت آن کشور محسوب می‌شود و یکی از پایه‌های اساسی فرهنگ و تمدن کتاب است و ما مفتخریم معجزه بزرگ پیامبر مکرم اسلام، قرآن مجید و از نوع کتاب است و برخلاف سایر پیامبران اولوالعزم خداوند به قلب پیامبر قرآن را نازل فرمود که درس زندگی برای همه مردم در همه دوران‌های تاریخ است.

جنتی اذعان داشت: تاریخ ملت ما مشهون از فرهنگ غنی است که همه به آن اذعان داشتند و امروز همه دنیا به ایران به عنوان مهد تمدن و علم و دانش می‌نگرند و شخصیت‌های بزرگی مثل بوعلی سینا و رازی و شاعرانی مثل مولانا، سعدی و حافظ همه از این سرزمین برخاسته‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: کتاب و کتابخوانی نقش موثری در ارتقاء فرهنگ هر ملتی دارد و خوشحالیم در طول سه دهه بعد از انقلاب مردم با کتاب آشنایی بیشتری یافتند و با گسترش مدارس و مراکز علمی و پژوهشی عناوین کتب منتشر شده هم گسترش یافت.

این مسئول اضافه کرد: از افتخارات بزرگ ما کتابخانه‌های بزرگی مثل کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابخانه آیت الله مرعشی است که همه و همه برای ارتقاء فرهنگ و تمدن کشور تلاش می‌کنند.

وی گفت: از آسیای مرکزی گرفته تا هند و عراق و خاورمیانه، همه به نوعی تحت تاثیر فرهنگ ایرانی بودند و مجموع کتاب های خطی فارسی که در پاکستان و هند استقرار یافته شگفت آور است و حتی در شهری مثل حیدرآباد هند کتابخانه بزرگی مزین به هزاران جلد کتاب به زبان فارسی است و دولتمردان هند افتخار داشتند که ۶۰۰ سال به زبان فارسی سخن می‌گفتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: فهرست کتاب‌های خطی که در کتابخانه‌های پاکستان مجموعه عظیمی شده و محفوظ است و به عنوان سرمایه عظیم فرهنگی ما در آن کشورها به شمار می‌رود

این مسئول تاکید کرد: نمایشگاه کتاب تهران یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های خاورمیانه است که همه ساله پربارتر و غنی‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود و امسال روسای کتابخانه‌های بزرگ دنیا در تهران شرکت کردند و متقابلا ایران در بسیاری از نمایشگاه‌های بزرگ دنیا حضور فعال داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان داشت: جمهوری اسلامی ایران اخیرا به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه مسکو حضور یافت و بسیاری از آثار ما در آن نمایشگاه عرضه شد و مورد استقبال مطلوب بازدیدکنندگان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تبریز بعد از تهران بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب کشور به شمار می‌رود و مورد استقبال اهالی دانش قرار گرفته است، افزود: ما به نمایشگاه‌ها به عنوان باشگاه‌های فرهنگی می‌نگریم و محلی برای برگزاری میزگردها و بحث و تبادل نظر تا با طرح مسائل فرهنگی اهالی دانش و فرهنگ از فضای به وجود آمده استفاده کنند.

جنتی اعلام کرد: در سال گذشته ۷۳ هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شده که بسیاری مشمول چاپ اول بودند اما مهم‌تر از برگزاری نمایشگاه‌ها گسترش و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است که باید مورد توجه اهالی رسانه قرار گیرد.

انتشار ۸ هزار عنوان در سال‌جاری بیشتر از سال گذشته

این مسئول گفت: آنچه به عهده ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد این است که اولا در چارچوب قانون فضا را بازکینم تا اهالی فکر بتوانند کتاب‌های خود را تالیف و ترجمه کرده و انتشار دهند که چنین فضایی پدید آمده و امروز حجم کتاب‌های منتشر شده نسبت به سال قبل ۸ هزار عنوان بیشتر شده که نشان دهنده ترغیب افراد برای انتشار ایده‌ها است.

کاهش تیراژ کتاب‌ها

وی با بیان اینکه فضایی باید ایجاد شود کتاب به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد، متذکر شد: تیراژ کتاب‌ها به نسبه کاهش یافته که نشان دهنده نامناسب بودن قیمت کتاب‌ها است و در این برای تلاش می‌کنیم با ایجاد معافیت‌ها و دادن یارانه به مولفان و نویسندگان و خرید کتاب‌های ایشان فضایی فراهم کنیم هر چه بیشتر کتاب در اختیار مردم قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از اهل نظر کتاب‌ها را در فضای مجازی مطالعه می‌کنند؛ در عین حال این فضا نمی‌تواند جایگزین کتاب باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :