مدیر جهاد کشاورزی ملکان از انتقال ۲۰ میلیون مترمکعب آب رودخانه های مردق چای و لیلان چای این شهرستان برای احیای تالاب قره قشلاق خبرداد.

به گزارش تبریزمن، علی صیادی با بیان اینکه بارندگی مناسب ابتدای امسال موجب افزایش آب رودخانه های شهرستان شده است، گفت: بر اساس تصویب کارگروه مدیریت منابع آبی شهرستان، باغداران و کشاورزان تنها یک نوبت در سال می توانند از آب رودخانه های مردق چای و لیلان چای به عنوان یخ آب برداشت کنند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این یخ آب زمستانه در مزارع و باغات در پنج نوبت استفاده می شد، اظهار کرد: طبق کارشناسی های صورت گرفته استفاده یک نوبت یخ آب زمستانی برای کشاورزی کافی بوده و استفاده بیش از آن هدر دادن منابع آبی است.

مدیر جهاد کشاورزی ملکان همچنین با اشاره به پیش بینی انتقال ۱۲۰میلیون متر مکعبی آب از سد بوکان برای احیای دریاچه ارومیه، افزود: خوشبختانه در پی بارندگی های مناسب امسال بیش از این میزان تحقق یافته است.

تالاب قره قشلاق در کناره های جنوب شرقی دریاچه ارومیه به مساحت ۲۲ هزار و ۲۵۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری شهرستان بناب واقع و به دلیل زیبایی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت یافته است.

شهرستان ملکان با ۱۱۰هزار نفر جمعیت در ۱۵۵کیلومتری تبریزمرکزاستان آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :