علی جهانگیری، با اشاره به تعداد کم شرکتهای دانش بنیان در آذربایجان‌شرقی  از عدم توجه جدی سازمان ها به پیگیری تحقق اقتصاد دانش بنیان انتقاد کرد.

به گزارش تبریزمن، “علی جهانگیری” در نشست کمیته اجرایی ستاد اقتصاد دانش بنیان گفت: با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های توسعه تعداد ۷۷ شرکت دانش بنیان برازنده استان نیست و دستگاه‌های مسئول باید در جهت افزایش تعداد این شرکت ها تلاش کنند؛ چرا که اغلب شرکت ها و صنایع موجود استان پتانسیل لازم را برای دانش بنیان شدن دارند.

 

وی با اشاره به توجه ویژه شخص استاندار به موضوع اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: در برخی از استان ها معرفی نماینده استاندار به معاونت علم و فناوریریاست جمهوری ماه ها زمان برده است اما در استان ما با وجود اینکه مدیریت ارشد استانی بر این مهم تاکید داشته و عزم جدی در تحقق اهداف و برنامههای توسعه اقتصاد دانش بنیان را دارند، اما متاسفانه در دستگاه ها و نهادهای مرتبط  آن‌چنان که باید و شاید توجهی به این موضوع نمی شود.

 

وی  متذکر شد: در موضوعات فناوری و اقتصاد دانش بنیان با هیچ مدیر و مسئولی در استان رودروایسی نخواهیم داشت و همه سازمان ها و نهادها باید برنامه مدونی در این خصوص داشته باشند.

 

جهانگیری تصریح کرد: بیش از ۴۰ درصد از تسهیلات ارائه شده برای شرکت های دانش بنیان توسط استان تهران جذب می شود و رتبه ما در خصوص تعداد شرکت های دانش بنیان چهارم است اما فاصله ما با استان ما قبل بسیار زیاد است و باید این فاصله کاهش یابد.

 

وی نهادینه سازی خرید از شرکت های دانش بنیان را نیز از دغدغه های اصلی خود برشمرد و افزود: سازمان ها و نهادها باید در شرایط مساوی خرید ازشرکت های دانش بنیان را در اولویت قرار دهند.

 

وی از تعریف شاخص ها مشخص برای اقتصاد دانش بنیان در استان نیز خبر داد و گفت:  در حال تدوین شاخص های اقتصاد دانش بنیان با کمک معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری  در استان هستیم و از سال آینده ما خواهیم توانست بر اساس شاخص های دانش بنیان وضعیت استان را ارزیابی کنیم.

 

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی،  با تاکید بر تمرکز بر افزایش تولید ناخالص داخلی گفت: سهم استان آذربایجان شرقی در تولید ناخالص داخلیکم است از این رو ضروری است با تاکید بر اقتصاد دانش بنیان این سهم را افزایش دهیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :