رئیس سازمان خصوصی‌سازی با انتقاد از به کار بردن ضرورت اهلیت در واگذاری ماشین‌سازی تبریز گفت: سخنان بیهوده عده‌ای تمام شدنی نیست و اگر سندهای معتبری از این سخنان به دست بیاورم شکایت خواهم کرد.

به گزارش تبریزمن، میرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی که برای شرکت در مراسم سالگرد مادرش در تبریز حضور یافته بود در حاشیه این مراسم  در پاسخ به انتقادهای گسترده از وی به خاطر دفاع از واگذاری ماشین‌سازی تبریز اظهار داشت: در ماه‌های اخیر انتقادهای گسترده‌ای از این امر از سوی نمایندگان مجلس، رسانه‌ها و گروه‌های مختلف صورت می‌گیرد و در آستانه انتخابات این کارخانه به موضوعی برای تبلیغات برخی کاندیداها نیز تبدیل شده است.

وی گفت: نکته مهم اینجاست که این افراد در برابر سئوال ساده من که چرا باید این کارخانه ۵۰ ساله و زیان‌ده را واگذار نکنیم جواب قانع‌کننده‌ای ندارند و این در حالی است که این کارخانه روز به روز زیان‌ده‌تر می‌شود.

پوری‌حسینی در پاسخ به انتقاد فریز کردن منابع کارخانه ماشین‌سازی تبریز تاکید کرد: ما معتقدیم منابع این کارخانه نباید برای پرداخت حقوق کارکنان و مصارف جاری هزینه شود بلکه باید برای خرید ماشین آلات جدید و توسعه کارخانه صرف شود.

سازمان خصوصی‌سازی نقشی در واگذاری بنیان‌دیزل نداشت

وی اظهار داشت: سازمان خصوصی‌سازی نقشی در واگذاری بنیان دیزل نداشت که امروز برخی آن را مشابه شرایط ماشین‌سازی تبریز می‌دانند و نباید برچیده شدن کارخانه بنیان دیزل را با سرنوشت آینده ماشین‌سازی تبریز یکسان دانست.

وی قیمت کارخانه ماشین‌سازی تبریز برای واگذاری را ۲۶۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: زمین‌های این کارخانه در منطقه ائل‌گلی تبریز نیز ۳۷۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده و باید توجه داشت که واگذاری ماشین‌سازی تبریز جدا از زمین‌های این کارخانه در ائل‌گلی خواهد بود و قیمت این کارخانه نیز بر اساس روش‌های چهارگانه کارشناسی تعیین شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سود واگذاری ماشین‌سازی تبریز به خود مردم باز می‌گردد و با واریز پول به خزانه بیت‌المال همه ‌مردم منتفع می‌شوند.

وی اظهار داشت: در حالی که زیان‌های شامل این کارخانه در حال افزایش است نگه داشتن آن جز زیان به بیت‌المال و مردم نتیجه‌ای ندارد و بهترین کار واگذاری آن به بخش خصوصی است.

پورحسینی با انتقاد از کسانی که بر ضد واگذاری ماشین‌سازی تبریز سخنان بدون کارشناسی شده می‌زنند، گفت: خریدار بسیار خوبی برای کارخانه پیدا شده بود که اهلیت و شرایط لازم را داشت اما با تهدیدهای عده‌ای منصرف شد ولی مزایده بعدی واگذاری ماشین‌سازی را هفته بعد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اگر کسی در این کشور شجاعت دارد باید از خصوصی‌سازی حمایت کند

وی انتقاد از خصوصی‌سازی را شجاعانه ندانست و اظهار داشت: اگر کسی در این کشور شجاعت دارد باید از خصوصی‌سازی حمایت کند ولی متاسفانه در ۱۰ سالی که از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور گذشته نتوانسته‌ایم به اهداف مشخص شده در خصوصی‌سازی دست پیدا کنیم.

انباشته شدن ۷۰ میلیارد تومان زیان‌دهی کارخانه ماشین‌سازی تبریز

پورحسینی به بدهی‌های سرسام آور ماشین‌سازی تبریز به سیستم‌های بانکی و دستگاه‌های مختلف اشاره کرد و یادآور شد: با توضیحاتی که مدیر عامل این کارخانه داده بدهی‌ها در حال افزایش بوده و وضعیت وخیم‌تر می‌شود و در حال حاضر نیز ۷۰ میلیارد تومان زیان‌دهی در این کارخانه انباشته شده است.

انتقاد از به کار بردن ضرورت اهلیت در واگذاری ماشین‌سازی تبریز

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با انتقاد از به کار بردن ضرورت اهلیت در واگذاری ماشین‌سازی تبریز گفت: اهلیت زمانی معنا دارد که کارخانه را رایگان واگذار کنیم و در حال حاضر که این کارخانه زیان‌ده است هر کس که بتواند پول لازم را تهیه کند کارخانه را واگذار می‌کنیم و البته در این مسیر به اندازه کافی تعهدات لازم از خریدار اخذ می‌شود.

براساس این گزارش، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از کارخانه ماشین‌سازی تبریز در دهم مرداد امسال گفته بود: در واگذاری واحدهای صنعتی ما در آذربایجان‌شرقی به بخش خصوصی به اصل اهلیت توجهی نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز از طریق سازمان خصوصی‌سازی را یک ضرورت قانونی خواند و اظهار داشت: این واگذاری باید بر  اساس قانون انجام گیرد ولی باید پیش از واگذاری ماشین‌آلات و خط تولید این کارخانه نوسازی شود.

وی شرط واگذاری ماشین سازی را نوسازی ماشین آلات و خط تولید این کارخانه خواند و افزود: وزارت اقتصاد و دارایی باید پیش از واگذاری به بخش خصوصی ضمن نوسازی خط تولید، اهلیت فرد خریدار را نیز اثبات کند.

کارشکنان در واگذاری ماشین‌سازی را مجبور به عقب‌نشینی کردیم

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: در روند بررسی واگذاری ماشین سازی تبریز مصائب زیادی را متحمل شدم و کارشکنی‌های زیادی رخ داد ولی با روش ابتکاری که به قول وزیر اقتصاد یک اختراع در واگذاری به بخش خصوصی بود کارشکنان را مجبور به عقب‌نشینی کردیم.

وی در ادامه سخنان خود به روند واگذاری دو باشگاه استقلال و پیروزی اشاره کرد و گفت: قبل از من کسی جرات نداشت تا این دو باشگاه را واگذار کند و این در حالی بود که همه ساله در بودجه به صورت مستقیم به این امر تاکید می‌شد.

می‌توانستم هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پیروزی را برکنار کنم/ دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تخلف کردند

پوری‌حسینی ادامه داد: بر اساس اختیارات قانونی می‌توانستم هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پیروزی را برکنار کنم اما از این کار پرهیز کرده و صرفا با تهدید مسئولان این دو باشگاه را مجبور به ارائه صورت‌های مالی کردم که در این راه نیز تخلف کردند.

وی به علت لغو واگذاری این دو باشگاه اشاره کرد و افزود: مشتریان اصلی این باشگاه همه دارای مشکلات مالی بوده و بدهی‌های بانکی وجود داشت و علاوه بر آن اقدامات پشت پرده در واگذاری سهام‌ها صورت گرفته بود که در نهایت یک روز بعد از بازی پرسپولیس جلوی دوربین رفته و لغو این واگذاری را اعلام کردم.

لجن‌پراکنی‌های عده‌ای تمام شدنی نیست / شکایت می‌کنم

رئیس خصوصی‌سازی کشور با انتقاد شدید از کسانی که به گفته وی توهین و شایعه‌پراکنی می‌کنند، گفت: لجن‌پراکنی‌های عده‌ای تمام شدنی نیست و اگر سندهای معتبری از این لجن‌پراکنی‌ها به دست بیاورم شکایت خواهم کرد.

وی یادآور شد: بنده در راس سازمان خصوصی سازی هستم، سازمانی که مانند درختی در راس آن در حال بریدن تنه آن هستم و اگر خصوصی‌سازی به اتمام برسد من نیز جایگاهی نخواهم داشت اما این ماموریت را ادامه می‌دهم.

پورحسینی بیان کرد: اگر قرار است واگذاری ماشین‌سازی تبریز ۵ سال دیگر به خاطر نوسازی به تاخیر بیافتد اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و البته هیچ مبنای قانونی نیز برای این تاخیر وجود ندارد.

گزارش فارس حاکی است، گروه مادر تخصصی ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های کلانشهر تبریز واقع در منطقه صنعتی غرب است. این کارخانه تولید کننده انواع ماشین‌افزارهای صنعتی همانند انواع ماشین افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب و نفت، الکترو موتور، لیفتراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین‌های مته، قطعات ریخته و ماشین‌افزارهای سی ان سی است.

مسئله واگذاری‌های اصل ۴۴ و عملکرد سئوال برانگیز سازمان خصوصی‌سازی در این رابطه مدت‌هاست که به یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های فعالان بخش صنعت تبدیل شده است. این روزها بحث واگذاری گروه مادر تخصصی ماشین‌سازی تبریز بحث داغ فعالان این بخش است؛ در حالی که فعالان صنعتی می‌گویند ماشین‌سازی تبریز به سبب مادر تخصصی بودنش نمی‌تواند در لیست واگذاری‌ها قرار بگیرد، اما سازمان خصوصی‌سازی تاکید دارد به هر قیمتی که شده این شرکت را واگذار کند.

لازم به یادآوری است، آذر امسال ۱۹ نماینده آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی (تمام نمایندگان ۱۳ حوزه استان آذربایجان‌شرقی در مجلس) در نامه‌ای مشترک به وزیر اقتصاد و دارایی، خواستار خروج شرکت مادر تخصصی ماشین‌سازی تبریز از لیست واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی شدند.

مدت مدیدی است موضوع واگذاری ماشین‌سازی تبریز چندین بار عرضه‌ شده، لکن نتیجه‌ای در برنداشته و موجب بروز موج اجتماعی منفی و اعتراض کارکنان آن شرکت شده است.

این نمایندگان با اشاره به اینکه بارها برخی نمایندگان استان آذربایجان شرقی درخواست خروج آن شرکت از لیست واگذاری را داشتند که متأسفانه توجهی نگردیده است، تصریح کردند: این بار با حساسیتی که کل نمایندگان آن استان نسبت به موضوع فوق پیدا کرده‌اند، از حضرت‌عالی درخواست دارند حداقل برای مدت یک سال شرکت ماشین‌سازی تبریز را از لیست واگذاری خارج فرمایید.

۱۹ نماینده آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، قیمت پایه بسیار نازل برای واگذاری، نداشتن اهلیت لازم کسانی که تا به حال متقاضی آن شرکت بوده‌اند و ریسک بالای واگذاری به دلیل حساس بودن مأموریت آن شرکت به دلیل تولید ماشین‌افزار و مولد در ایران را از دلایل درخواست خود برای توقف واگذاری عنوان کردند.

این نمایندگان در ادامه نامه خود به وزیر اقتصاد آورده‌اند: در صورتی‌که به دلیل واگذاری، همانند واگذاری‌های قبلی دچار صدمه و آسیب شود ضرر غیرقابل جبرانی به حوزه صنعت و تولید، خصوصاً در آذربایجان شرقی وارد خواهد شد و احتمال بروز بحران اجتماعی به دلیل مذکور به‌صورت جدی متصور است.

نمایندگان آذربایجان شرقی در این نامه نوشتند: بیش از نیمی از دارائی‌های آن شرکت از بهترین زمین‌های کلان‌شهر تبریز می‌باشد و شائبه طمع متقاضیان به دلیل آن زمین‌ها بسیار بالاست، بنابرین نباید صنعت مهم و مولد فعلی ماشین‌سازی تبریز فدای طمع بعضی از متقاضیان شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :