دکتر سعید نیکوخصلت رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز با اشاره به رصد وضعیت تندرستی جامعه توسط متخصصین علمی ورزش این دانشکده، تصریح کرد: بیماری‌های غیرواگیر در سال‌های اخیر به طرز قابل توجهی شیوع پیدا کرده است و بایستی حرکتی علمی و مستمر با همکاری دستگاه‌های درگیر در این زمینه آغاز شود.

به گزارش تبریزمن، وی با تاکید بر نهادینه کردن سبک زندگی فعال و تغذیه صحیح از همان دوران کودکی در مهدکودک‌ها و مدارس به بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: از طرفی وجود ۲۵۰ هزار دیابتی در استان  و مرگ سالانه حدود ۶۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

نیکوخصلت ادامه داد: از دو سال قبل مطالعات خوبی در قالب پایان‌نامه ها و رساله‌های کاربردی در مقطع دکتری را شروع کرده‌ایم و مطالعه‌ای در دست انجام است تا بتوانیم با یافته‌های علمی بهترین ورزش را برای افراد دیابتی شناسایی کنیم.

وی همچنین گفت: در طرح حاضر که به صورت کاری تیمی متشکل از سه دانشجوی دکتری و یک دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی، فوق تخصص غدد، متخصص توانبخشی است ، امیدواریم با همکاری ارگان‌های مختلف کاری بنیادین را در این زمینه به انجام رسانیم.

photo_2016-05-26_15-41-49

وی در رابطه با ورزش‌های مناسب برای افراد دیابتی گفت: این افراد در هر هفته بایستی که حداقل ۱۵۰ دقیقه زمان برای ورزش هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید داشته باشند.

به گفته این کارشناس ورزشی، این افراد می‌توانند از فعالیت‌های مقاومتی تمرین با وزنه هم بهره جویند.  وی متذکر شد که دیابتی ها بایستی قبل از شروع تمرینات ورزشی با پزشک غدد و قلب و عروق مشورت نمایند و مجوز ورود به فعالیت ورزشی را دریافت کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز افزود: ورزش‌های سهل الوصولی که برای دیابتی‌ها پیشنهاد می‌شود فعالیت‌های هوازی مثل پیاده‌روی سریع و شنا کردن است و چنانچه قصد ورود به تمرینات مقاومتی را داشتند وجود یک متخصص ورزشی در کنار بیمار ضروری است.

وی ادامه داد: از دیگر ملاحظات مربوط به افراد دیابتی مصرف مداوم آب است و مصرف آب برای هر فردی که قصد ورزش کردن دارد مهم است اما برای افراد مبتلا به دیابت اهمیتی مضاعف دارد همچنین این افراد برای دفع گلوکز اضافی باید ادرار بیشتر از میزان طبیعی داشته باشند و تحت این شرایط، فشار شدیدتری به بدن و دستگاه کلیوی وارد می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :